Якщо ти українець – маєш померти!

Кореспондент "Пошти" кілька років збирала спогади про Голодомор жителів села Ленінське на Дніпропетровщині

Кореспондент "Пошти" кілька років збирала спогади про Голодомор жителів села Ленінське на Дніпропетровщині

Першу історію розповіла Софія Мала (померла минулого року):

- У нашому господарстві була пара коней і корова, але їх насильно відібрали в колгосп. А батька за непокору здали в "органи". Активіст колгоспного руху Олексієнко, котрий доводився батькові кумом, накинув йому ланцюг на шию, прив'язав до коня, сам сів верхи і доволік тата до міста Апостолове, звідки той вже не повернувся. Зиму ми ще пережили, а на весну, безсилі, опухлі, вже немічні, не могли працювати на землі. Харчувалися переважно лободою, варили її, пекли, а коли хтось пригощав квашеною капустою, то страва була за паску. Мати найнялась у плавнях садити розсаду овочів, але невдовзі померла. Помер з голоду і молодший брат, якого поховали на кладовищі, яке тепер покрило Каховське водосховище. Мене разом з німою сестрою віддали в притулок, звідки ми згодом втекли. І я повинна була опікуватися молодшою сестрою.

У Марфи Сагайдак-Марокко (померла кілька років тому) доля була не легшою:

- Я мешкала в ті страшні роки в Софіївському районі Дніпропетровської області. Пішки з возиком ходили за 25 кілометрів до Кривого Рога, вистоювали величезні черги, щоб купити три - чотири буханки хліба, яким ділилися з односельцями.  Мама протягом 17 років була паралізована, а батько працював і приносив макуху, яка була основним харчовим продуктом. А коли вродило жито, тільки заколосилося і налилося зерном, збирали колоски, м'яли їх і варили. В колгоспах запровадили натуральний податок, тому наша сім'я мусила здати півкорови. Оскільки в нас була хвора корова, домовившись із сусідами, ми здали свою за два двори, а сусідську, яка доїлася, залишили на дві сім'ї.

Меланія Прилипа (померла два роки тому) за життя розповідала:

- У нашій сім'ї було семеро дітей, двоє з яких померли від голоду 1932 - 1933 років. Коли сестра Поля була грудною дитиною, ми варили цукровий буряк, клали в марлю і давали їй смоктати. В дитячому садку нам варили їжу переважно з комбікорму.

P. S. Звичайно ж, це лише кілька свідчень очевидців страшних 1930-х. Насправді подібних історій без ліку: люди їли їжаків, вискубуючи з них голки, варили кору з дерев, божеволіли від голоду...

golodomor.jpg

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5162 / 1.54MB / SQL:{query_count}