Заочне покарання для колишнього президента

Генпрокуратура рапортує про початок процесу над екс-високопосадовцями та про боротьбу з корупцією. Однак кадрові зміни керівництва ГПУ наразі лише косметичні

фото: 112.ua
Процес засудження екс-президента Януковича та його поплічників, схоже, зрушився з мертвої точки. Генпрокуратура розпочала процедуру заочного засудження щодо шести колишніх високопосадовців: Віктора Януковича, екс-голови Нацбанку Сергія Арбузова, колишнього міністра доходів і зборів Олександра Клименка, його заступника Андрія Ігнатова, а також екс-міністра охорони здоров’я Раїси Богатирьової та її заступника Олександра Стащенка. 
Окрім того, оголошено про підозру ще дев’ятьом колишнім високопосадовцям, у тому числі Табачнику, Лукаш і Клюєву. Щоправда, всі ці особи давно покинули Україну і ховаються від правосуддя переважно на території держави-агресора. Навіть якщо Генпрокуратура доможеться реальних тюремних строків, злочинці “сидітимуть” тільки у тому разі, якщо повернуться в Україну. Добровільне повернення екс-високопосадовців – виключно гіпотетичне явище, а примусова екстрадиція з Росії за нинішніх умов також виглядає примарною. Однак обвинувальний вирок суду дає змогу Mіністерству юстиції надсилати запити в інші країни щодо конфіскації майна, яке нажите в незаконний спосіб. Генпрокурор Віктор Шокін висловив сподівання, що ці кошти таки будуть повернені Україні у повному обсязі.
Цікавим є те, що адвокати Януковича заявили, що їх підзахисний погодився давати свідчення в суді у режимі відеоконференції. Відповідну інформацію оприлюднила ТСН. Це може свідчити про те, що російська сторона хоче затягнути процес і вустами колишнього гаранта висловлювати звинувачення на адресу нинішньої української влади і країн Заходу у “державному перевороті” та інших речах. Однак український суд відмовив у такому способі дачі свідчень, а прокуратура запросила Януковича до Києва.
За словами Генпрокурора, активним є і процес притягнення до відповідальності осіб, які підозрюються у протидії Євромайдану, а також у масових убивствах. Відомство звітує, що з початку роботи Віктора Шокіна на посаді генерального прокурора до суду скеровано 11 обвинувальних актів щодо 23 осіб. Загалом про підо­зру оголошено 65 особам: з них 15 – колишні високопосадоці, 32 – працівники органів внутрішніх справ, двоє – слідчі МВС, дев’ять – так звані тітушки, троє – співробітники СБУ і одна цивільна особа. Також по обвинуваченню проходять суддя і двоє прокурорів.
Генпрокуратура зазначає, що наклала арешт на велику кількість майна представників минулої влади. Йдеться, зокрема, про 16 будинків, 21 квартиру, 200 кілограмів срібла і 48 кілограмів золотих злитків. Також накладено арешт на цінні папери і кошти підприємств, що пов’язані із “сім’єю” Януковича на суму в декілька десятків мільярдів гривень.
Нагадаємо, раніше Апеляційний суд Києва визнав законним і залишив у силі рішення про арешт екс-співробітника спецпід­розділу “Беркут” Олега Яни­шевського, підозрюваного в убивстві 39 активістів Євромайдану, повідомляють Українські новини з посиланням на слова адвоката підозрюваного. 
На своєму брифінгу Вік­тор Шокін також знач­ну увагу приділив антикорупційним питанням. Зокрема, йшлося про те, що з початку року до відповідальності притягнуто 104 працівників органів Міністерства внутрішніх справ, 32 кримінально-виконавчої служби, 26 митників, 25 податківців і дев’ять прокурорів. Також скеровано до суду обвинувачення в корупції щодо 158 державних службовців і 76 посадовців органів місцевого самоврядування. В результаті діяльності прокуратури за півроку відшкодовано майже 500 мільйонів гривень збитків – йдеться у прес-релізі відомства.
Йшлося і про кадрові перестановки в керівництві ГПУ. Перший заступник генпрокурора Володимир Гузир заявив, що подав рапорт про відставку, який очільник ГПУ задовольнив. Тепер уже екс-заступник Шокіна твердить, що вирішив вийти з відпустки і подати прохання на звільнення для того, щоб захистити своє чесне ім’я. Нагадаємо, щодо самого Віктора Шокіна, а також його заступників Гузиря і Столярчука, розгорнулась інформаційна кампанія з метою їхньої відставки. Громадські активісти і низка народних депутатів вимагають відсторонення цих персон у зв’язку з тиском на слідство щодо хабарників-прокурорів, та через спробу притягнення до відповідальності народного депутата від Радикальної партії Ляшка Андрія Лозового. 
Сам Володимир Гузир зазначив, що після свого звільнення з Генпрокуратури він зможе очистити власне ім’я в судовому порядку. Цікаво, що посада першого заступника генпрокурора не пустувала ні хвилини. На цьому ж брифінгу Віктор Шокін призначив на звільнену вакансію Юрія Севрука, який до цього очолював Головне управління нагляду у кримінальному провадженні ГПУ. Низка видань зазначає, що Севрук є людиною Шокіна, пропрацював з ним понад 20 років і може вважатися представником системи, що не зацікавлена у власному реформуванні. Чи такі твердження справедливі – побачимо вже найближчим часом.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4583 / 1.57MB / SQL:{query_count}