Про євроінтеграцію України говорять давно і багато. Цю привабливу для суспільства ідею використовують у політичній риториці майже всі головні політичні сили. Однак жодній українській владі не вдавалось настільки близько наблизитися до Європи як нинішній.
Завдяки активній зовнішній політиці Президента України Віктора Януковича і консолідованій роботі уряду та парламенту вже в листопаді цього року, швидше всього, буде підписана Угода про асоціацію між Україною та ЄС. За цим документом наша країна має увійти до європейської зони вільної торгівлі. Що ж криється за словами політиків і економістів? Яка вигода для пересічної людини в разі підписання Угоди про асоціацію з ЄС?
Передусім Угоду про асоціацію не варто плутати із членством в ЄС. В Угоді не йдеться про членство України в ЄС. Угода передбачає унікальний формат партнерства, якого об’єднана Європа немає з жодною іншою країною. Угода передбачає взаємне відкриття ринків, а також наближення України до політичних і економічних стандартів ЄС. Що це значить на практиці?
Взаємне відкриття ринків передбачає низку цілком відчутних переваг як для пересічних громадян, так і для українського бізнесу. Громадяни отримають доступ до широкого асортименту якісних європейських товарів за доступними цінами. Противники підписання Угоди переконують в тому, що поява на полицях українських магазинів дешевої і якісної європейської продукції загрожує українським виробникам, які не витримають конкуренції. Це не відповідає дійсності. Здорова конкуренція ніколи нікому не нашкодила.
Угода передбачає взаємне відкриття ринків, а також наближення України до політичних і економічних стандартів ЄС
Українські виробники, навпаки, отримають стимул для покращення якості своєї продукції і доступ до європейського ринку, який налічує близько 500 мільйонів споживачів. Згадайте, коли Україна вступала до Світової організації торгівлі (СОТ), то всі казали, що село обов’язково загине. Але з того часу аграрний експорт зріс в рази, і на сьогодні Україна займає третє місце в світі за експортом зернових. Угода стане надзвичайно вигідною для українських виробників м’яса, птиці та яєць, які вже отримали право експортувати в ЄС свою продукцію. Їм це вигідно зараз, а після ухвалення Угоди вони зможуть продавати свою продукцію в Європі, не сплачуючи мито.
Українське автомобілебудування також отримає перспективні шанси, адже Угода передбачає тривалий перехідний період для того, щоб автомобілебудівна галузь змогла адаптуватися до умов конкуренції у Європі. Звичайно, що Україна навіть за 15 років не зможе випускати такі автомобілі як Mercedes чи BMW, але українському автопрому під силу виробляти автомобілі, які б відповідали співвідношенню «ціна-якість» і конкурували з європейськими аналогами у своєму сегменті.
Угода дозволить суттєво покращити ситуацію щодо захисту споживачів. Співробітництво в рамках Угоди допоможе Україні вирішити такі проблеми як не надто прозоре ціноутворення, наявність на ринку небезпечних товарів і незадовільний контроль за якістю продукції, задоволення прав на компенсацію у разі придбання товару чи отримання послуги неналежної якості тощо. Євросоюз має величезний досвід у сфері захисту прав споживачів, перевірені часом структури й методи. Україна може всім цим скористатися.
Українці отримають доступ до широкого асортименту якісних європейських товарів за доступними цінами
Очевидно, що й та частина договору, де йдеться про дотримання прав людини, розбудову демократії, також позитивно впливатиме на життя пересічного українця. Громадяни України безпосередньо відчують результати тих складових Угоди, де йдеться про освіту, лібералізацію візового режиму, доступ до різноманітних європейських програм. Такі програми, наприклад, дозволять українській молоді отримувати стипендії на семестрові виїзди до університетів Євросоюзу.
До того ж, українські дипломи визнаватимуться в Європі, а молодь отримає більше можливостей для навчання та роботи за кордоном. Угодою також передбачено приєднання до Спільного авіаційного простору ЄС. Це призведе до зниження ціни авіаперевезень. До Рима чи Парижа можна буде літати значно дешевше, ніж зараз.
У разі підписання Угоди українці будуть жити хоч поки що і не в об’єднаній Європі, але вже за європейськими законами. А це значний крок уперед.
Павло Горбань