Зберегти право на конфіденційність

Як уберегти свій мобільний телефон та ІР-адресу від доступу сторонніх у цей неспокійний час

фото: itc.ua
Цього тижня в соціальних мережах з’явилася інформація щодо отримання інтернет-провайдерами листів про підготовку до тимчасового відключення інтернет-шлюзів, точок доступу, станцій стільникового зв’язку, телевізійних і радіоканалів, окрім Першого національного та Першої програми радіо, а також фіксованого зв’язку, крім номерів екстрених служб. 
Окрім цього, були повідомлення про перебої в роботі деяких телекомунікаційних мереж, а також про відключення телеканалів. Натомість Інтернет Асоціація України (ІнАУ), яка об’єднує більшість українських операторів і провайдерів телекомунікацій, спростовує інформацію про одержання таких листів різними провайдерами.
У випадку введення надзвичайного стану серед іншого можуть бути впроваджені особливі правила користування зв’язком та передачі інформації через комп’ютерні мережі. Зі свого боку підприємства в умовах надзвичайного стану мусять забезпечити виконання таких заходів!
ІнАУ звертає увагу на те, що припинення роботи мережі “Інтернет” призведе до зупинки роботи не тільки банківської системи України, електронних платежів і блокування роботи всього легального бізнесу, а й унеможливить обмін інформацією між органами державної влади. Припинення надання абонентам послуг телефонного зв’язку ще більше загострить суспільний конфлікт. В таких умовах заборона телекомунікацій вигідна лише силам, зацікавленим у знищенні Української держави.
“Ми звертаємось до суб’єктів господарювання у сфері телекомунікацій чітко дотримуватися вимог законодавства України та не порушувати законного права споживачів на вільний доступ до телекомунікаційних послуг. Ми нагадуємо споживачам телекомунікаційних послуг про їх законне право на вибір виду та кількості телекомунікаційних послуг, а також вибір оператора, провайдера телекомунікацій. У разі, якщо ваш провайдер безпідставно скорочує перелік послуг (зокрема відключає телеканали), вимагайте їх включення або ж переходьте до іншого оператора.
Ми вимагаємо від представників органів державної влади і місцевого самоврядування безумовного забезпечення конституційних прав громадян на доступ до інформації та виконання встановленого законодавством обов’язку щодо створення сприятливих умов для функціонування телекомунікаційних мереж загального користування і повноцінного надання телекомунікаційних послуг, а також вжиття усіх необхідних заходів щодо попередження пошкоджень і незаконних втручань у роботу телекомунікаційних мереж”, – йдеться у заяві. 

Як захистити свій мобільний

Варто пам’ятати, що інформація, яка передається через GSM-мережі, полягає не тільки в телефонних розмовах чи текстових повідомленнях: ледь не в кожному четвертому смартфоні постійно увімкнений додаток геолокаційних сервісів, які передають точне місцезнаходження апарата. Тож будь-який телефон, а отже, і його власника, можна локалізувати за допомоги вивчення даних, які надходять зі стільникової GSM-мережі.
Відомо безліч випадків, коли користувачі сервісів Google виявляли, що адреса власника смартфона визначається автоматично. Геолокаційні сервіси, постійно збираючи дані про місцеперебування абонента, можуть визначати його адресу залежно від того, де він буває найчастіше. Тобто якщо людина щодня перебуває в одному місці більш ніж вісім годин поспіль, цілком природно визначити це місце як дім. Після цього сервіс просто додає цю адресу до персональних відомостей без дозволу і відповідного повідомлення. Це один зі способів визначення місцезнаходження власника смартфона.
Натомість локалізація в мережі GSM відбувається за дещо іншим принципом: мобільний телефон постійно надсилає запити до мережі, щоби під час дзвінка зв’язуватися з найближчою вишкою мобільного оператора (стільником). Ці запити надходять до мережі та фіксують телефон (його ідентифікаційні дані – номер, IMEI) і положення відносно найближчої вишки з антеною оператора. В подальшому точне місцезнаходження телефона можна визначити, назвавши точну адресу вишки, азимут і відстань, з якої надійшов сигнал. Ще точніше можна локалізувати телефон, отримавши та склавши інформацію з трьох найближчих вишок. Таким чином ідентифікують номери телефонів тих людей, що перебувають на Майдані. 

Кілька практичних порад експертів

Якщо маєте підозру, що смартфоном керуєте не тільки ви, а ваші розмови прослуховують, потрібно:
– повернути смартфон до заводських установок (попередньо скопіювавши телефонну книжку, адже всі ці дані видаляться);
– встановити надійний антивірус (краще платний) та обов’язково регулярно його оновлювати (так само оновлювати потрібно всі програми, встановлені на телефоні);
– завантажувати додатки лише з офіційних магазинів – Google Play для Android та App Store для iPhone;
– постійно тримати вимкненим bluetooth і без зайвої потреби не вмикати Wi-Fi;
– не підключатися до відкритих і потенційно ненадійних Wi-Fi-мереж;
– не давати чужим людям у руки свого смартфона, не залишати його без нагляду (або ж встановлювати блокування екрана надійним паролем); якщо залишаєте смартфон, наприклад, на зарядці, варто увімкнути програми типу “Андроїд-сигналізація” тощо;
– під час важливих зустрічей, переговорів вийняти з телефона акумулятор;
– користуватися спеціальним устаткуванням, яке виключає передачу будь-яких даних з телефона (наприклад, чохол зі спеціального матеріалу може блокувати передачу майже усіх хвиль); таке устаткування можна придбати відкрито, однак коштує воно чимало;
– навіть якщо SMS з вашого номера – це ще не обов’язково SMS з вашого телефона, тому краще домовитися про кодові слова для рідних та друзів;
– якщо до телефона прикріплена банківська картка, то можна дізнатися всі дані про абонента: ім’я, прізвище, домашню адресу, всі рахунки, що до неї підключені, і відповідно заблокувати їх; тому на мітинги краще не брати такі телефони або ж вимикати їх, вийнявши батарею.

Як зашифрувати ІР-адресу

Кожен із нас, виходячи в інтернет, отримує унікальний номер. Цей номер, власне, і є IP-адресою. (Довідка: номери автоматично видає провайдер – та фірма або агентство, що надає інтернет).
Спілкуючись в ICQ, на форумах або в ЖЖ, людина цього номера не бачить. Адже ця адреса рядовому користувачеві інтернету ні про що не скаже, хоч і містить багато інформації. Наприклад, за IP можна дізнатися державу, в якій живе людина, її точну адресу, а в деяких випадках навіть телефон і фірму, що надає послуги. Це лише основне. А насправді, знаючи IP адресу та інформацію про неї, можна дуже багато вивідати про користувача. Аби його не виявили, користувач може приховати свою IP-адресу, тобто зробити себе анонімним. Відтак матиме змогу передивлятися всі заблоковані інтернет-сторінки. 
Для цього існують спеціальні IP-адреси, які ще називають проксі-серверами (рroxy server). Загалом проксі-сервер – це спеціальний комп’ютер з унікальною IP-адресою, яку можна використовувати для маскування. Таких проксі-серверів у всьому світі тисячі. З його допомогою можна приховати реальну IP-адресу, а значить обходити будь-які бани, заборони IP, блокування країн, міст, навіть власних провайдерів.

Додатки, які допоможуть у випадку часткового блокування інтернет-сторінок або цензури

1. Freegate
Ця програма безкош­товна і не містить реклами.
– завантажте Freegate (dit-inc.us/freegate);
– встановіть його та дозвольте програмі повний доступ через Windows Firewall;
– після цього відкриється вікно браузера Internet Explorer, яке матиме зв’язок проксі, а віртуально це означатиме, що підключення до інтернету буде йти поза межами України.
2. HotspotShield
Ця програма не повністю безкоштовна, оскільки містить рекламу та “елітну версію”.
– перейдіть на сайт hotspotshield.com і натисніть free download;
– встановіть програму і натисніть “так” для всіх попереджень про безпеку;
– дозвольте додатку закрити браузер; після перезапуску вже можете використовувати зв’язок проксі.
Треба сказати, що обидва додатки значно сповільнюють швидкість підключення, адже ваш інтернет повинен пройти через проксі-сервер. Завдяки цьому користувача складніше відстежити. Але зв’язок буде досить швидким для того, щоб читати новини, електрон­ну пошту, писати повідомлення і використовувати Facebook.
Для того, щоб зайти на будь-які інтернет-ресурси, для окремих браузерів теж є спеціальні програми. Приміром, для Google Chrome – спеціальний ZenMate- пагін, який можна завантажити з веб-магазину Chrome. Для користувачів Opera – спеціальна функція Opera Turbo, за допомоги якої можна переглядати заблоковані сайти. Ще одним браузером, який допомагає приховати ІР-адресу та передивлятися всі інтернет-сторінки, є Tor.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5375 / 1.62MB / SQL:{query_count}