Суддів – на довічно?

Президент хоче змінити Конституцію, позбавивши парламент права впливати на призначення суддів

фото: pravo-znaty.org
Але ще цікавіше, що цим же проектом пропонують суддів та Генпрокурора призначати на посади на довічно. Відповідний документ у четвер надійшов до ВР і того ж дня комітет вирішив, що його слід підтримати.
“Законопроектом передбачається, що призначення на посаду судді здійснюватиметься президентом України безстроково. При цьому глава держави призначатиме особу на посаду судді лише на підставі та згідно з поданням Вищої ради юстиції, тобто роль президента матиме фактично церемоніальний характер і залежатиме від змісту волевиявлення Вищої ради юстиції. Аналогічні за змістом положення стосуються і права президента України на переведення суддів, де рішення залежатиме від змісту подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та згоди судді на переведення”, – йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.
Такі зміни, кажуть ініціатори, мають сприяти становленню незалежності суддів. Мовляв, ВР надто часто втягується у політичні ігри, тому рідко може об’єктивно вирішувати кадрові питання. У АП стверджують, що в такий спосіб виконують рекомендації Венеціанської комісії, яка раніше радила подбати про незалежність суддівського корпусу.
У той самий день, коли проект лише надійшов до парламенту, комітет з питань правової політики уже рекомендував його прийняти
“Ми очікуємо, що український парламент зможе мобілізувати конституційну більшість для цього законопроекту в зв’язку з тим, що ми пропонуємо такий законопроект, який відповідає, на наш погляд, кращим європейським традиціям, рішенням ЄСПЛ, численним резолюціям ПАРЄ і головне – він пройшов експертизу Венеціанської комісії”, – повідомив радник президента Андрій Портнов. За його словами, усі зміни до Конституції, які зараз пропонує прийняти Президент, схвалені Венеціанською комісією.
Цікаво, що у той самий день, коли проект лише надійшов до парламенту, комітет з питань правової політики уже рекомендував його прийняти. Секретар цього комітету Наталя Агафонова згодом розповіла журналістам, що під час засідання комітету насправді не було кворуму: із тринадцяти депутатів, що входять до складу, були всього п’ятеро. “Ми розійшлися і більше не збиралися, а через деякий час нам вже роздали позитивне рішення комітету, під яким стоїть підпис Писаренка”, – заявила Агафонова.
Пропоновані поправки до Конституції збіглися у часі із призначенням Олександра Лавриновича головою Вищої ради юстиції (ВРЮ). Між іншим цим же проектом пропонують змінити й принцип формування самої ВРЮ, знову ж таки, позбавивши Раду можливості впливати на кадри (президента, до речі, теж).
Якщо проект підтримають депутати, то із 20 членів Вищої ради юстиції 12 призначатимуться з’їздом суддів України, ще двох обиратимуть на з’їзді адвокатів України, двох – на з’їзді представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. А іншими чотирма стануть голова Конституційного Суду України, голова Верховного Суду України, голова Ради суддів України та Генеральний прокурор України.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4220 / 1.55MB / SQL:{query_count}