Меморандум порозуміння

Віктор Пинзеник, міністр фінансів, про плани уряду, пошук контакту з комерційними банками і ожливість виходу з кризи

Віктор Пинзеник, міністр фінансів, про плани уряду, пошук контакту з комерційними банками і ожливість виходу з кризи

pinzenyk.jpg

На засіданні уряду в четвер Кабінет Міністрів, Національний банк України та представники банківського сектору взялися за низку спільних документів для подолання кризи та для забезпечення прозорості банківської системи.

За словами прем'єр-мі­ніст­ра, насамперед, слід ухвалити закон про прозорі правила роботи банківської сфери. Юлія Тимошенко наголосила, що другим документом стане Меморандум між урядом, НБУ та комерційними банками. У ньому, як зауважила глава уряду, зафіксують підходи до вирішення проблем, які не підлягають законодавчому врегулюванню.

Часу в авторів майбутнього Меморандуму небагато: уряд дав їм усього тиждень.

- Пане Вікторе, цей Меморандум виглядає надто ідеаліс­тичним. Ви зустрічалися з представниками 40-а комер­цій­них банків. І побачили хоч краплю розуміння?

- Я дуже приємно вражений позицією банків і хочу навіть подякувати їм за розуміння проблеми, готовність її вирішувати. Ми обговорювали підходи до врегулювання проблеми кредитів, які взяли громадяни і позичальники, особливо у валюті, і стало ясно, що банкіри розуміють проблему і розуміють, що її необхідно вирішувати. Виникало багато дискусій про те, що у зв'язку з цим треба зробити.  Коло питань окреслене, воно зафіксоване у Меморандумі. Воно стосується дій Національного банку України. Наприклад, щодо підтримки банків, які підпишуть Меморандум через інст­румент рефінансування, надання доступу до закриття валютної позиції, якщо кредит переводиться у гривню, зміни стандартів належності кредитів до так званих "поганих". Якщо кредит реструктуризується, банк і позичальник знайшли порозуміння, цей кредит переноситься в іншу категорію ризику. Це значно поліпшує фі­нансовий стан комерційних банків. Є позиція Меморандуму, яка стосується оподаткування. Там є проблеми, ми, Міністерство фінансів, їх розуміємо. Банк нараховує податок за відсотками. Зараз, якщо банк йде назустріч клієнтові, знижує відсотки, але податки у нього вже нараховані, ми погоджуємося з тим, що зниження наявних відсотків врахують при сплаті податків.

Ми готові піти назустріч комерційним банкам. Як і в тому, щоби збитки від таких операцій банки мали право відносити на зменшення прибутку. Ми готові їм дати певний стимул для таких операцій. Є багато інших норм, які стосуються процедур реєстрації змін, коли банк заводить нові гроші - це теж важливо для банківського сектору.

Отже, у підсумку ми дуже близькі до підписання угоди. Чекаємо зараз пропозицій від комерційних банків, уточнень від Національного банку. Готові провести ще додаткові дискусії з тим, щоби якнай­швидше вийти на підписання цього Меморандуму.

- На що може піти уряд, зрештою, держава, аби захистити власного громадянина від несподіваного поважчання кредиту?

- Хочу ще раз наголосити. Банки самі розуміють цю проб­лему. Їм нелегко від того, що, наприклад, валютний кредит сьогодні реально коштує 70%, враховуючи зміни валютного курсу. Вони це прекрасно розуміють. Банки готові йти назустріч.

Але проблеми виникають і у них. Ми знайшли способи і дії, які треба вжити і уряду, і НБУ. Я сподіваюся, що вони будуть підтримані, бо це відкриває дорогу до надзвичайно важливої речі, важливої для країни - розрулити ситуацію, в яку потрапили позичальники і банки.

- Чи хоч один із банків зголосився підтримати ваші ідеї?

- Це - справа добровільна. Деякі банки самі це вже роблять, навіть не маючи відповід­них нормативних документів. Я скажу, що це мудра поведінка банків, які цей процес почали.

Хотів би наголосити ще на одній принциповій речі. Проект Меморандуму передбачає, що до нього може приєднатися будь-який банк у будь-який момент. Незалежно від того, скільки пропозицій Меморандуму він підтримає. Незалежно від того, скільки установ підпишуть цю угоду, вона діятиме. У Меморандумі є такі норми для Національного банку, які будуть застосовуватися до тих банків, які роблять кроки для врегулювання кредитних проблем. Більшість, звичайно, буде поширюватися на усі установи, але будь-який банк у момент приєднання до угоди повідомляє Міністерство фінансів та НБУ і користується усіма нормами Меморандуму.

- І що зроблять уряд і НБУ? Полегшать доступ до валюти, рефінансують?

- Слава Богу, в країні курс стабілізувався, це означає, що доступ до валюти у всіх є. Тут можливі інші варіанти. Вони запропоновані у Меморандумі й будуть обговорюватися. Наприклад, коли йде погашення валютного кредиту, банкові необхідно замістити відповідну позицію у балансі. Тут є варіанти: або доступ до валюти, або інші способи. Ми підтримаємо будь-які варіанти, тільки щоби Меморандум запрацював.

- Дякую за бесіду.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.7375 / 1.58MB / SQL:{query_count}