Олександр Солонтай, політолог, експерт Інституту політичної освіти:
– В Україні розпочалася ЄВРОреволюція, яка, безсумнівно, принесе свої результати. Головним результатом стане те, що люди нарешті позбудуться страху перед режимом Януковича. У Києві його вже нема, зараз подібні процеси відбудуться в регіонах.
Єдиний гарантований шлях до того, щоб був мінімум людських жертв, сутичок і провокацій, – залучення ще більшої кількості людей до участі в ЄВРОреволюції і забезпечення громадського порядку силами повсталих. В умовах, що склалися, міліція охороняє владу, а не людей. 
Наразі охорона громадського порядку має здійснюватися нами самостійно, тобто людьми, які виходять на вулиці. Це ненадовго. Революція цього разу розпочалася дуже стрімко і ще стрімкіше розвивається!
Звертаюся до всіх, хто змушений ходити на роботу, навчання, службу, далі вести власну справу тощо. Друзі, підтримайте тих, хто на вулицях, влаштувавши ЯПОНСЬКИЙ СТРАЙК. Тобто прийти на роботу з символікою, плакатом або транспарантом, зібратися трудовим колективом, прикрасити робочі місця нашими вимогами, обговорити розгін Євромайдану, початок ЄВРОреволюції чи зробити інші мирні кроки. Насправді нас, людей, які хочуть іншу країну, мільйони. Покажіть позицію і закличте друзів!
Олександр Палій, історик, політолог:
– Якщо говорити, якими будуть варіанти розвитку подій в Україні і які кроки та дії мала б зробити опозиція, аби керувати ситуацією та уникнути людських жертв, сутичок і провокацій, то є два варіанти. Перший – силовий варіант, тобто придушення Майдану, під впливом партії “війни“ і російської агентури, що призведе або до негайного вибуху, або до розгортання тривалої національно-визвольної боротьби проти російської тіньової окупації і криміналу. 
Другий варіант – поступова мирна нормалізація. Влада іде на поступки – звільняє та переслідує людей, причетних до розгону “дитячого Майдану”, зміна уряду, підписання асоціації з ЄС. Усе це відновить хоча б мінімальну легітимність Януковича в очах суспільства. Аби керувати ситуацією і уникнути людських жертв, сутичок і провокацій, опозиція має наголошувати на реалістичних цілях – відставці уряду, покаранні винних у побиттях, призначенні притомного міністра внутрішніх справ, призначенні уряду технократів, не пов’язаних із кланами. Також опозиція має утриматися від радикальних дій, а влада – поважати право на протест і припинити терор проти активістів у регіонах і столиці.
Олександр Черненко, голова Комітету виборців України:
– Початок акції показав, що опозиція виявилась не готовою ані психологічно, ані організаційно. Тому були допущені серйозні провокації. На сьогодні ситуація вирівнюється. Є чіткий, але дещо ідеалістичний, план дій, стихійний Майдан став більш структурованим. Однак влада теж пройшла етап розгубленості, змобілізувалась і так просто не здасться. 
Сьогодні вимальовується три можливі сценарії: 1. Радикалізація настроїв, відмова від пошуку компромісів і в результаті – жорстке силове протистояння. 2. Поступове згасання протестних настроїв і маргіналізація акції 3. Круглий стіл за участі міжнародних посередників і “м’який сценарій“: відставка уряду, обіцянка підписати найближчим часом Угоду про асоціацію, обіцянка проведення чесних президентських виборів. Сьогодні останній сценарій є найбільш прийнятним, однак щось спрогнозувати напевно не можна.
Євген Глібовицький, медіаексперт, керівник експертної компанії pro.mova:
– У неділю українці дали неймовірний мандат опозиційним силам. Такого потужного мандату досі не мала жодна політична сила в житті країни. Важливо, щоб у понеділок його не розміняли на дрібниці переговорники з боку Майдану.
1. Якщо пропозицію Рибака про круглий стіл буде прийнято, ЄДИНОЮ ТЕМОЮ КРУГЛОГО СТОЛУ МАЮТЬ БУТИ ДОСТРОКОВІ ВИБОРИ парламенту та Президента і чергові вибори до Київради. Парламентські вибори повинні відбутися за пропорційною системою з відкритими списками – це унеможливить покупку місць і структурує новий парламент. Закон має ухвалити ВР упродовж двох тижнів, далі його за домовленістю повинен підписати Президент. Медіа має моніторити ЦВК на предмет заангажованості, усі політичні сили повинні мати рівні можливості в агітації. Треба вдосконалити порядок формування виборчих комісій, посилити відповідальність за фальсифікації. ГО необхідно мати широкі права спостерігачів. Янукович має отримати можливість брати участь у виборах за умови відсутності обвинувального судового вироку на час виборів. Те саме стосується і Партії регіонів.
2. Важливо залишатись сфокусованими на темі дострокових виборів. Питання асоціації з ЄС, звільнення Тимошенко – це питання, які можна вирішити тоді, коли буде досягнуто домовленості щодо дати й умов проведення виборів.
3. Винні в узурпації влади (призначення Кабміну Азарова, відміна конституційної реформи, ліквідація незалежності Конституційного суду, покупка голосів у парламенті) та насиллі (розгін Майдану 30.11, провокації на Банковій 01.12) мають понести відповідальність у встановленому законом порядку.
4. Порушення домовленості з боку влади чи застосування сили повинні автоматично робити жорсткішими вимоги з боку опозиції – можна додавати вимогу люстрації і конфіскаційної реформи щодо приватизації за останні чотири роки. Хоча, на мою думку, люстрація силових структур повинна відбутися незалежно від домовленостей про політичну.
І останнє (але не менш важливе) – варто взяти до складу переговорної групи професійного (дипломованого) переговорника. Час виконувати свою роботу фахово.
Звернення ініціативної групи “Першого грудня“
Дорогий Український народе, дорогі співгромадяни, не бійтеся. Для нас усіх і всієї України зараз це найважливіші слова. Уночі в Києві було пролито кров. Дата 30 листопада увійде в історію як злочин проти нашого народу. Ми найжорсткіше засуджуємо варварський і кривавий розгін мирного зібрання та насильство, вчинене проти людей.
Вимагаємо звільнення і покарання усіх винуватців цього злочину, насамперед тих, хто віддав наказ застосувати силу проти українських громадян. Для таких дій немає жодного виправдання і пробачення. 
“Не бійтеся“ – ці слова означають, що сьогодні увесь наш народ має бути як одна сила, не остерігатися ані втрати України, ані вияву свого протесту. Наша надія жити за європейськими цінностями відтепер стала впевненістю. Ніхто не зупинить її. Євромайдани в Києві, усіх містах України та багатьох столицях світу показали, що Український народ ясно показує волю бути повноправним членом єдиної Європейської Спільноти.
Це насамперед має усвідомити Президент України, бо Український народ вийшов на розмову з ним віч-на-віч. У цей час наша найважливіша ціль – підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Велика сила нашого народу сьогодні адресує Президентові головне послання – виконати волю людей і підписати Угоду в найкоротші строки. Це головна вимога народу та історії.
Словами “не бійтеся“ ми просимо всіх діяти не емоційно, а практично. Потрібно припинити порожню суперечку про політиків і громадян та дійти згоди. Відкиньмо будь-які амбіції і дрібну користь! Ми діємо за одну справу під національним і європейським прапорами. Ми закликаємо організаторів Майданів порозумітись щодо планів дій, аби не витрачати енергії людей та зосередити її на найважливішому, щоб ніхто не зловживав нашими зібраннями.
Ми звертаємося до всіх українських церков і конфесій підтримати наш народ і дати належний захист волі людей як у духовному, так і в буквальному сенсі. Ми закликаємо підтримати людей і нашу європейську мрію всіх, хто працює у владі, міліціонерів і військових. Не вчиніть смертельного злочину зради свого народу. Закликаємо до єдиної європейської позиції усі верстви української спільноти. Виявляймо разом спільну надію.
Звертаємось і до іноземних дипломатів, які бачать сьогодні дух українців: скажіть своїм столицям і своїм народам, що Україна – це Європа, і вона вже назавжди повернулася додому.
Не бійтеся, дорогі брати і сестри. Ми переможемо. За нас Правда, за нас Сила і Воля Святая.
Київ, 30 листопада 2013 року
До ініціативної групи “Першого грудня“ входять представники національної інтелігенції: В’ячеслав Брюховецький, Богдан Гаврилишин, кардинал Любомир Гузар, Іван Дзюба, Мирослав Маринович, Мирослав Попович, Євген Сверстюк, Вадим Скуратівський, Ігор Юхновський.

Заява Національної спілки журналістів України
НСЖУ виходить зі складу Міжвідомчої робочої групи 
Національна спілка журналістів України,  ГО “Телекритика“, Інститут масової інформації та Українська асоціація видавців періодичної преси  виходять зі складу Міжвідомчої робочої групи при Президенті України з аналізу стану додержання законодавства про свободу слова та захисту прав журналістів.
Ми висловлюємо глибоке обурення численними фактами насилля проти журналістів, молоді, студентства й інших мирних учасників акцій протесту з боку правоохоронних органів. Станом на 2 грудня 2013 р. (з 29 листопада) уже зафіксовано інформацію про жорстоке побиття майже 40 українських і закордонних журналістів. Більшість із них постраждала від агресії з боку працівників спецпідрозділу “Беркут“. Ця ситуація дуже яскраво показує, що свобода слова та право суспільства знати – зайві в системі цінностей нинішньої української влади.
Ми вважаємо неприйнятним для себе вести діалог із людьми, які допустили пролиття крові мирних протестантів і журналістів та при цьому не подають у політичну відставку. Окремо ми також наголошуємо на неефективності діяльності МРГ, яка остаточно перетворилася на майданчик для окозамилювання і піару влади. Станом на сьогодні питання, пов’язані зі свободою слова, правами журналістів, а отже – і з правом суспільства на інформацію, стоять увесь час останніми на порядку денному МРГ. Упродовж всієї каденції Януковича стан свободи слова в Україні все погіршувався, а медіапростір цілеспрямовано намагалися зачистити від незалежної інформації.
Для нас стало очевидним, що влада лише вдає підтримку “європейських цінностей“. Це було яскраво продемонстровано не лише різкою зміною європейського курсу України, а й розгоном мирних демонстрантів і безпрецедентною агресією щодо журналістів. Усім цим влада чітко продемонструвала, що вона – ворог громадянського суспільства. Віднині ми вважаємо, що вести діалог з нею не тільки не має жодного сенсу, а є аморальним і неприйнятним.
Ми відновимо наш діалог з владою лише тоді, коли буде покарано винних у злочинах проти журналістів, а влада на практиці доведе свою відданість європейським цінностям, правам людини. 
2 грудня 2013 р.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5071 / 1.64MB / SQL:{query_count}