Більшість директорів загальноосвітніх навчальних закладів вважають бюрократизм і “паперотворчість” ключовими перепонами ефективній роботі їх навчальних закладів. Про це свідчить всеукраїнське дослідження ставлення освітян до проблем управління школою, здійснене Асоціацією керівників шкіл міста Києва, повідомляє osvita.ua.
“Обсяг “паперопотоків” збільшився у два-три рази. За рік – понад 1200, щотижня – 30 паперів вхідної-вихідної документації, при практично 100-відсотковій комп’ютеризації школи. Майже 80% керівників шкіл, які взяли участь у дослідженні, вважають надлишковий бюрократизм і зайву “паперотворчість” найактуальнішою проблемою, що заважає ефективній роботі”, – зазначають в Асоціації керівників шкіл міста Києва. Це ще більш дивно з огляду на те, що шість років назад, у 2005 році, Міністерство освіти і науки видало указ “Про подолання проявів бюрократизму в освіті”. Із того часу ситуація лише погіршилася.
Більшість опитаних директорів шкіл також нарікають на повну байдужість керівних інституцій до можливостей використання запитуваної інформації та кінцевих результатів діяльності школи; дублювання запитів, неузгодженість планування роботи школи й органів управління освітою на всіх рівнях; відсутність об’єктивного аналізу та прозорості в роботі місцевих органів управління освітою; дублювання документів Міносвіти по всій вертикалі з запізненням у часі.
Обсяг “паперопотоків” збільшився у два-три рази. За рік – понад 1200, щотижня – 30 паперів вхідної-вихідної документації, при практично 100-відсотковій комп’ютеризації школи
Замість упровадження шкільної автономії в Україні намагаються “замкнути” фінансові потоки та кадрові призначення на районному управлінні освітою, що призводить до корупції та можливостей для маніпуляції керівниками шкіл. Для підвищення ефективності та якості освіти, на думку 85% респондентів, слід змінити й принципи фінансування освітньої галузі: школам потрібно виділяти кошти, враховуючи освітні потреби одного учня (так званий “освітній кошик учня”).
Іншими проблемами загальноосвітніх закладів, на думку директорів, є відсутність спеціальної управлінської освіти та систематичного навчання керівників шкіл із фінансово-господарчих питань; несформованість нормативно-правової бази для автономії навчальних закладів, що робить керівника школи незахищеним перед контрольними органами та відштовхує його від ідеї шкільної самоврядності.
У дослідженні взяли участь керівники понад 500 шкіл різного типу з різних регіонів України (через анкетування й індивідуальні інтерв’ю). Крім того, було здійснено контент-аналіз шкільного документообігу й облік робочого часу директора школи. За результатами дослідження буде опубліковано аналітичний звіт, після чого відбудеться його громадське обговорення.