Після двох тижнів від дня інавгурації Петро Порошенко таки показав мирний план урегулювання ситуації на сході країни. У четвер, 19 червня, документ із 14 пунктів представили “легітимній владі Донбасу”. Останнім, кажуть, він сподобався, як і Володимиру Путіну (якщо вірити інформації Адміністрації Президента).
У четвер пізно ввечері між президентами України та Росії відбулася телефонна розмова. Порошенко подзвонив Путіну, аби розповісти йому про свій план, а той, як написано на сайті російського президента, “висловив цілу низку коментарів із акцентом на негайному припиненні військової операції Києва у Луганській та Донецькій областях”.
14 кроків назустріч
Припинення вогню таки буде – бойовикам дадуть шанс утекти назад у Росію. Для цього на українсько-російському кордоні створять 10-кілометрову буферну зону, через яку і планують вивести незаконні озброєні формування (відповідний указ Порошенко обіцяв підписати ще вчора ввечері).
Учасникам мирних переговорів нададуть гарантії безпеки, а осіб, які не скоювали в минулому тяжких злочинів і ще й складуть зброю, обіцяють звільнити від кримінальної відповідальності. Мирний план передбачає також звільнення усіх заручників, створення в структурі МВС підрозділів спільного патрулювання та відновлення роботи органів місцевої влади, теле- й радіоканалів.
До речі, за інформацією Адміністрації Президента, зараз терористи утримують більше сотні людей у заручниках. Про це вчора заявив заступник глави Адміністрації Президента Валерій Чалий: “Сьогодні абсолютно безальтернативна вимога – звільнення заручників. Йдеться про більше 100 осіб, яких повинні так чи інакше відпустити, тому що вони – і наші громадяни, і представники міжнародних місій спостереження”. За даними голови парламентського комітету з питань прав людини Валерія Пацкана, в останні дні проводилися інтенсивні переговори щодо обміну заручниками, серед яких є і мирні громадяни, яких бойовики полонили за політичні переконання.
Довідка |
Майже 38 тисяч осіб покинули Крим і схід України. Про це йдеться в доповіді ООН, оприлюдненій 19 червня. Більшість осіб становлять діти, жінки та люди похилого віку. “Станом на 18 червня 2014 року Управління верховного комісара в справах біженців ООН (УВКБ ООН) володіє інформацією про більше 38 000 переміщених людей зі східних областей і Криму”, – йдеться в доповіді. За підрахунками УВКБ ООН, в Україні проживає 2500 біженців, а ще 6-7 тисяч шукають притулку. |
Щодо переговорів, то поки важко зрозуміти, хто сидітиме по той бік “столу”. Порошенко виключає можливість “контакту” з представниками ДНР та ЛНР. Натомість, кажуть, говоритимуть із тими, “хто готовий розділити мирний план Президента”. “Очевидно, ніяких переговорів із ЛНР і ДНР не може бути, оскільки вони беруть… на себе відповідальність за те, що збивають українські літаки з нашими найкращими військовими, безжально вбивають мирних громадян”, – заявила уповноважений президента з врегулювання ситуації у східних регіонах України Ірина Геращенко.
Із тими ж, хто не перейматиметься пунктами мирного плану, діалог вестимуть по-іншому. “Президент запропонував мирний план вирішення проблеми південного сходу країни. Ним передбачено вступ у силу так званого тимчасового короткого перемир’я. Бойовикам (окрім тих, хто вчинив особливо тяжкі злочини, пов’язані з убивствами, катуваннями, тяжкими тілесними ушкодженнями) запропонують коридор, щоби вони покинули територію України”, – розповів ще до офіційної презентації мирного плану Віталій Ярема, який віднедавна обіймає посаду Генпрокурора.
Тих же, хто не пристане на пропозиції Президента, зауважує він, “буде знищено відповідно до чинного законодавства, а операцію, пов’язану зі звільненням цієї території від тероризму, буде продовжено”.
Троє “в темі”
Усі попередники Порошенка (крім того, який досі вважає себе легітимним) не змогли втриматися, аби не підкинути своїх порад.
“Припинення силового протистояння в Донецькій і Луганській областях, створення необхідних передумов для повернення людей до мирного життя є сьогодні стратегічним завданням номер один… Першим політичним кроком повинен стати широкий діалог щодо питань шляхів реалізації мирного плану Порошенка, а також підготування тексту нової редакції парламентсько-президентської моделі Конституції України”, – йдеться у спільній заяві Кравчука, Кучми та Ющенка, цитує “Укрінформ”.
До речі, попередній “широкий діалог” – загальноукраїнський круглий стіл примирення – був не дуже результативним. Однак колишні президенти підтримують наміри Порошенка, зокрема, його бажання провести дострокові вибори до парламенту.
“Умови війни на сході України повинні стати не приводом для перенесення, а каталізатором реформ у всіх сферах життя… Ми підтримуємо позицію Порошенка щодо проведення у цьому році дострокових виборів до парламенту за відкритими партійними списками. Діючий склад Верховної Ради скомпрометований небажанням почути вимоги Майдану і має ганебну історію зрад національних інтересів: ратифікація Харківських угод, прийняття законів 16 січня, політична корупція і корупційні схеми в державному бюджеті та податковому законодавстві. Такий парламент не має права представляти волю українського народу”, – йдеться в повідомленні.
І нема на то ради
Щодо перевиборів, то Верховна Рада поки вдало ігнорує можливість саморозпуститися. Найвірогідніший і на сьогодні найшвидший спосіб узаконити вибори – прийняти постанову про саморозпуск.
Вона хоч і не передбачена Конституцією, але при вправності ораторів обґрунтувати її легітимність не буде важко. Тим паче, що періодично під парламентом збирають мітинги прихильників розпуску Верховної Ради. Сьогодні майже 70% українців вважає, що депутатам “сьомого покоління” час покинути Раду.
Однак постанов про саморозпуск із кожним тижнем стає все більше, а це вже ознака того, що депутати шукають можливості протриматися на нинішніх місцях якомога довше. Окрім цього, досі не зрозуміло, яким буде виборче законодавство, яке також варто оптимізовувати. До слова, закон, який регламентує вибори президента, змінювали за два місяці до дня голосування. Одне слово, часу обмаль, тим паче, що депутати невдовзі планують піти на канікули. Наступного тижня вони плідно працюватимуть із виборцями, а на пленарні засідання знову зберуться першого липня.
Окрім обіцянки проведення дострокових місцевих і парламентських виборів, у плані Порошенка є ще один цікавий пункт – розроблення змін до Конституції (передбачивши в ній децентралізацію влади та захист російськомовних).
“Ключовий елемент: президент втрачає можливість призначати губернаторів і голів райдержадміністрацій, тобто проводитимуться дострокові місцеві вибори, відтак вибрані депутати формуватимуть місцеву раду, яка своєю чергою формуватиме виконком”, – заявив Порошенко на зустрічі з “елітами” Донбасу. Останнім нададуть право погоджувати кандидатів у губернатори, однак вирішальне слово все одно залишатиметься за президентом.
Проект Конституції Порошенка, до речі, у понеділок роздали лідерам парламентських фракцій для ознайомлення. Але коли за нього візьметься парламент – спрогнозувати важко.
Мирний план

|
фото: news.kievukraine.info
|
1. Гарантії безпеки для всіх учасників переговорів.
2. Звільнення від кримінальної відповідальності тих, хто складе зброю і не скоїв важких злочинів.
3. Звільнення заручників.
4. Створення 10-кілометрової буферної зони на українсько-російському Державному кордоні. Виведення незаконних збройних угруповань.
5. Гарантований коридор для виходу російських та українських найманців.
6. Роззброєння.
7. Створення в структурі МВС підрозділів для здійснення спільного патрулювання.
8. Звільнення незаконно зайнятих адміністративних споруд у Донецькій і Луганській областях.
9. Відновлення діяльності місцевих органів влади.
10. Відновлення теле- та радіомовлення в Донецькій і Луганській областях.
11. Децентралізація влади шляхом виборів виконкомів, захист російської мови (проект змін до Конституції).
12. Узгодження губернаторів до виборів із представниками Донбасу (при умові узгодження єдиної кандидатури, при різних позиціях – рішення приймає президент).
13. Дострокові парламентські вибори.
14. Програма створення робочих місць у регіоні.