“Втратив зв’язок з реальністю”. Так, згідно з численними переказами міжнародних ЗМІ, охарактеризувала Володимира Путіна Ангела Меркель у розмові з американським президентом. Цього тижня нам випала чудова нагода отримати підтвердження її словам – у середу президент РФ покликав журналістів на бесіду.
Чи є в Криму російські війська, чи можлива війна, чому влада “на Україні” нелегітимна і взагалі – що робити з антиконституційним переворотом, який відбувся по-сусідству? Як ретранслює “рецепти” Путіна більшість російських ЗМІ, відомо було ще до революційних подій, а от провідні світові видання турбує питання: чи може бути так, що президент Росії сам повірив своїй пропаганді?
До прикладу, він переконаний, що, визнаючи владу в Україні, країни світу підтримали антиконституційний переворот. Організували все це американці, які з часу проголошення української незалежності проводять тут політичні експерименти. Бійців вони готували на базах у Польщі та Литві. А народ України як страждав при Миколі II, так страждає і досі (якщо не брати до уваги “благодаті” періоду СРСР). Віктор Янукович, хоч і позбавлений політичного майбутнього, все ж, на думку Володимира Путіна, є єдиним легітимним представником влади, який до того ж сам закликав ввести російські війська в Україну. Окрім нього, у росіян не залишилося нікого з партнерів. Та попри це там вирішили (для блага українського народу, звісно ж) не переривати зв’язків із сусідами і поволі налагоджувати діалог з новою владою.
Не виключено, що за останній тиждень Володимир Путін мав стільки телефонних переговорів з лідерами інших держав, скільки не мав за попередній рік. Відомо, що лідери Німеччини та США закликали його до прямих переговорів з нинішнім виконувачем обов’язків президента України Олександром Турчиновим. Однак на такі вчинки лідер росіян піти не готовий, хіба після президентських виборів. Учора ж секретар Ради національної безпеки та оборони Андрій Парубій запевнив, що досі жодних переговорів між Росією та Україною не велося. “Між українським керівництвом і Російською Федерацією переговори були. Але це були швидше погрози з боку Російської Федерації в перші дні. Зараз, можливо, відбудуться активніші дискусії з цього приводу, але на сьогодні формальних переговорів між українським керівництвом і керівництвом Росії нема”, – розповів Парубій.
Можливо, прес-конференція Путіна й задумувалася як засіб заспокоїти світових лідерів, але стала вона ще одним подразником. Настільки серйозним, що посольство США у Росії на офіційному сайті опублікувало “роз’яснення ситуації в Україні” – 11 пунктів, в яких аргументовано викривається брехня російського президента. Аналогічно вчинили й журналісти британського видання The Guardian. Втім більш ймовірно, що прес-конференція Путіна була розрахована на внутрішній ринок – росіян і українську владу. Першим доводили, що Росія має виняткову місію, а другим дали зрозуміти, що з ними в Кремлі ніхто не рахуватиметься.
“Сапоги в смятку”
Де готували українських революціонерів, хто зробив з українського політичного життя фарс, і коли заспокоїться Росія. Топ-10 цитат Володимира Путіна
1. “Це антиконституційний переворот і озброєне захоплення влади. З цим ніхто і не сперечається. Хто з цим сперечається? Питання, на яке ні я не можу дати відповіді, ні мої колеги, з якими я останнім часом дуже довго обговорював проблему по телефону: навіщо це зроблено?.. Коли ми вказуємо на те, що це антиконституційний переворот, нам кажуть: “Ні, це не антиконституційний переворот, не озброєне захоплення влади. Це революція”. А якщо революція, то що це означає? Мені тоді важко не погодитися з деякими нашими експертами, які вважають, що на цій території виникає нова країна. Так було і після падіння Російської імперії після революції 1917 року. А з цією країною і щодо цієї країни ми ніяких зобов’язуючих документів не підписували”.
Про київські події і причини невизнання влади
2. “Чи є ця сьогоднішня влада легітимною? Парламент – частково так, усі інші – ні. І вже точно не можна говорити про легітимність виконувача обов’язків президента. Юридично легітимним є тільки один президент. Ясно, що в нього немає ніякої влади. Про це я вже казав. Цим легітимним президентом юридично, безсумнівно, є тільки Янукович… Ми і в цьому випадку повні терпіння і навіть готовності йти на деяку співпрацю. Ми не хочемо її переривати. Як ви знаєте, я декілька днів тому доручив уряду подумати, як можна підтримувати контакти навіть з тією владою у Києві, яку ми не вважаємо цілком легітимною… На вищому рівні у мене немає там партнера. І не може бути до загальних виборів”.
Про нелегітимність нової влади в Україні
3. “Він і так здав, по суті, всю владу. І в нього, я вважаю, і я йому про це казав, не було ніяких шансів переобратися. І всі з цим згодні – усі мої колеги, з якими я говорив в останні дні по телефону… А щодо “взяли участь у визначенні його долі”... Ми зробили це також виключно з гуманітарних міркувань виходячи з того, що смерть – це найпростіше, що можна зробити, аби позбавитися від легітимного президента. Думаю, це би й сталося. Думаю, його би просто вбили. До речі, виникає питання: за що?”
Про Віктора Януковича
4. “На мій погляд, ця революційна ситуація складалася давно, з перших днів незалежності України. Простий український громадянин, простий український мужик страждав і при Миколі Кривавому, і при Кравчуку, і при Кучмі, і при Ющенку, і... при Януковичу. Нічого, або майже нічого, на краще не змінилося. Корупція досягла таких меж, які нам у Росії навіть не снилися. Збагачення і розшарування суспільства – і в нас таких проблем предостатньо, і в нас вони мають гострий характер, а в Україні це ще гостріше, ще гірше. Воно піднесене до кубу і ще до квадрату. Там це неймовірні величини”.
Про причини революції
5. “Подивіться, як були добре підготовлені люди, які орудували в Києві. Їх, як відомо, готували на відповідних базах на сусідніх територіях – у Литві, Польщі і в самій Україні, готували інструктори впродовж довгого періоду. Вони ж розбиті на десятки, сотні, діють організовано, з хорошими системами зв’язку. Усе функціонує як годинник. Ви бачили, як вони працюють? Абсолютно професійно, як спецназ”.
Про Самооборону
6. “Наші партнери, особливо в США, завжди чітко для себе формулюють геополітичні інтереси, дуже наполегливо їх домагаються, а потім, керуючись відомою фразою “Хто не з нами, той проти нас”, підгинають під себе весь світ. А хто не піддається, того одразу починають “тюкати” і врешті-решт, як правило, “дотюкують”. Ми виходимо з іншого. Ми виходимо з того, що діємо виключно легітимно”.
Про реакцію світу
7. “Хіба можна було доводити до анархії, до антиконституційного перевороту, до захоплення влади озброєним шляхом, щоби кинути країну в той хаос, в якому вона зараз перебуває? Думаю, це недопустимо. І наші західні партнери роблять це в Україні не вперше. Інколи у мене виникає враження, що там, за великою калюжею, сидять працівники якоїсь лабораторії і, як над мишами, проводять якісь експерименти не розуміючи, до яких наслідків це може призвести. Для чого це треба було робити? Хто це може пояснити? Те ж було в період першого Майдану, коли того самого Януковича не допустили до виборів. Для чого треба було проводити третій тур виборів? Тобто політичне життя в Україні перетворили у фарс. Взагалі ніякої Конституції не дотримуються!”
Про “руку Заходу”
8. “Те, що ми робили – посилювали охорону наших військових об’єктів, бо вони весь час отримували погрози. І ми бачили, що в Крим постійно підтягуються бойовички з націоналістичних організацій. Ми це зробили. І зробили правильно, своєчасно… Щодо введення, використання військ, то наразі необхідності в цьому нема. Але можливість така існує. До речі, зразу можу сказати, що наші тренування, які недавно проводилися, ніяк не пов’язані з подіями в Україні. Ця подія планувалася нами раніше, але вона не оголошувалася, тому що це – раптова перевірка боєготовності військових формувань. Усі навчання завершені, і вчора я віддав наказ повернути військові формування на місця їх постійної дислокації. Що може слугувати підставою для використання воєнних сил? Крайній випадок! До речі, про легітимність. Як ви знаєте, у нас є пряме звернення діючого і легітимного президента України Януковича стосовно використання військових сил для захисту життя, свободи і здоров’я громадян України. Що нас бентежить передусім? Ми бачимо розгул неонацистів, націоналістів, антисемітів, який зараз відбувається в деяких частинах України, зокрема у Києві…
Якщо ми побачимо, що цей безлад починається і в східних областях, якщо люди нас попросять, а офіційне звернення діючого легітимного президента у нас вже є, то ми залишаємо за собою право використовувати всі наявні засоби для захисту цих громадян і вважаємо це цілком легітимним”.
Про підстави для військової агресії
9. “Ні, мене це не турбує. Бо ми не збираємося і не будемо воювати з українським народом. Якщо ми приймемо таке рішення, то тільки для захисту українських громадян. І хай спробує хтось із числа військовослужбовців стріляти в людей, за якими ми стоятимемо, не спереду, а ззаду. Хай вони спробують стріляти в жінок і дітей”.
Про війну
10. “Щодо ринків, то, як ви знаєте, вони проявили певну нервозність ще до подій в Україні, до загострення ситуації. Пов’язано це передусім з політикою США, які прийняли певне рішення, що зробило інвестиції в саму економіку США достатньо привабливими, а з ринків, що розвиваються, інвестори почали виводи гроші на американський ринок. Це загальна тенденція, зовсім не пов’язана з Україною. Найбільше, видається, постраждала Індія та інші країни БРІК”.і
Про падіння російської валюти і ринку