Водночас варто пам’ятати: нині візові центри досить швидко змінюють правила подання документів, тому поради є лише приблизними та не претендують на універсальність.
1. Оберіть країну, в консульстві якої будете отримувати шенген.
У кожної країни Шенгенської зони є певна специфіка подання документів, тож варто заздалегідь обрати ту, умови якої найпростіші.
Словаччина може видати довгострокову мультивізу, але вимагатиме повної оплати вартості житла. При цьому саме це консульство не приймає ваучерів із Booking.com, тож потрібно буде просити факс напряму від готелю.
Угорці також просять оплачувати житло, але, на відміну від словаків, можуть прийняти документи лише з бронюванням. Консульство Угорщини вимагає оплачених квитків хоча би в один напрямок.
Якщо віза вам потрібна терміново, а в електронних чергах вільні дні лише через місяць, завітайте в консульство Латвії. Прийом документів тут здійснюється за живою чергою, проте потрібно буде не менше години простояти на вулиці.
Франція не просить оплати ані квитків, ані готелю – достатньо бронювання. Натомість потрібно мати кругленьку суму на рахунку.
Консульство Чехії не вимагає оплати консульського збору громадянами віком до 26 років, а це – економія 35 євро. Також радимо ознайомитися з категоріями громадян, звільнених від оплати візового збору в польському візовому центрі.
Чеська віза може обійтися вам лише вартістю страхового полісу, якщо вам менше 26 років: 0 євро (консульський збір) + 0 євро (бронювання авіаквитків) + 0 євро (виписка по картковому рахунку) + 0 євро (бронювання готелів) = шенгенська віза. Єдине, на що ви можете додатково витратити гроші, то це на копії документів і фотографії.
2. Визначтеся, який метод подання документів для вас прийнятний: через візовий центр або через консульство.
Деякі консульства значно спростили собі роботу тим, що передали всі візові справи акредитованим візовим центрам. Ця інституція, попри комфортні умови подання документів, якісне обслуговування та допомогу при поданні заяви, бере за все як мінімум 20 євро без урахування консульського збору.
Деякі країни (Польща й Угорщина) дають змогу обрати місце для подання заяви: чи то візовий центр, чи консульство. Тож краще запишіться одразу в консульство – зекономите як мінімум 20 євро.
3. Подбайте про кошти на банківському рахунку.
Часто майбутніх мандрівників лякає вимога консульства про велику суму грошей на рахунку. Більшість країн ЄС вимагає коштів на картці з розрахунком не менше 40-45 євро на добу перебування в Шенгенській зоні.
Вирішується це дуже просто: позичте грошей у друзів і батьків, покладіть їх на картковий рахунок, почекайте, щоб гроші зарахували. Далі зробіть виписку з рахунку, на якому буде видно вашу кругленьку суму, завірте виписку у працівника банку – і тепер усі позичені гроші можна сміливо знімати й віддавати. Консульство не має права відстежувати банківський рахунок заявника, тож виписки їм повністю вистачає.
Але варто зазначити, що виписка з рахунку дійсна лише три дні. Отже, за ці три дні потрібно встигнути подати документи, щоб не провертати всі ці махінації знову.
4. Бронюйте квитки на поїзд у сусідні країни з найменшими втратами.
Кожна країна має свої вимоги щодо квитків на транспорт. Найлегше – з країнами-сусідами. До Будапешта можна купити квиток на поїзд (із Києва він буде коштувати близько 900 гривень і стільки ж назад). Але не лякайтеся – як тільки ви отримаєте візу, квитки можна здати.
На кожному з них ви втратите лише по 70 гривень за послуги. Деякі автобусні перевізники також пропонують повернення грошей, але тут ви втратите близько 20 відсотків від суми покупки.
5. Бронюйте квиток на літак без попередньої оплати рейсу.
З далекими країнами трохи важче – поїзди туди не ходять, а автобуси коштують надто дорого. Проте вихід завжди є. Ви можете забронювати квиток на літак, не витративши ні копійки. Наприклад, на сайті aquavita-s2.symphony.cz (як і на деяких інших сайтах-агрегаторах авіаквитків), обравши потрібний рейс, у графі “Оплата” потрібно поставити галочку навпроти “Оплата готівкою”.
Після цього вам на пошту надійде лист із підтвердженням бронювання, але дійсний він лише 2 дні. Тож, щоб скасувати квиток, не потрібно взагалі нічого робити – усе спрацює автоматично.
6. Обирайте готелі чи гостели з можливістю безкоштовного скасування замовлення.
Подати у візовий центр бронювання готелю – найпростіше, що може бути. На сайті Booking.com шукаєте гостел на потрібні дати з можливістю безкоштовного скасування та без прив’язки кредитної карти. Як і з авіаквитками, отримуєте бажаний папірець на електронну пошту.
Зазвичай бронювання можна безкоштовно скасувати за 2 дні до дати заселення, інакше з вас буде стягнута повна сума проживання. Тож не упустіть цей момент!
7. Купуйте річне страхування з покриттям лише потрібної вам кількості днів.
З оформленням страхування ніяких хитрощів нема – потрібно купувати правильне страхування за повну суму. Важливо перевірити, чи є акредитована страхова компанія до видачі туристичних ваучерів. Це можна зробити на сайті будь-якого консульства.
Іноді краще купувати страхування на цілий рік із покриттям 90 днів (особливо якщо хочете оформити мультивізу на рік і більше). За останніми вимогами, потрібно забезпечити собі страхування на +15 днів до часу перебування за кордоном.
Водночас
1001idea.tk застерігає: якщо це ваша перша шенгенська віза, то бажано не обирати найдешевшого варіанту. Ще б пак – до першопрохідців консульство ставиться прискіпливо. Варто спочатку назбирати гарну візову історію хоча б із двох шенгенських віз.