“Не бійся, тільки віруй…”

Набат з храмових дзвіниць сповіщає, що Церква з народом проти несправедливості та насилля

фото: архів
Україна – країна парадоксів: Міжнародний день прав людини завершився їх наймасовішим порушенням… Попри денні заяви під покровом ночі загони силовиків намагалися придушити спротив владі. Тривожний набат спочатку з дзвіниці Михайлівського Золотоверхого, а потім і з інших церков столиці та всієї України, сповістив тривожну звістку – сили зла пішли в наступ, тож, хто не може бути фізично на майдані Незалежності в Києві, може долучитися молитвою. Бо хто ж як не ми, християни, віримо в її велику силу!

Сила молитви

Архиєпископ і митропо­лит Львівський Ігор Возь­няк поблагословив ініціа­тиву священиків, котрі запропонували бити у дзвони міських церков, аби нага­дувати людям про події Єв­ромайдану. Отож, передзвін лунатиме щогодини впродовж п’яти хвилин.
“Це не порожній звук. Дзвони завжди у часи лихоліть мобілізували людей і закликали до молитви. Вони у цей непростий для країни час повинні бути пригадкою про особливі події, що зараз відбуваються. Цей передзвін закликає людей молитися за мир. Тож нехай ці дзвони будуть найперше закликом до мобілізації духу. В Бога є рішення стосовно цих подій, тому потрібно молитися”, – сказав отець Павло Дроздяк, капелан Львівської міської ради, повідомила прес-служба ЛМР.  

Не беріть гріха на душу!

Ще вночі надійшло повідомлення, що мітингувальників, які обороняються, підтримують Блаженніший Любомир Гузар і владика Борис Ґудзяк. А під час ранкової молитви на головну сцену Майдану вийшли єпископи УГКЦ – члени Постійного синоду, засідання якого зараз триває в столиці. Єпископ Борис звернувся до бійців спецпідрозділу “Беркут”: “Хлопці, послухайте мене, не беріть гріха на душу! Подумайте, що ви розкажете дітям і внукам. Нема нічого гіршого, ніж вбити брата, нічого гіршого за Каїнів гріх”. 
Єпископи – члени Постійного синоду УГКЦ звернулися із заявою щодо подій 11 грудня:
“Ми засуджуємо дії, які скеровані на обмеження громадянських прав, зокрема свободу вислову та мирного волевиявлення громадян України. Ми заявляємо про нашу підтримку і солідарність з усіма тими, які на Майдані свідчать про гідність свою, своїх ближніх і свого народу. Ми рішуче підтримуємо мирний характер цього громадського зібрання та заявляємо про несприйняття будь-якого виду насилля.
Ми молимо Всевишнього про єдність, мир, справедливість і перемогу правди в нашому народі.
Нехай серед цих випробувань нас підтримують слова Ісуса Христа, які прозвучали в усіх наших храмах цієї неділі: “Не бійся, тільки віруй, і вона спасеться! (Лк. 8, 50)”, – йдеться в заяві, яку підписали глава УГКЦ Святослав Шевчук і єпископи Володимир Війтишин, Кен Новаківський, Борис Ґудзяк, Ярослав Приріз та Богдан Дзюрах.

Церква на боці правди

З приводу подій на майдані Незалежності в ніч на 11 грудня висловився глава Української православної церкви Київського патріархату Філарет, який не лише засудив дії влади щодо мирних мітингувальників, але й зазначив, що ці дії не можуть бути легітимізовані постановами суду. 
“Судові рішення не можуть вважатися достатньою умовою для вчинення, особливо під покровом ночі, силових акцій, спрямованих на обмеження конституційних прав на свободу мирних зібрань і свободу висловлення думки. Не слід забувати, що і розп’яття Господа Ісуса Христа, і страта мучеників давнього та нового часу, і численні репресії ХХ століття також відбувалися за рішенням судів – але це не зробило беззаконня законним”, – сказав предстоятель УПЦ (КП).
А напередодні у інтерв’ю Радіо Свободі Патріарх Філарет зазначив, що Церква має завжди стояти на боці правди: “Якщо влада діє несправедливо, то Церква не може підтримувати неправду. Якщо влада чинить правду, то, звичайно, Церква підтримує правду і в результаті підтримує владу. І ми не проти влади, а ми проти того, що влада не підписала Угоду. Ми проти того, що влада не дозволила Україні тепер піти до ЄС. Влада каже, що це не остаточно. Народ не вірить і тому виходить на ці мітинги”.

А чи чує влада?

Рішуче засудила чергове застосування сили в ніч на 11 грудня 2013 року проти мирних демонстрантів у Києві й Конференція римо-католицьких єпископів України. “Складається враження, що представники влади не чують численних закликів до мирного вирішення існуючого конфлікту і їхні дії ведуть до зростання напруження в суспільстві та можуть нести за собою непередбачені наслідки”, – мовиться у заяві єпископів РКЦ в Україні.
Речник УПЦ (МП) Геор­гій Коваленко, представляючи Митрополита Володимира Сабодана на круглому столі “План дій для країни”, також засудив ескалацію насильства і закликав до діалогу. А 15 священиків цієї Церкви на сайті “Свята Русь” офіційно підтримали протести. Натомість  митрополит Вишгородський і Чорнобильський УПЦ (МП) Павел Лебідь, за повідомленням РІСУ, на загальнонаціональному круглому столі, організованому Леонідом Кравчуком, похвалив міліцію і поцікавився, скільки платять студентам на Євромайдані... 
Підтримали мирні протести та засудили дії влади й представники лютеранської церкви і Церкви євангельських християн баптистів. Спільнота УКУ оголосила громадянську непокору президентові та його уряду і вимагає негайної відставки чинної влади, формування тимчасового уряду й проголошення дострокових виборів в усі органи влади.
Молись до Господа так, як би все залежало від Нього
Делегація Ужгородської богословської академії і Карпатського університету УПЦ (МП) на чолі з ректором академії та університету архимандритом Віктором Бедем о 9 годині 11 грудня, подолавши ряд міліцейських кордонів, долучилась до велелюдного революційного Майдану в Києві. Нагадаємо, що від початку протестів предстоятелі українських Церков закликали до незастосування насилля, гостро засудили побиття студентів у ніч на 30 листопада. А позавчора, 10 грудня, Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій закликала усіх віруючих та людей доброї волі в Україні посилити молитви за мир і розпочати діалог про шляхи виходу із суспільної кризи. 
“Звертаємося до діючої влади із закликом забезпечити конституційні права і свободи громадян, не застосовувати силу щодо мирних зібрань, взяти до уваги вимоги протестувальників, а також провести неупереджене розслідування випадків провокацій та силового протистояння і покарати винних”, – йдеться у зверненні ВРЦіРО.

Молитовний майдан

Молитва не припинялася й упродовж учорашнього дня – тільки до полудня в похідному храмі-наметі УГКЦ звершили чотири літургії. Тривають молитви у храмах по всій Україні. Інтернет рясніє повідомленнями про молитовну варту і спільноти, що молитвами просять Бога про мир та справедливість. 
Приміром, Руслан Мартиняк створив у Фейсбуці групу “Молитовна підтримка майдану 24/7”. Кожен удома або на роботі може присвятити півгодини чи годину тому, щоби просити Бога за “людей, які стоять, стояли, хто постраждав, за тих, хто пропав безвісти, за тих, хто в лікарні чи затриманий міліцією, за тих, хто допомагає, за журналістів, за лікарів, священиків, за всіх, хто долучається для допомоги та підтримки”.
А єромонах-студит Юстин Бойко запрошує до молитви кожні три години: три рази “Отче наш”, три рази “Богородице Діво”. Ось години молитов: 00.00, 3.00, 6.00, 9.00, 12.00, 15.00, 18.00, 21.00. “Хто може більше, не­хай приєднується! Об’єднуймося також на молитві у церквах, незалежно від конфесії! Такі короткі молитви можемо молитися і вдома, і на роботі, навіть з цілим колективом! Хто не є віруючим, але свідомим громадянином, нехай просто побуде з вами на молитві, якщо хоче. Просімо Господа за ласку свободи для нашого рідного народу!” – наголошує він.
Вже кілька днів триває безперервна молитва на вервиці за Україну. Її організувала Марта Карапінка, диригент молодіжного хору “Аксіос” при храмі Михаїла у Львові. Принцип такий: кожен охочий молиться на вервиці (а це приблизно 15 хвилин) будь-де – на роботі, вдома, у церкві. Можна обрати зручний для себе час, в який маєте змогу молитися щодня. Але щоб та молитва була спільною, це можна узгодити з Мартою. 
Необхідно, щоб усі імена та години були записані для певності, що молитва дійс­но не переривається. Якщо вона бачить, що утворюється прогалина, то на цей час шукає людину. Звичайно, можна брати подвійний час, тобто півгодини. Хто бажає долучитися, може написати Марті в “приват” на Фейсбуці. Важливою є й особис­та, приватна молитва, необо­в’язково певного тексту чи за якоюсь схемою, але щира, сердечна, з довірою, що Бог не залишить наш народ і тих, хто відстоює свої права та погляди на Майдані.
“Молись до Господа так, як би все залежало від Нього. Це правда. Від Бога залежить наша майбутність. Наша молитва – це не прохання до Бога, щоби Він щось змінив. Наша молитва – це  прохання до Бога, щоби Він те здійснював, що від споконвіку призначене для нас. Молитва – це прохання до Бога здійснити те, що Він постановив, коли ми починали бути самостійним народом!” – закликав екс-глава УГКЦ Блаженніший Любомир Гузар минулої неділі, виступаючи перед багатотисячним зібранням.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4429 / 1.62MB / SQL:{query_count}