Міністерство освіти і науки запропонувало для розгляду доопрацьований за результатами громадського обговорення проект навчальної програми “Захист Вітчизни” для 10 – 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів.
Передбачається, що навчальний предмет “Захист Вітчизни” входитиме до інваріантної складової Типових навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів ІІІ ступеня, інформує Освіта.юа. Метою навчального предмета є ознайомлення молоді з основами нормативно-правового забезпечення захисту Вітчизни, набуття школярами знань про завдання Збройних сил України, їх особливості, засвоєння основ захисту Вітчизни, цивільного захисту, основ медичних знань, здійснення психологічної підготовки молоді до захисту батьківщини.
Також викладання предмета має формувати у школярів життєво необхідні знання, уміння і навички щодо захисту Вітчизни. Предмет “Захист Вітчизни” буде обов’язковим для вивчення і його викладатимуть у старшій школі. Уроки проводитимуть відповідно до календарного плану по півтори години в тиждень. 10 клас – по 1,5 години на тиждень протягом навчального року. 11 клас: у першому семестрі – по 1,5 години в тиждень, а в другому семестрі – по годині в тиждень. 18 годин відведуть на проведення військово-польових занять.
Вивчення навчального предмета проводиться з юнаками та дівчатами разом. При закінченні вивчення курсу навчального предмета “Захист Вітчизни” будуть організовуватися 3-денні (18 годин) військово-польові заняття на базі військових частин, військових комісаріатів та базових навчальних закладів, які організовуватимуться та проводитимуться районними військовими комісаріатами та органами місцевого самоврядування.
Передбачається, що під час проведення занять учителі та учні матимуть обов’язково вдягати військову форму. На уроках “Захисту Вітчизни” і позакласних заходах з військово-патріотичного виховання відносини між учнями і вчителями предмета будуватимуться на основі вимог статутів Збройних сил України.
Федір Зварич
1. Програма предмету "Захист Вітчизни" повинна розроблятись спільно Міністерством освіти і науки та Міністерством оборони. На програмі повинні стояти грифи Міністерства освіти та Міністерства оборони. 2. Навчально-польові заняття доцільно проводити після закінчення 10 класу за рахунок літньої практики. Проведення після закінчення курсу вивчення (11 клас є малоефективним через підготовку учнів до ЗНО). 3. НЕОБХІДНО ввести вивчення предмету з розрахунку 2 години на тиждень. 4. До розробки програми і написання підручників повинні бути залучені офіцери Збройних Сил, які мають бойовий досвід.