Після скандалу з відбором громадської ради Національного антикорупційного бюро України, конкурс пообіцяли провести наново – із адекватними правилами та заходами безпеки. Результатів першої спроби навіть не варто чекати – директор Антикорупційного бюро погодився переобрати Раду громадського контролю.
“Визнавати помилки (особливо не свої) – ознака сильного. Директору АнтикорБюро Артему Ситнику – плюс в карму. Учорашнє онлайн-голосування розібрали. Вирішили провести повторне вже через кілька днів, як тільки буде повністю готова нова IT-частина”, – написав на Facebook один із кандидатів у громадську раду, голова правління “Центру протидії корупції” Віталій Шабунін.
Вибори Ради громадського контролю розпочалися у вівторок, 26 травня: на сайті вивісили перелік кандидатів, за які можна було віддати голос. Втім, жодних перевірок, які б убезпечили від накрутки голосів не було – результати голосування можна було легко скоригувати, додавши голосів окремим особам.
“Це недопустимо, коли ключовий антикорупційний орган України не в стані захистити від “підробок” навіть елементарне онлайн-голосування”, – заявив Шабунін. Аби наочно пояснити, що не так із конкурсом, активісти опублікували в інтернеті відео, яке демонструє, як без особливих зусиль можна накручувати голоси за окремого кандидата.
Голова НАБУ Артем Ситник, який зі своєї ініціативи приїхав на прес-конференцію активістів, погодився на проведення повторного конкурсу. Ще невідомо, коли його оголосять, втім, ключові умови голосування обговорили вже того ж дня. “Через кілька днів буде проведене переголосування. Принцип – максимальний контроль на вході, максимальна прозорість після. А саме:
1. Гуглівська рекапча. 2. Авторизація через соцмережі або електронку. 3. Верифікація через код в смс”, – повідомив один із учасників конкурсу, активіст Денис Бігус. Він також зазначив, що віддати голос можна буде за кількох осіб – від одного і до п’ятнадцяти.
Зазначимо, що до Ради громадського контролю мають увійти 15 осіб. Вони слідкуватимуть за діяльністю Антикорупційного бюро та надають висновок щодо звіту про діяльність бюро. Також двоє членів Ради громадського контролю входять до дисциплінарної комісії (всього там буде п’ять осіб), яка займатиметься перевіркою окремих розслідувань та порушень з боку працівників НАБУ.
Компанія Ernst & Young з’ясувала, як за рік змінилася ситуація з корупцією в бізнесі. За підсумками опитування 100 працівників великих компаній, виявилося, що кількість респондентів, які вважають, що хабарництво досі є дуже поширеним в Україні, збільшилася із 60% до 80%. Це дало змогу підняти Україну на сьому позицію серед найбільш корумпованих країн світу (найбільш корумпованою названа Хорватія).Ernst & Young довідалися, що для 20% опитаних умисне коригування фінансових результатів є прийнятим – якщо це необхідне для виживання бізнесу. Також 24% респондентів відповіли, що чітке дотримання антикорупційної політики в Україні є шляхом до зменшення конкурентоздатності їх бізнесу.