Після чергових перемовин контактної групи в Мінську і, зокрема, підгрупи з питань безпеки, що пройшли цього тижня, доля угоди про відведення озброєння калібром до 100 мм від лінії зіткнення в Донбасі залишається невизначеною. Група з питань безпеки засідала впродовж двох днів, середи і четверга. Ще в перший представник так званої ДНР зазначив, що в підготовці до підписання нового документа про відведення озброєння є “суттєві зрушення”. Але другий день їх не продемонстрував. Лише з’явилося повідомлення МЗС Білорусі у Twitter, що підгрупа завершила свою роботу.
Російські ЗМІ з посиланням на свої джерела знову повідомили, що неузгодженими залишалися питання відведення озброєння з чотирьох проблемних ділянок по лінії зіткнення, а також загалом порядок втілення угоди в життя. Відомо, що наступний раунд перемовин у Мінську має відбутися 8 вересня. Це підтвердили в ОБСЄ.
Росіяни не ховаються…
Зрозуміло, що Україна не може собі дозволити оголити найбільш гарячі точки в Донбасі для бойовиків, які кричать про необхідність дотримання мінських угод, а насправді не припиняють загострювати конфлікт.
«Кремль у будь-якому випадку використає голосування українського парламенту за зміни до Конституції і за будь-якого результату звинувачуватиме Київ у невиконанні домовленостей
За даними групи “Інформаційний опір”, лише впродовж останнього місяця Росія додатково перекинула в окуповані райони Донбасу близько 150 танків, 50 ББМ, 48-50 ствольних буксируваних артсистем і САУ, 32 реактивні системи залпового вогню (РСЗВ), понад 250 вантажних автомобілів із боєприпасами, амуніцією та спорядженням і 15 ешелонів з боєприпасами та паливно-мастильними матеріалами. Ці перевезення здійснювала державна компанія “Российские железные дороги”. Самі ж російські маріонетки вже не бояться жодного викриття. “Терористи перестали здійснювати раніше вживані ними заходи для прихованого переміщення озброєнь на позиції. Артилерійські підрозділи і бронетехніка бойовиків відкриті, у денний час здійснюють марші, займають вогневі позиції та відкривають стрільбу безпосередньо в першій лінії”, – повідомляє нардеп, координатор групи “Інформаційний опір” Дмитро Тимчук на своїй сторінці у Facebook.
А ще цього тижня з’явилася заява самопроголошеного лідера терористичної “ДНР” Захарченка, який повторив, що для них завданням мінімум є захоплення всієї Донецької області. Так він хоче Київ “примусити до миру”, а ще вважає, що у випадку втрати Україною всього Донбасу в Києві буде новий Майдан, тож із новою владою легше буде домовлятися.
Що ж, ми вже понад рік бачимо, що Путін разом із військовою агресію робить усе можливе для розпалювання нової масштабної політичної кризи в Україні. Не для узгодження питань припинення вогню в Донбасі чи створення буферної зони їздять у Мінськ сепаратисти й офіційні російські представники.
“Залишаються розбіжності щодо конституційної реформи, надання Донбасу особливого статусу, проведення місцевих виборів”, – заявила представниця МЗС Росії Марія Захарова.
Ніякого “Мінськ-3”!
Саме поступки України в цих питаннях є найважливішими для Кремля, і в нинішній ситуації для нас найгірше те, що в нашій країні намічаються конституційні зміни щодо децентралізації, які багато хто сприймає саме як надання Донбасу особливого статусу.
По суті в проекті, який подав Петро Порошенко до ВРУ, немає “особливого статусу”. Так, є певні небезпеки, але в майбутньому все залежатиме від конкретного закону про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу. Закон є, його можуть змінювати, але вже нині російські бойовики роблять усе можливе, щоб цей документ так і не набув чинності. Їм потрібен не цей закон, а чітке закріплення особливого статусу в українській Конституції. Ось що передбачає кремлівське/“ДНРівське”/“ЛНРівське” “примушування до миру” України.
Зауважимо, що домовленості про відведення озброєння та створення буферної зони в Донбасі недаремно постійно переносять. Кремль у будь-якому випадку використає голосування українського парламенту за зміни до Конституції та за будь-якого результату звинувачуватиме Київ у невиконанні домовленостей. У Росії хочуть особливого статусу Донбасу, якнайшвидшого і якнайширшого. І свої звинувачення, як і загострення воєнного конфлікту, Кремль, найімовірніше, використовуватиме для переписування мінських угод. На це не може піти ані Україна, ані Захід.
“Не існує і не може існувати ніякого “Мінськ-3”. У нас є мінські домовленості, об’ємні та всеохоплюючі. Єдине, що треба зробити, щоби в Україні був мир, – їх виконувати. Я вдячний, що і ЄС, і Франція, і Німеччина стверджують: Україна твердо виконує всі зобов’язання, які взяла на себе. Віднині на кожній зустрічі ми підніматимемо питання: або залучення миротворців ООН, або використання можливостей ЄС і направлення місії в рамках спільної безпекової політики Євросоюзу, які б пришвидшили виконання мінських угод”, – заявив 27 серпня Петро Порошенко у Брюсселі, повідомляє “Європейська правда”.
Зазначимо, що в середині вересня має відбутися спеціальний візит політико-безпекового комітету ЄС у Донбас, аби вивчити, як виконують мінські домовленості. Так, можна говорити про те, що ЄС посилює свою присутність у процесі врегулювання конфлікту.
Перемир’я на 1 вересня?
Зауважимо: попри те, що про буферну зону в Мінську цього тижня до кінця домовитись не вдалося, спецпредставник ОБСЄ Мартін Сайдік заявив, що контактна група домовилася забезпечити стійке припинення вогню по лінії розмежування в Донбасі з 1 вересня, принаймні на період першого навчального тижня. “Сторони обміняються даними про точне місце розташування шкіл і передадуть відповідну інформацію ОБСЄ”, – розповів Сайдік.
А 1 вересня ОБСЄ перевірить, чи вогонь дійсно припинять. Представники бойовиків начебто підтримали пропозицію припинити обстріли, але що буде насправді? Нікого не здивує, якщо терористи далі стрілятимуть і здійснюватимуть провокації, щоб звинуватити українську армію.
Тож насправді нова дата чергового ймовірного перемир’я ще нічого не означає. Петро Порошенко навіть розкритикував таку домовленість. “Ми не знаємо, скільки це нам коштуватиме (мова про вбитих). Чому маємо чекати цілий тиждень до припинення вогню? Це пряме зобов’язання російської сторони. З нашого боку ми припинили вогонь... Моя пропозиція – припинити вогонь відразу, оскільки ми з цього боку це зробили”, – заявив він у Брюсселі, інформує “Український тиждень”.
1 вересня вже дуже близько, тож з наступного тижня побачимо, чого варті обіцянки контактної групи. А ще чекаємо на Генасамблею ООН (15 – 22 грудня), у рамках якої мають відбутися перемовини лідерів “нормандської четвірки” (Порошенка, Путіна, Меркель, Олланда).
Як уже писала “Пошта”, надії на прорив найближчим часом у перемовинах майже нема, але наступний місяць мав би продемонструвати, куди рухатись у перемовинах далі. Не можна ж вічно говорити про “необхідність виконання мінських угод”, якщо російська сторона їх просто не помічає. Ще жорсткіші санкції, зброя? І ЄС, і США таки доведеться обирати методи у випадку продовження ескалації в Донбасі…