Розподіл повноважень

Марцін Герра, голова правління компанії "PL.2012", про вирішення організаційних конфліктів, роботу своєї організації та потребу стабільності

Марцін Герра, голова правління компанії "PL.2012", про вирішення організаційних конфліктів, роботу своєї організації та потребу стабільності

blondin.jpgТак сталося, що будь-який проект, що передбачає великі грошові вливання, у певний момент починає обростати чималим бюрократичним апаратом, який ніби має координувати використання фінансових ресурсів. І чим біль­ший проект, тим більше людей намагається прикласти власну руку до організаційної роботи. Проведення чемпіонату Європи з футболу - один із таких проектів, і цілком логічно, що навколо організації цього грандіозного дійства створюється чимало структур, які подеколи заважають одна одній. Звісно, без конфліктів інтересів у такій ситуації не обійтися.

Так, скажімо, нещодавно Кабінет Міністрів України ліквідував Національне агентство з питань підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року і створив Координаційне бюро у складі секретаріату уряду з питань підготовки Євро-2012. Ситуація, як для України, цілком стандартна, тому особливого здивування ця подія не викликала.

Інша ситуація в нашого партнера з проведення Євро-2012 - Польщі. У поляків теж є орга­нізація, яка займається питаннями підготовки і має назву "PL.2012", і її функції чітко окреслені. Головою правління компанії є Марцін Герра, який свого часу зробив стрімку кар'єру в нафтовій компанії "Lotos". Розпочинаючи свій трудовий шлях з працівника автозаправної станції, він став заступником директора компанії. Його менеджерські здібності не залишилися непоміченими - і в лютому 2008 року Марціну Герру запропонували очолити компанію "PL.2012". Створивши потужну команду з однодумців, Марцін Герра за короткий термін зумів зробити вже чимало, і його роботу оцінили як в Польщі, так і в УЄФА.

- В Україні не можуть по­ділити повноваження і гроші під час підготовки до Євро-2012. У Польщі майбутнім чемпіонатом теж займається кілька організацій. Не сваритеся?

-  У Польщі є одна добра річ: кожен докладно знає, що має робити. Є уряд, для якого це дуже важливий проект. У нього є міністерство спорту і туризму, яке політично відповідає за цілісність приготувань. А в площині практичної роботи є спілка "PL.2012", яку я маю приємність представляти. Ми відповідаємо за підготовку інфраструктури - стадіони, автодороги, залізниці, аеропорти. До того ж ми вирішуємо медичні проблеми, телекомунікації, теми інтелектуальної власності і промоції турніру. Наша роль у розбудові інфра­структури координаційна. Ми підтримуємо близько 360 інвестиційних проектів. Між проектами є певний зв'язок, і дуже важливо, аби хтось у Польщі міг їх бачити як єдине ціле. Ми працюємо з усіма шістьма містами, які будуть господарями чемпіонату. Маємо чітко окреслений план роботи і щотижня проводимо наради з підготовки до Євро-2012. Тісно співпрацюємо із федерацією футболу, бо, врешті-решт, це свято футболу - їхня роль дуже важлива. Кожен у Польщі знає, що має зробити, що повинно з того вийти, який є бюджет, які існують ризики і як з ними боротися. Мені здається, що це ефективно.

- Які функції у федерації футболу, якщо Ви повністю контролюєте підготовку до чемпіонату?

- Футбольний союз, по-перше, є партнером УЄФА. У нас працює близько п'ятдесяти осіб. У футбольній федерації шість людей, які втягнуті у проект Євро-2012. Намагаємося, аби була певна комунікація між нами. Вони зосереджуються на чемпіонаті, на самому турнірі. Від інфраструктури залежить якість проведення чемпіонату. З точки зору інвестицій зрозуміло, що не федерація має цим займатися. Вона не може фінансувати будівництво стадіонів, бо на це дають гроші уряд і міста-організатори. Але федерація намагається брати участь в усьому.

- Досі в Україні немає чіткого, а головне - спільного розуміння підготовки до чемпіонату. Немає плану, громадськість не бачить конкретних проектів чи то будівництва, чи розгалуження інфра­структури, чи прокладання доріг. Усе це замінюється скандалами навколо осіб, причетних до підготовки Євро-2012. У Польщі є сумніви щодо спільної роботи?

- Польща і Україна разом виграли право проводити Євро-2012, разом його і проведуть. Це - фундаментальна засада. Якщо і були прецеденти (припущення голови футбольної федерації щодо проведення чемпіонату в Польщі і Німеччини - "Пошта"), то вони виразно були спростовані.

- Я так розумію, що саме Ваша організація регулює всі інвестиції і насправді ділить гроші...

- Ні, це не так. У Польщі вирішили, що наша спілка "PL.2012" буде просто проектом, як і інші. Ми маємо передбачити усі потреби чемпіонату, призначити виконавців і визначити бюджет. Для цього виділяються гроші з різних джерел. Ми не є інвесторами.

- А хто організовує тендери на виконання робіт?

- Самі інвестори. Стадіон у Варшаві - це державні інвестиції, тому тендери оголошує уряд. У Гданську, наприклад, стадіон будують за міські кошти, отже, і тендер оголошує міська влада. Натомість ми маємо 360 проектів. Ми їх бачимо і пильнуємо, аби все йшло за графіком, відслідковуємо витрати. Але конкретні тендери не контролюємо. Для нас головне те, що є інвестори, а в них достатньо коштів для реалізації своєї інвестиції.

- То Ви таки рахуєте гроші. А підрахували вже, скільки Польща витратить і скільки отримає прибутків?

- На це питання відповім так. По-перше, Євро є таким собі каталізатором для великої кількості інвестицій. Ми їх реалізуємо не тому, що вони потрібні лише для проведення чемпіонату, а тому що вони необхідні самій Польщі. І по завершенні чемпіонату наша країна матиме чудову інфраструктуру. Євро-2012 є великим шансом для бізнесу на етапі підготовки. Австрія нещодавно оголосила результати власних підрахунків - кільканадцять мільйонів євро прибутку тільки від проведення турніру. Натомість завжди є питання, скільки можна заробити вже після чемпіонату. Зрештою, якщо приїде кілька мільйонів людей, які не були у Польщі чи Україні, то варто усе зробити, щоби ця поїздка для них була не останньою в ці країни. Потрібно створити умови, аби ці люди в певний час захотіли відвідати нас ще раз. Португалія, наприклад, після чемпіонату Європи отримала півтора­процентний зріст доходів від туризму. Хоч вона і без чемпіонату була розвиненою туристичною країною. Ми аналізуємо свої можливості. Що ми можемо отримати у коротко­строковій перспективі, а що - пізніше? Дивимося на можливі сценарії розвитку різних сфер економіки. Маємо доволі претензійні плани, але не буду про них говорити - світ змінюється, плани коригуються.

- Добре, а можете сказати, скільки Польща витратить на таку підготовку?

- Я би не назвав це витратами. Радше можна говорити про те, скільки це буде коштувати. Це кілька десятків мільйонів на безпеку, на прибирання міст. Бачимо, як змінюються світові ціни, тому готуємо перевищений бюджет на підготовку. У кожному місті готують завищений бюджет, аби вистачило грошей на все.

- Польське містечко Острів Великопольський вийшло з проектом паралельного чем­піонату з футболу серед убо­лівальників. Такі проекти під­тримуються?

- Маємо цілу програму залучення якнайбільшої кіль­кості людей до приготування до 2012-го року. Сьогоднішній пріоритет - основні інвестиції та їх запуск. Головне - розпочати будівництво. Наступного року зосередимося на таких проектах, який ви згадали. З 2010 року візьмемося за промоцію. Ми думаємо про те, як залучити вболівальників, мешканців міст, де проходитиме турнір, як збудувати зв'язки з Україною. Щоби кожен відчув, що це його турнір, що цей чемпіонат - для нього. Не хочемо занадто рано починати з ним, бо ці проекти мають підтримувати інтерес, а якщо триватимуть довго - можуть набриднути. Плануємо два роки такої роботи - добре спланованої і динамічної.

- А що Вам заважає будувати відносини з Україною вже тепер?

- Ці зв'язки вже існують у кількох площинах. Є угода про співпрацю Польщі з Україною. Хочемо її перевести в робочий режим - чи то в плані підготовки, безпеки. Повинні говорити про те, щоби кордонні переходи були комфортнішими. Як зробити так, щоби з єдиним комунікаційним квитком можна було би пересуватися і Польщею, і Україною. Тут головне, аби з кожного боку була ясність, щоб кожен знав, що робить, і це не були лише певні інституції чи особи. Важливо, щоби люди, які працюють над проектом, працювали усі чотири роки. Тоді все буде рухатися уперед. Часті зміни шкодять довгим проектам.

- В Україні якраз цього бракує. Вкотре готуємося до виборів, а отже, цілком можливо, підготовкою до Євро-2012 буде перейматися вже інший уряд...

- Вибори є елементом демократії. Це справа винятково українців. Ми на те, будуть чи не будуть вибори в Україні, впливати не можемо. Нам розходиться лише на тому, аби якнайшвидше стабілізувати ті речі, які стосуються підготовки до Євро-2012. Звичайно, подібні зміни у владних структурах несуть певний елемент загрози загальному проекту. Проте тут можуть негативно вплинути не лише можливі вибори в Україні, а, наприклад, фінансова криза. Головне - спільно вирішувати усі проблеми.

Варшава - Київ

 

До теми:

Валєнса проведе жеребкування

Перший президент Польщі Лєх Валєнса може стати безпосереднім виконавцем процедури жеребкування суперників групового етапу матчів чем­піонату Європи з футболу 2012 року.

Крім Валєнси, вибирати команди можуть новообраний глава Польської федерації футболу (PZPN) Гжегож Лято й відомий польський футболіст, спортивний діяч і один із претендентів на посаду голови PZPN під час виборів у листопаді 2008 року Збіґнєв Бонек повідомляє cissoccer.com.

Кілька днів тому у Варшаві перебувала делегація УЄФА, яка вибирала місце для проведення жеребкування матчів Євро-2012. Найімовірніше, церемонія відбудеться в Національному театрі польської столиці, але остаточне рішення буде оголошено 10 грудня. Нагадаємо, що у Варшаві мають провести церемонію жеребкування суперників групового етапу Євро-2012 і матч-відкриття. Фінальний матч і церемонію закриття турніру планують провести на НСК "Олімпійський" у Києві.

Лєх Валєнса, діяльність якого на чолі польської профспілки "Солідарність" фактично призвела до скинення комуністичного режиму в Польщі, був президентом країни з 1990 р. до 1995-го. В 1983 році він одержав Нобелівську премію миру.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4969 / 1.66MB / SQL:{query_count}