Без штанів

Уряд заборонив увозити в Україну секонд-генд

Уряд заборонив увозити в Україну секонд-генд

 bazar.jpg

Одяг "секонд-генд" заборонили ввозити до України - так вирішив уряд. На своєму засіданні міністри ухвалили проект Постанови "Про заборону ввезення на митну територію України як давальницької сировини одягу та інших виробів, які використовувалися". Про це повідомила прес-служба Міністерства економіки з посиланням на главу міністерства Богдана Данилишина.

Можливо, прем'єр-міністр Юлія Тимошенко, яка носить одяг відомих світових брендів, особливо не переймається забороною ношеного одягу, але найнижчий прошарок населення урядове рішення на тлі постійних криз і недостачі відчує дуже гостро.

Міністр економіки каже, що ввезення секонд-генду як давальницької сировини 2007 року зросло майже в 10 разів, порівняно з 2006-м.

"Вироби з текстильного матеріалу, які були в користуванні, поставляються навалом або в пакунках без сортування, що ускладнює контроль за подальшим використанням і може спричинити нелегальне ввезення таких виробів і негативний вплив на виробництво легкої промисловості в Україні", - сказав міністр економіки Богдан Данилишин.

Вартий уваги один нюанс у цій справі - використаний одяг з-за кордону для бага­тьох українців був чи не єдиним можливим способом одягнутися. Оскільки уряд, заборонивши його ввезення, не за­пропонував жодної альтернативи для того, аби дешево купувати одяг, то невідомо, де одягатимуться найбідніші громадяни.

"Чинна нормативна база не передбачає обов'язкової сертифікації таких товарів, - пояснює пан Данилишин. - Як наслідок, гарантій щодо безпеки таких товарів немає, чим порушується право громадян на захист їхнього здоров'я і придбання товарів належної якості".

Утім, одну дірку для ввезення вживаного одягу таки залишили. Згідно з планом заходів щодо зменшення негативного сальдо зовнішньої торгівлі, ухваленим на засіданні Каб­міну 5 листопада, вирішено посилити митний і санітарний контроль вживаного товару, що ввозиться, з урахуванням положень СОТ і Міжнародних медико-санітарних правил.

Планується визначити пункти пропуску такого товару через кордон і створити умови для його дезінфекції.

bazar2.jpg

За даними Ради національних асоціацій товаровиробників при Кабміні й Української асоціації підприємств легкої промисловості, в 2007 році в режимі імпорту в цілому було завезено таких товарів в Україну в кількості 1,95 кг на одного жителя, а загальний обсяг імпорту перевищував виробництво в 4 рази.

В Українській асоціації підприємств легкої промисловості урядовому рішенню про заборону ввозити ношений одяг зраділи. Як повідомила "Пошті" голова правління асоціації Валентина Ізовіт, заборонити ввезення секонд-генду треба було давно.

"Правильно зробили! Взагалі доступ до всього цього секонд-генду треба закрити. Зробили з України смітник. Чому ми маємо носити ношену продукцію? Нормальні люди давно вже відмовилися від цього", - вважає Валентина Ізовіт. 

Суб'єктивний погляд

Наталія Прядко,
львів'янка

Я вже більш ніж три роки  практично  одягаюсь у секонд-генді. Зараз у мене дуже великий гардероб. Там же купують речі мій чоловік і донька. Зараз я  на одяг витрачаю менш ніж 10% свого бюджету. При цьому більшість  його становлять фірмові речі, а "ширпотреб" за скаженими цінами  я купувати не хочу. А в дорогих магазинах нічого придбати не можу. Та це й не нормально, щоб більшу частину зарплати витрачати на одяг! Гроші мають іти на  навчання, дорогу техніку, відпустку, врешті-решт! Тому для мене заборона ввезення секонд-генду - відчутний удар. Тепер мені доведеться переглядати своє ставлення до одягу і значно обмежити його кількість. Купувати тільки найнеобхідніше. 

Щобільше, вона каже, що в Україну під виглядом давальницької сировини (секонд-генду) ввозили дорогий брендовий одяг, аби оминути сплату податків.

"В Україну не тільки секонд-генд іде, а під його виглядом ввозиться взагалі брендова продукція, яка потім продається на Хрещатику. І на ваших проспектах теж - вся брендова продукція - це секонд-генд. Ось до чого вже дійшло - лише б податки не сплачувати", - зазначила голова правління Асоціації підприємств легкої промисловості.

"Це лише перший крок - малесенький.  Він нам нічого не дасть, але хоча б вже є інформація, що секонд-генд буде заборонений. Є гуманітарна допомога - нехай вона завозиться і роздається, а не продається найбіднішим людям, які цього потребують. Ось така наша позиція", - підсумувала Валентина Ізовіт. -Сьогодні потрібно стабілізувати ринок. Найголовніший інвестор, який у нас є, - це народ. А якщо народ буде купувати нашу продукцію, то все буде нормально".

Як далі розгортатимуться події навколо секонд-гендової заборони, важко передбачити. Скільки підприємців України чи області займалися продажем вживаного одягу, теж невідомо. Зважаючи на те, що налагоджена мережа магазинів та базарів, можна прогнозувати, що "секонд" переросте у категорію контрабанди і все-таки буде продаватися в Україні.   

І наостанок - дивує мовчанка офіційних органів влади, які нізащо не бажають коментувати урядову заборону ввозити вживаний одяг. Так, у Львівській обласній санепідемстанції коментувати ситуацію відмовилися, посилаючись на те, що поки не бачили урядової заборони. Те саме на кореспондента "Пошти" чекало і у Львівській облдержадміністрації - там узагалі від­повіли, що бажають спілкуватися лише через офіційні запити і від коментарів відмовилися. Так вчинили і підпри­ємці, які торгують вжи­ваним одягом.

Узагалі ж подейкують, що ввезення і торгівля секонд-гендом - не дуже легальний бізнес. Мабуть, це й лякає чиновників і бізнесменів, які у цій ситуації не знають, що робити. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4772 / 1.6MB / SQL:{query_count}