Рука Заходу

Американський президент підписав “Акт на підтримку свободи України 2014”

фото: usatoday.com
Документ дає право главі Білого дому ввести щодо Росії додаткові санкції, а також надавати Україні військову й іншу підтримку. Обама може додатково натиснути на Росію, але аж ніяк не зобов'язаний це робити.
Сам він заявив, що підпис ще не означає зміни політики його адміністрації в питанні санкцій – їх і далі детально обдумуватимуть залежно від того, як розвиватиметься ситуація. “Моя адміністрація буде й далі тісно співпрацювати з союзниками і партнерами в Європі та на міжнародному рівні відповідати на розвиток подій в Україні, продумувати наші санкції у відповідь на дії Росії”, – пояснив президент США. Сам він – за дипломатичне вирішення конфлікту. “Ми як і раніше готові скасувати санкції, якщо Росія зробить необхідні кроки”, – підсумував Обама.
Документ дуже невтішно сприйняли в Росії. Ще до підпису Обами в МЗС РФ заявили: “Акт на підтримку свободи в Україні 2014” стане міною, що на десятиліття підірве відносини зі США. “Під двосторонні відносини підкладають потужну міну, яку порівнюють із горезвісною поправкою Джексона – Веніка, прийняту в 1974 році, що кілька десятиліть заважала співпраці”, – заявив офіційний представник МЗС Росії Олександр Лукашевич. Особливо Лукашевичу не сподобалися передбачені законопроектом військова допомога Україні та фінансова допомога неурядовим організаціям у Росії.
Уже після того, як документ підписав Обама, голова російського МЗС Сергій Лавров також натякнув, що акт може надовго підірвати відносини між РФ і США. “Підписаний президентом США закон, що загрожує новими санкціями проти Росії, здатний надовго підірвати можливості нормальної взаємодії між нашими країнами”, – йдеться в повідомленні на сайті російського зовнішньополітичного відомства.
Підпис ще не означає зміни політики його адміністрації в питанні санкцій – їх і далі детально обдумуватимуть залежно від того, як розвиватиметься ситуація
Сам документ надає Обамі право ввести санкції щодо “Рособоронсервісу”, інших виробників військової техніки, “Газпрому” та щодо окремих енергетичних проектів РФ. У документі також зазначено, що Обама може накласти санкції і щодо іноземних фінансових інституцій, які фінансуватимуть російські компанії, щодо яких США ввели обмеження. 
Щодо військової допомоги, то “Акт на підтримку свободи України 2014” передбачає, що американський президент може надати Києву протитанкову зброю, радари, боєприпаси і навіть літаки-розвідувачі (не пізніше ніж через 30 днів Обама має прозвітувати про виконання цього пункту). Також упродовж місяця з дати набуття чинності цього документа держсекретар США має представити план допомоги та захисту вимушеним переселенцям в Україні.
А от чи наважаться США на додаткові санкції – питання. Залежить це, звичайно, і від поведінки Путіна. Однак і раніше Барак Обама висловлював сумнів у доцільності посилення обмежень. “Думка про те, що ми можемо просто “роздувати” санкції далі й далі і в підсумку Путін передумає, – я вважаю, це прорахунок”, – заявляв Обама 11 грудня на засіданні Ради з експорту. Головне, на його думку, – зберегти єдність у позиціях США і ЄС.
Тому й сподіватися на додаткову допомогу з боку США явно рано: “Акт на підтримку свободи України 2014” є доволі рекомендаційним, тому американський президент може просто проігнорувати більшість пунктів документа.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4392 / 1.55MB / SQL:{query_count}