Головним винуватцем подій на сході жителі Донбасу вважають нинішню владу України. Більшість їх вважає, що наступного року буде або так само, або й гірше. Аби в містах настав мир, потрібно, на їхню думку, домовлятися з Росією, бо з ЛНР і ДНР – даремно.
У п'ятницю, 19 грудня, фонд “Демократичні ініціативи” оприлюднив результати опитування жителів Слов'янська та Краматорська. Ці міста ще від початку липня перебувають під контролем української влади, однак ставлення до подій на сході і до цієї влади там дуже специфічне, інколи навіть діаметрально протилежне, хоча це міста-сусіди (відстань між ними – близько 20 кілометрів).
Хто винен. У цьому питанні жителі обох міст солідарні – у тому, що відбувається, на їхнє переконання, винне нинішнє керівництво України. У Слов'янську так думають 77% населення, а в Краматорську – 68%. Частину вини приписують і Вікторові Януковичу та його оточенню (47% і 38% відповідно).
А далі цікавіше: 36% жителів Слов'янська та 29% Краматорська вважають винними США; 36% і 14% відповідно – українських олігархів; 37% і 28% – Майдан, який “розколов країну”. Третина в кожному з міст – досить високий показник, який спершу може навіть спантеличити. Втім “Пошта” нещодавно писала, що досі третина українців вважає події минулої осені – зими державним переворотом, тому все закономірно.
Ставлення до Росії. Спершу варто уточнити, що лише 25% жителів Слов'янська та 37% Краматорська вважають, що Росія також несе вину за все, що відбувається на сході України. Однак більшість респондентів не вважає її стороною цього конфлікту (пряму причетність Російської Федерації визнають лише 33% у Слов'янську та 49,5% у Краматорську).
Серед тих, хто бачить на Донбасі “руку Кремля”, є значна частина тих, хто помічає лише “миротворчі” зусилля Москви. До прикладу, 54% жителів Слов'янська вважають, що роль Росії в цьому конфлікті – надання гуманітарної допомоги (у Краматорську такої думки дотримуються 28% людей), 18% переконані, що Росія дипломатично підтримує ЛНР і ДНР (у Краматорську таких – лише 1,4%). У Краматорську значно більше людей, які вважають, що роль Росії в цьому конфлікті серйозніша – постачання зброї та участь у бойових діях на боці терористів.
Як досягти миру. Різниця між Слов'янськом і Краматорськом найчіткіше проявляється у ставленні до компромісів. До прикладу, у Слов'янську 68% жителів вважають, що заради миру потрібно йти на будь-які компроміси з Росією, а 63% готові на будь-які компроміси з ЛНР і ДНР.
У Краматорську перший варіант підтримують 23% містян, а другий – 22%. Однак у обох містах приблизно однаково незначна кількість опитаних вважає, що для вирішення конфлікту варто надати ДНР і ЛНР право на відокремлення (близько 8%).
Що буде з Донбасом? Більшість респондентів обох міст вважає, що Луганська і Донецька області мають залишитись у складі України. Частина опитаних просто хоче більше незалежності від Києва.
За незалежність Донбасу виступають лише 3% Слов'янська та 12% Краматорська, а за приєднання регіону до Росії – 6% і 4% відповідно. Показові відмінності є у ставленні до ЄС і Митного Союзу: Слов'янськ хоче йти в Митний Cоюз (40%; у Краматорську цей інтеграційний напрям підтримують 19,8%), а Краматорськ – у ЄС (31%; у Слов’янську – 16%).
Загалом більшість опитаних соціологами не задоволена місцевою владою. Небагато там і тих, хто готовий заради відновлення свого міста працювати волонтером. Головне – варто усвідомлювати, що це – результати опитування, проведеного після п’яти місяців із часу звільнення цих міст від терористів. Видається, нову українську владу тут і далі не люблять.
Дослідження у Слов’янську провів фонд “Демократичні ініціативи” разом із соціологічною службою Центру Разумкова; опитали 510 респондентів, похибка вибірки не перевищує 4,4%. Дослідження у Краматорську провів фонд “Демократичні ініціативи” разом із соціологічною службою Ukrainian sociology service; опитали 500 респондентів, похибка не перевищує 4,4%.