Російський суд відмовився випустити українську льотчицю під заставу у розмірі 500 тисяч рублів (понад 160 тисяч гривень). Воронезький обласний суд, розглянувши апеляційну скаргу адвокатів Савченко, ухвалив рішення залишити жінку під вартою до 30 серпня. Захисники льотчиці мають намір звернутись у Європейський суд із прав людини, де, нагадаємо, вже розглядають одну справу, що стосується українки.
“Суд відмовив нам у скарзі на запобіжний захід Надії Савченко. Суд був відкритим, преса все зафіксувала. Букет порушень. Далі – ЄСПЛ… Найбільший сюр у заяві представників прокуратури в тому, що питання про викрадення Савченко закрите”, – написав у Twitter адвокат українки Марк Фейгін.
Під час засідання захисники українки наполягали на незаконності її утримання за ґратами. Навіть у постанові про арешт є доволі дивні формулювання – там стверджують, що українська льотчиця скоїла злочин на території “Луганської народної республіки”, яка, як відомо, не є суб’єктом міжнародного права і от-от набуде статусу визнаного світом терористичного угруповання.
“Постанова щодо Савченко… На території Донецької та Луганської народних республік… Визнали”, – написав Фейгін, який і виклав для вільного доступу постанови російського суду. У документі, до речі, йдеться, що Савченко обвинувачують у викраденні журналістів Life News і телекомпанії “Звезда”, а також у вбивстві звукооператора і кореспондента Всеросійської державної телерадіокомпанії та журналіста “Першого каналу”.
Адвокати льотчиці пояснюють: якби російські правоохоронці діяли за нормами, то мали би звернутися до українських колег по допомогу в розслідуванні. Сама Савченко неодноразово заявляла, що її просто викрали російські спецслужби і з мішком на голові та в наручниках доставили на територію Російської Федерації.
Савченко не єдина, кого незаконно перемістили в Росію, де тепер притягують до кримінальної відповідальності
31-річна Надія Савченко брала участь у антитерористичній операції на сході України в складі добровольчого батальйону “Айдар”. У червні під містом Щастя Луганської області вона потрапила в полон до терористів, а вже 8 липня
опинилась у Воронезькому СІЗО в Росії. Слідчий комітет Російської Федерації доводить, що Савченко перетнула кордон без документів як біженка, відтак її затримали в одному з населених пунктів для встановлення особи. Тоді ж нібито виявилось, що вона є однією з підозрюваних у справі про вбивство російських журналістів під Луганськом. Такою є офіційна російська версія.
Історію щодо викрадення льотчиці вже розглядає Європейський суд із прав людини. Під час засідання 16 липня Євросуд надав цій справі статусу пріоритетної. За словами захисника інтересів Савченко Валентини Теличенко, до 22 липня уряд Російської Федерації мав пояснити ЄСПЛ, як Савченко потрапила до російського слідчого ізолятора та чому їй довгий час перешкоджали зустрітися з консулом України.
Цікаво, що, окрім Савченко, з України в Росію вивезли й інших людей. Про це в п’ятницю повідомив Марк Фейгін. “На жаль, Савченко не єдина, кого незаконно перемістили в Росію, де тепер притягують до кримінальної відповідальності. До нас звернулися ще кілька громадян України, які просять нас втрутитись як адвокатів… За одну справу ми вже взялися, однак поки рано розголошувати деталі”, – заявив Фейгін.
Він, до речі, переконаний, що викрадення громадян України вже стало системним і це пов’язано з майбутнім обміном на затриманих українськими силовиками під час АТО. “Ми припускаємо, що люди, які мають стосунок до політики і є водночас військовослужбовцями (такі як Савченко), перебувають у Росії з метою політичного обміну”, – пояснив Фейгін.