Так звані русини Закарпаття звернулися до Росії з проханням визнати незалежність Підкарпатської Русі від України. На цей крок вони вирішили піти після того, як офіційний Київ укотре проігнорував їх вимогу про надання автономії у складі України, повідомляє NEWSru.com.
Так звані русини Закарпаття звернулися до Росії з проханням визнати незалежність Підкарпатської Русі від України. На цей крок вони вирішили піти після того, як офіційний Київ укотре проігнорував їх вимогу про надання автономії у складі України, повідомляє NEWSru.com.
"Ми дуже довго прагнули автономії, чи не кожного місяця протягом останніх років зверталися до влади країни, навіть глухий вже б почув. Але оскільки цього не відбулося, тепер добиватимемося незалежності", - заявив так званий прем'єр-міністр республіки Петро Гецко в інтерв'ю офіційній "Російській газеті".
У інтерв'ю РГ директор Центру україністики ПФУ, доктор філософських наук Едуард Попов зазначив, що у Підкарпатської Русі є досвід існування у вигляді незалежної держави і автономної республіки. Правосуб'єктністю вона володіла з 1919 року, а потім добровільно увійшла до складу Чехословакії як автономна республіка.
За словами Попова, русини, як і решта національних меншин України, піддаються насильницькій українізації, від якої стогнуть угорці, румуни і росіяни. Але русини навіть позбавлені права на своє історичне ім'я, яке, до речі, набагато давніше за етнонім "українець".
25 жовтня у Мукачевому відбувся Другий європейський конгрес русинів, де було проголошено відтворення автономної республіки Підкарпатська Русь у складі країни і висунуто вимоги до офіційного Києва - до 1 грудня визнати автономію республіки. Інакше русини обіцяли добиватися права на самовизначення поза межами країни.
Як зазначив Попов, "Україна відповіла лише "закручуванням гайок" і репресіями відносно лідерів русинського руху. "Вся річ у тому, що українські націоналісти можуть зрозуміти антинаціоналістичні і навіть сепаратистські прагнення російських областей південного сходу України. Але допустити те саме з боку крайньої західної області України для них неприпустимо", - підсумував експерт. До того ж, як пояснив журналістам Гецко, автономія допускає певну економічну самостійність республіки. "Справа не в русинському народі, а в "трубі". Закарпаття дає чверть бюджету України. Левова частка постачань газу проходить через територію Закарпатської області. У нас коефіцієнт транзитності втричі вищий від прибалтійського і удвічі вищий, ніж в інших сусідніх країн", - повідомив він російським журналістам.
Однак є ті, хто бачить діяльність закарпатських русинів дещо по-іншому. Як повідомляє сайт Rupor, діяльність "сепаратистської організації "Асоціація "Сойм підкарпатських русинів", яка перебуває в активній розробці Служби безпеки України, фінансується з Москви. Про це свідчить лист на ім'я лідера "русинів", священика Української православної церкви Московського патріархату о. Димитрія Сидора від якогось москвича, що представляється як "голова правління фонду "Російський світ" В. Ніконов". Текст документа із посиланням на джерело в правоохоронних органах опублікувало інтернет-видання "Закарпаття online".
Ніконов підтверджує виділення "Сойму" валютного траншу в розмірі 970 тисяч російських рублів. За тодішнім курсом Нацбанку, це рівно 210 490 грн, або 36 540 доларів. Ці гроші, пише видання, нібито призначені для "підтримки і розвитку русинських і російських недільних шкіл Закарпаття". Причому, зважаючи на слова Ніконова про те, що хрещений батько сепаратистів не повинен забувати про "надання щомісячних звітів до 29 числа кожного місяця", дітище Сидора поставлене на постійне грошове постачання ззовні.
Провівши розслідування, видання з'ясувало, що В.Ніконов - це 52-річний син високопоставленого офіцера НКВС і внук сталінського наркома закордонних справ Молотова В'ячеслав Олексійович Ніконов.
Свою кар'єру він починав завідувачем сектору ЦК КПРС і помічником голови КДБ СРСР. Є фахівцем із зовнішньополітичної доктрини сучасної Росії. У 2007-му Владімір Путін призначив його на посаду виконавчого директора правління урядового фонду "Російський світ", що є, власне, одним із структурних підрозділів Служби зовнішньої розвідки РФ.
"Русинським" проектом він займається з 2005 року. Як з'ясував Rupor, наприкінці весни цього року Ніконов особисто побував на Закарпатті і ретельно вивчив ситуацію з просуванням проекту о. Сидора. Після цього він запропонував відмовитися від первинної ідеї з ескалацією озброєного конфлікту і залученням іноземних миротворців, а замість цього зробити ставку на поетапне розхитування ситуації в краю і підвищення рівня штучної політичної самосвідомості "русинів".
Нагадаємо, СБУ в листопаді цього року скерувала в управління юстиції Закарпатської облдержадміністрації матеріали для прийняття рішення про примусовий розпуск у встановленому законом порядку "Асоціації "Сойм підкарпатських русинів" і "Народної ради русинів Закарпаття". А лідери цих організацій мали б нести кримінальну відповідальність за "посягання на територіальну цілісність України".