Осінь: початок опалювального сезону

У Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ запевняють: галузь готова до зими на 95%

В Україні – 11 мільйонів квартир, які підключені до системи централізованого теплопостачання і ще 7 мільйонів сімей користуються автономним теплопостачанням. 
Централізовано опалюються лікарні, школи, дитсадки та інші будівлі соціального призначення. Осінній холод, який цього року буквально за два дні змінив літнє тепло, нагадав про наближення опалювального сезону.

Тепло в оселях буде вчасно

Зі слів першого заступника Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Григорія Семчука, на 5 вересня галузь готова до зими на 95%. За його словами, із запланованих 205 тисяч житлових будинків фактично вже підготовлено 191 тисячу, майже всі котельні готові подавати тепло, 1067 котлів замінили на нові, практично виконано план із заміни 477 км тепломереж.
Моя сусідка, молода мама Вікторія, постійно влітку скаржилася на те, що з дитячим візочком неможливо проїхати – скрізь розкопані канави, тому що старі та іржаві труби замінювали на нові. До осені встигли, опалення буде вчасно. Вона сподівається, що тепло подадуть ще до 15 жовтня, адже осіннє похолодання дуже часто супроводжується простудними захворюваннями у дітей, і тепло вдома – конче необхідне.
За підрахунками експертів, зношені труби і застарілі системи опалення призводять до втрат 30-45% тепла, яке подається з котелень до будівель
Системи опалення вмикають, коли середньодобова температура впродовж трьох днів опускається нижче +8 градусів за Цельсієм. Проте школи та лікарні, зазвичай, підключають до систем опалення раніше, аби вберегти дітей та хворих. В уряді обіцяють, що готові вмикати опалення у більшості будівель хоч зараз.

Труба – котельня – дім 

Перш ніж тепло потрапляє в дім, воно проходить довгий шлях. Пунктом відправлення є газові сховища. На 1 вересня у газових сховищах України – 12 млрд 200 млн кубічних метрів газу (з них 5,8 млрд – газ власного видобутку) – цієї кількості вистачить на весь опалювальний сезон. Також створюються запаси вугілля, яким замінюють дорогий імпортний газ, – на складах 5 млн тонн.
Із газових та вугільних сховищ сировина (ще не тепло) транспортується на котельні і теплові електростанції. Там, у результаті згоряння, газ і вугілля підігрівають воду, яка тече трубами (теплотрасами) до кранів та батарей, обігріваючи оселі. 

Модернізація українських тепломереж

За підрахунками експертів, зношені труби і застарілі системи опалення призводять до втрат 30-45% тепла, яке подається з котелень до будівель. Значна частина тепла, яке оплачує населення, іде в навколишнє середо­вище. Сказати, скільки саме втрачається на цьому коштів, не береться ніхто. Очевидно лиш, що мова іде про мільйонні суми, які щороку викидаються “в трубу”. Допомогти цьому може тільки цілісна програма модернізації тепломереж. Це заощадить кошти населення і дорогі енергоресурси.
Системи опалення вмикають, коли середньодобова температура впродовж  трьох днів є нижчою +8 градусів за Цельсієм
Одним із основних напрямків програми – енергозбереження. Воно включає в себе такі масштабні завдання як заміну теплотрас на нові, тепловтрати яких будуть на рівні 5-10%, заміна вікон на металопластикові, утеплення фасадів, встановлення новітніх систем контролю за теплом тощо.
Ці роботи з модернізації не впливають на ціну на тепло для населення. Це – витрати, які повністю покриваються з Держбюджету і за рахунок коштів спонсорів. Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Темник заявив, що іде робота над отриманням 800 мільйонів євро від Європейського інвестиційного банку на проведення заходів щодо термомодернізації житлово-комунального господарства.

Стабільні ціни на тарифи

Вартість газу після контракту 2009-го року, підписаного Юлією Тимо­шенко, збільшилася у 2,5 рази і стала однією з найвищих в Європі. Якщо Німеччина у 2013 році платить за російський газ 402 долари за тисячу метрів кубічних, Австрія 395, Нідерланди 379, то Україна – 410 доларів за метр кубічний. І це з урахуванням знижки за Харківськими угодами! 
Незважаючи на збільшення вартості газу, Президентом України Віктором Януковичем було прийнято принципове рішення – не піднімати ціни для населення на комунальні тарифи, взяти основний тягар витрат на Держбюджет. Тарифи на комунальні послуги, які були підняті на місцевому рівні, перевіряються Кабінетом Міністрів. Із 319 рішень щодо підняття ціни на тарифи по 266 вже прийнято рішення про скасування. 
Як подивитися з одного боку, стає невесело: висока ціна на газ, величезні теплові втрати, зношена система теплопостачання... Проте, з іншого боку, триває масштабна робота: запущено програми з модернізації тепломереж, енергозберігаючі технології, стабільними залишаються ціни на комунальні тарифи. Будемо сподіватися, що проблеми з опаленням поступово залишаться у минулому.
Вікторія Коваленко
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.3932 / 1.57MB / SQL:{query_count}