З 1-го вересня в Україні підвищується розмір мінімальної заробітної плати, пенсії, стипендії та зарплат для бюджетників. Про це прем’єр-міністр Арсеній Яценюк повідомив 30 серпня у “10 хвилинах з прем’єр-міністром”.
Мінімальна заробітна платня зросте з 1218 до 1378 гривень. У відсотковому співвідношенні – це 13%. Аналогічно зростуть й інші виплати працівникам соціальної сфери, яка фінансується за рахунок державного бюджету: освітянам, лікарям і медсестрам, працівникам культури. Виплати цим категоріям зростуть в середньому на 300-600 гривень. Також повинні зрости стипендії і пенсії. Нагадаємо, що востаннє мінімальні зарплати переглядались майже два роки тому.
Зростання соціальних виплат не наздожене інфляцію, проте дозволить хоч частково стабілізувати життєвий рівень. Уряд розраховує, що почин, який закладається у державній сфері, вплине і на інші галузі і забезпечить підвищення заробітних плат в інших секторах економіки.
Експерти зазначають – що перегляд соціальних виплат – це насущне питання, яке потрібно було розглянути в першу чергу. Однак щодо самої індексації є кілька питань – вона є набагато меншою ніж загальна інфляція за цей час, і, на сьогодні немає певності, що індексація буде регулярною.
Влада каже, що уряд не може підвищити соціальні виплати на більшу суму через кілька причин. По-перше, різке збільшення “соціальних” грошей призведе до прискорення інфляції, яка і з’їсть підвищені пенсії і зарплати. По-друге, у держави недостатньо коштів для кардинального збільшення фінансування соціальних програм, оскільки ВВП цього року в Україні суттєво впав. По-третє, вільні гроші планують направити на розвиток довготермінових програм, які дадуть змогу в майбутньому забезпечити стабільний економічний ріст і підвищення добробуту населення.
Раніше підвищити соціальні виплати в уряді планували лише в грудні. Однак угода з кредиторами і перевиконання бюджету дали змогу віднайти кошти на це підвищення дещо раніше. Міністр соцполітики Павло Розенко зазначив, що для позапланового підвищення виплат уряд додатково знайшов 10 мільярдів гривень. Частина з них надійшла від ліквідації корупційних схем. Зокрема з митниці уряд понаднормово отримав 2 мільярди гривень.
Також Арсеній Яценюк нагадав роботодавцям про кримінальну відповідальність за невиплату заробітної плати. “Ми розраховуємо на те, що українські профспілки стануть на бік працівників і допоможуть уряду стягнути заборгованість по зарплаті і підтримують нашу позицію щодо збільшення мінімальної заробітної платні, соціальних стандартів і пенсій”, – заявив прем’єр Яценюк.