Порівняно з початком року в Україні істотно знизилася платоспроможність населення й швидко скорочується середній соціальний прошарок.
Порівняно з початком року в Україні істотно знизилася платоспроможність населення й швидко скорочується середній соціальний прошарок.
Про це свідчать результати соцопитування "Економічна криза очима українців" центру соціальних досліджень "Софія".
Порівняно з лютим цього року, категорія "забезпечених" і "багатих" людей скоротилася з 10 до 6,2%. Частка "середньозабезпечених" респондентів скоротилася з 49,1% (у лютому) до 33,2% (у грудні).
Йдеться про людей, яким, за їх власним визначенням, "у цілому на життя вистачає, але придбання речей тривалого користування, таких як меблі, холодильник, телевізор уже викликає труднощі".
За рахунок скорочення "середнього" прошарку збільшилася частка "малозабезпечених". Це респонденти, яким доходів вистачає на харчування та придбання необхідних недорогих речей. Порівняно з лютим питома вага цієї категорії населення збільшилася з 30,9% до 42,2%.
Удвічі зросла частка "бідних" - тих, хто ледь зводить кінці з кінцями, кому грошей не вистачає навіть на необхідні продукти. У лютому частка цієї категорії респондентів становила 9,2%, а зараз - 17%. Загалом майже дві третини (61,7%) опитаних вказали, що матеріальне становище їхньої сім'ї за останні півроку "дещо погіршилось" або "істотно погіршилось". Лише 3,9% респондентів вказали, що їхнє матеріальне становище тою чи іншою мірою поліпшилось.
Третина (31,5%) опитаних відзначила, що матеріальне становище їхньої сім'ї за останні півроку майже не змінилося. Не визначилися з відповіддю 2,9% респондентів. Українські громадяни переважно песимістично оцінюють перспективу свого матеріального становища. Більшість (59,5%) опитаних вважає, що найближчі півроку доходи їхньої сім'ї "дещо зменшаться" або "істотно зменшаться".
Приблизно чверть (22,8%) респондентів дотримується думки, що їхнє матеріальне становище не зміниться. І лише 3,2% опитаних висловили сподівання, що у найближчі півроку доходи їхньої сім'ї тою чи іншою мірою зростуть. Не визначилися з відповіддю 14,5%.
Опитування проводили з 2 по 11 грудня 2008 року на всій території України. Усього було опитано 2004 респондентів віком понад 18 років. Статистична похибка не перевищує 2,2%.