В Україні не існує двох протилежних ідентифікацій і поділу за мовною ознакою, а Донбас не дуже відрізняється від решти регіонів.
Утім у тому, що стосується ставлення до історії, він залишається досить своєрідним регіоном. Це засвідчує дослідження фонду “Демократичні ініціативи” та соціологічної служби Ukrainian Sociology Service, яке спростувало низку поширених міфів про українців.
Дві країни?
95% українців вважають близькою українську державу, приблизно стільки ж вважають близькою українську мову та культуру. І хоч у Донбасі ці показники трохи нижчі, там теж більшість населення відчуває наближеність до України. Саме це дає підстави соціологам казати, що в нас нема боротьби ідентифікацій.
Утім Донбас таки відрізняється своєю любов’ю до російської держави, мови та культури. Якщо загалом в Україні лише 56% опитаних відчувають наближеність до Росії, а 67% – до її мови та культури, то в Донецькій області їх більше 90%: 94% і 97% відповідно. Навіть любов до польської мови та культури в Галичині є значно меншою – всього 25%.
Спільна історія
Як виявилося, найбільш позитивно українці оцінюють перемогу СРСР у війні 1941 – 1945 рр. проти Третього рейху (84%), хрещення Русі 988 року (74%), проголошення незалежності України (71%) та національно-визвольну війну під проводом Богдана Хмельницького (69%).
Також більшість опитаних позитивно відгукується про підписання Угоди про асоціацію з ЄС (56%), написання Пилипом Орликом Конституції (54%) і розпад Радянського Союзу (52%) (хоча щодо останнього є певні зауваження). Так, позитивно розпад СРСР оцінюють у більшості регіонів, однак у трьох негативних відгуків про нього більше, ніж позитивних: у Донбасі це співвідношення сягає 70% проти 12%, у Харківській області – 52% проти 31%, а у Дніпропетровській і Запорізькій – 49% проти 39%. Подібна ситуація і зі ставленням до Майдану 2013 – 2014 рр., який позитивно оцінюють у всіх регіонах України, окрім вищезгаданих областей.
Неоднозначним є і ставлення до оцінки політичних діячів України. Так, найбільш позитивно серед включених у опитування 18 діячів різних періодів історії українці оцінюють князя Ярослава Мудрого – 33%, Богдана Хмельницького – 32%, князя Володимира Великого – 31% і Михайла Грушевського – 19%. Із сучасних історичних діячів найвищу оцінку отримав чинний Президент Петро Порошенко – 10%, а найменше позитивних оцінок здобули два Віктори – Ющенко і Янукович (по 2%). Регіональні відмінності в оцінці політичних діячів порівняно незначні. Що цікаво, в Донбасі найбільше позитивних відгуків отримав Петро І (30%).
Оцінки негативних персонажів української історії показують, що безперечним “лідером” серед них є екс-президент Віктор Янукович (54%), за яким ідуть Йосип Сталін (39%), Віктор Ющенко (25%), Володимир Ленін (23%) і Степан Бандера (20%).
Що об’єднує українців
Найбільш ефективними для примирення українців можуть бути перемога у війні (так вважають 36% українців), реальна боротьба з корупцією (35%) і покращення соціально-економічного стану в країні (34%).
На останніх позиціях за дієвістю – федералізація України (6%), запровадження російської мови як другої державної (8%) та боротьба з націоналістичними проявами (8%).
А головними факторами, що сьогодні можуть роз’єднувати український народ, респонденти вважають корумпованість влади (29%), дії олігархів (29%) і дії Росії (25%).
P.S. Дослідження проводив фонд “Демократичні ініціативи” спільно з соціологічною службою Ukrainian Sociology Service з 25 грудня 2014 року по 15 січня 2015 року на замовлення Міжнародного центру перспективних досліджень у 11 регіонах України. Всього опитали 4 413 респондентів. Загальна похибка національного масиву не перевищує 1,8%, похибка вибірки по окремих регіонах не перевищує 5%.