Станом на учорашній день вже троє нацгвардійців померли у лікарні від поранень осколками гранати, яку кинули під будівлею Верховної Ради 31 серпня. Як писала “Пошта”, сутички сталися після того, як нардепи підтримали у першому читанні зміни до Конституції у частині децентралізації. Протестувальники на вулиці та частина парламентських фракцій заявляли, що це зрада України, бо оновлена Конституція може закріпити “особливий статус” Донбасу. Президент, як ініціатор цих змін, та депутати, які голосували “за”, закиди у свій бік спростовували. Більшість експертів також заявляли, що голосування у першому читанні змін до Основного Закону дозволить виграти Україні час, не втратити підтримку Заходу і добиватись посилення санкцій проти Росії.
Незважаючи на те, хто яку позицію займає у дискусіях щодо Конституції, а “Пошта” неодноразово писала про аргументи “за” і “проти”, те, що сталось під стінами українського парламенту, вийшло далеко за межі розмов, критики і політичного протистояння. І сутички під Радою лише дискредитували Україну, що вигідно, безперечно, Кремлю. Але найгірше те, що і всередині України недавні сутички вже можуть використовуватись противниками влади для голосних заяв про політичне переслідування, а владою для своєрідного “полювання на відьом”.
Розслідування трагедії
Загалом внаслідок сутичок поранення отримали 141 людина, з них 131 є правоохоронцями – бійці Нацгвардії, підрозділів МВС, Державної служби охорони, спецпризначенці МВС, міліціонери київських райвідділів. Постраждали і цивільні, кілька журналістів, серед яких представник французького видання Finance.
Загиблі були бійцями Нацгвардії. Ще в понеділок у лікарні помер 25-річний Ігор Дебрін. Спочатку з’явилась інформація, що він отримав вогнепальне поранення, але міністр внутрішніх справ Арсен Аваков спростував таку інформацію і повідомив, що причиною смерті стали осколки гранати. У вівторок стало відомо, що померли 20-річний Олександр Костина та 21-річний Дмитро Сластіков.
Також Аваков повідомив про поранення свого заступника Василя Паскала. Одразу ж у понеділок керівники МВС, Генпрокуратури та СБУ провели нараду із Президентом і прем’єр-міністром. Була створена спільна слідча група силових відомств. Кримінальні провадження відкриті за статтями 293 (групове порушення громадського порядку), 294 (масові заворушення), 345 (погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органа), 348 (посягання на життя працівника правоохоронного органа), 263 (незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами) Кримінального кодексу України.
Ще під час сутичок з’являлись повідомлення про затриманих протестувальників. Спочатку таких було понад 30, але частину після допитів відпустили. Станом на учора було оголошено підозру у вчиненні злочинів 18 затриманим. Учора, 2 вересня, сайт Генпрокуратури повідомив, що одного із затриманих підозрюють у посяганні на життя працівників правоохоронних органів та у вчиненні терористичного акту, а це передбачає безальтернативний запобіжний захід у виді тримання під вартою. Очевидно, що йдеться про 24-річного Ігоря Гуменюка. Саме його нині правоохоронці називають тим, хто кинув гранату РГО під парламентом. Зокрема, в МВС стверджують, що під час затримання у Гуменюка вилучили чеку від гранати та ще одну гранату. Арсен Аваков також вже встиг заявити, що Гуменюк сам у всьому зізнався.
Натомість адвокати затриманого спростовують такі заяви. “Жодних доказів того, що він кидав гранату, немає, а в протоколі вказано, що у нього не вилучалося жодних вибухонебезпечних предметів… Так, він був на площі... На цьому етапі він себе винним не визнає”, – заявив адвокат Сидір Кізін, повідомляє BBC-Україна.
Захист наполягає на тому, що у Гуменюка “міліціонери вибивали зізнання силою і особливо наполягали на тому, щоб він зізнався, що є членом “Свободи”. Адвокати також наполягають, що усі фото- та відеоматеріали, поширені у ЗМІ, не доводять того, що саме їхній підзахисний кидав гранату: різні футболки, різні статури… Сам Ігор Гуменюк зазначив, що його затримали не на площі під ВРУ, а у метрополітені.
Про Гуменюка відомо, що він є, чи, за останньою інформацією, довгий час був бійцем батальйону “Січ”. Це добровольче формування патрульної служби міліції особливого призначення, що формувалося у червні минулого року із членів “Свободи”.
“До цього я був студентом, брав активну участь у Майдані, у боях з “Беркутом” на Інститутській 20 лютого, був під снайперськими кулями з хлопцями. Після цього всього пішов разом з добровольцями в батальйон. Вже рік був у зоні АТО, захищаємо свою неньку-Україну вже рік зі зброєю в руках”, – каже Гуменюк на відео, розповсюдженому в інтернеті.
Щодо цього зазначимо, що спочатку з’явилась інформація про те, що Гуменюк перебував у відпустці із 3 серпня по 3 вересня, але пізніше у самому батальйоні “Січ” повідомили, Гуменюк “перебував у процесі звільнення на підставі власноручно написаного рапорту про звільнення за власним бажанням”.
Ігор Гуменюк каже, що не є членом “Свободи”, а натомість мав звання “рядового” у міліції. Таким чином він не міг бути членом партії. Зазначимо, що ЗМІ повідомляють про те, що Ігор Гуменюк є активістом Кам’янець-Подільського осередку громадської організації “Сокіл”, про тісні зв’язки якої із партією Тягнибока відомо усім. “Сокіл” заявляв про підтримку “Свободи” на виборах, та й сам Гуменюк у військовій формі засвітився на передвиборчих плакатах “Свободи” під час минулорічної парламентської виборчої кампанії.
Про те, чи був Гуменюк членом партії до вступу у лави міліції, у “Свободі” мовчать. При цьому не можна не звернути уваги на те, що адвокат Гуменюка Сидір Кізін є головою Житомирської обласної організації “Свобода”, інший захисник, Олександр Свиридовський, торік входив до виборчого списку цієї партії.
Учора Печерський райсуд Києва заарештував Гуменюка на два місяці. Як повідомляє УНІАН, слідчий суддя вбачає наявність ризиків у разі незастосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, зокрема, ухиляння від слідства і тиск на свідків. Враховуючи це, під заставу Гуменюк не зможе вийти. Також суддя доручив провести судово-медичну експертизу, оскільки захист заявив, що Гуменюку нанесли закриту черепно-мозкову травму співробітники міліції.
Якщо говорити про інших затриманих, то на момент здачі номера в друк було відомо, що суд також обрав запобіжний захід у вигляді арешту ще шістьом учасникам протестів. Як повідомив радник міністра МВС Зорян Шкіряк, також без права застави. В залежності від статей обвинувачення, декому з них загрожує до 15 років ув’язнення.
Зазначимо, що прем’єр Яценюк заявляв про те, що зловмисник, який кинув бойову гранату під парламентом 31 серпня, має бути засудженим до довічного ув’язнення.
Аваков vs Тягнибок
Генпрокурор Віктор Шокін заявив про те, що спільна слідча група дійшла висновку, що була підготовка і проведення теракту. Й було оголошено, що мітинг під стінами ВРУ організовували політичні партії “Свобода”, “Укроп”, Радикальна партія України та низка інших організацій.
Це не було секретом. На мітингу було найбільше прапорів “Свободи”. З розповсюджених відео також видно, що гранату кидали із “свободівських” рядів. Чи був це Гуменюк, чи був це якийсь провокатор, який не має відношення до партії? Це вже питання, яке мало б з’ясувати об’єктивне слідство. Нині залишається лише надіятись, що воно таким буде.
Арсен Аваков та лідер “Свободи” Олег Тягнибок вже встигли обмінятись обопільними звинуваченнями. Перший поклав на другого особисту відповідальність за трагедію. Тягнибок же своєю чергою заявив про заздалегідь сплановану провокацію проти українських патріотів і звинувачення стосувались Авакова.
На різних відео видно, як лідери “Свободи”, екс-нардепи брали участь у сутичках, хтось навіть із дерев’яними палицями в руках. Але після цього почались різноманітні виправдовування. Загалом у партії зазначають, що у сутичках вина влади, бо проголосувала небезпечне для країни рішення разом із “Опозиційним блоком”.
Лідерів “Свободи” МВС викликало на допит, але ті заявили, що дізнались про це лише з інтернету. 1 вересня ближче до вечора на сайті МВС з’явились фото повісток на допит.
Зазначимо, що Президент Порошенко також заявив про відповідальність політиків за сутички під парламентом. “Зараз вони мають понести відповідальність за це. Бо одна справа, коли український герой віддає своє життя на фронті, захищаючи країну від агресора, і у сто разів важче, коли український воїн, герой, гине у центрі Києва, стаючи жертвою провокації недалекоглядних політиків, яким потрібно 2-3 додаткових мандати в районній раді”, – сказав Порошенко.
Неважко здогадатись, кого він мав на увазі. Зрозуміло, що політичні партії, які оголосили “ворогами” і “зрадниками” всіх і вся під час справжньої війни на сході України, і лідери, яких власним прикладом підживлювали сутички у центрі столиці, мають нести відповідальність. Водночас і влада повинна прийняти частину відповідальності, адже так і не змогла згуртувати суспільство і чітко заздалегідь пояснити, для чого ухвалюються ті чи інші рішення.
До чого звелось розслідування подібних інцидентів? Перестрілка в Мукачевому так нікого нічому і не навчила. І нинішня ситуація також, на жаль, може перетворитись на політичний фарс.
У нинішній ситуації заяви можуть бути різними, але тут треба пам’ятати, що йдеться про життя хлопців, яким було небагато за 20 років. Такий самий вік і у головного підозрюваного. Його доля теж нині на кону. І якщо “Свобода” чи влада просто влаштують політичний балаган на тлі розслідування трагедії, то українці навряд чи це зрозуміють, і навряд чи це додасть комусь плюсів.
Рахунок для поранених нацгвардійців
Прес-служба Нацгвардії України повідомила, що відкритий рахунок для допомоги гвардійцям, які отримали поранення внаслідок вибуху біля будівлі парламенту. У лікувальних закладах Києва знаходяться 56 військовослужбовців Національної гвардії України, які отримали поранення 31 серпня під час виконання завдань із охорони громадського порядку біля будівлі ВРУ. Троє з них перебували у важкому стані, один – у вкрай важкому (множинні поранення кишківника, поранення лівої стопи і гомілки). Бійці мають уламкові поранення різних частин тіла, у тому числі голови, грудної та черевної порожнини.
Охочі допомогти бійцям у лікуванні можуть переказати допомогу на наступні реквізити:
Одержувач: військова частина 3027 Національної гвардії України
Спеціальний реєстраційний рахунок: №31251301207229
Банк Одержувача: УДКСУ у Вишгородському районі Київської області
МФО: 821018
Код ЄДРПОУ: 08803649
Призначення платежу: для надання допомоги постраждалим військовослужбовцям Національної гвардії України під час несення служби біля ВРУ 31 серпня 2015 р.