Віктор Янукович другий рік поспіль відмовився виголошувати своє щорічне послання перед депутатами. Слухати свисти і викрики на кшталт “Юлі – волю” йому набридло вже давно. Але із думкою про народ та парламентарів послання таки “написав” (допомагали йому у цьому кілька десятків поважних науковців).
Та навіть цей благородний крок опозиціонери сприйняли ворожо, у черговий раз заблокувавши трибуну. Взагалі, навряд чи їм було б приємніше слухати Віктора Федоровича, хіба таки посвистіти. А тут же й ситуація нехороша, адже з’явилися чергові перебіжчики. Та й це було б ще півбіди, а виходить, що із дня на день “тушок” ще побільшає…
Попри це, на послання Президента варто поглянути пильніше, адже цей документ розкриває чимало планів та точок нанесення “покращення”.
Народ і референдум
Президент хоче наділити українців правом накладати вето на ухвалені парламентом закони. А ще – дати можливість самим ініціювати законопроекти. При подальшій зміні Конституції усе це має бути враховано у її відповідних розділах. Як зазначено у посланні парламентарям, “законопроект на розгляд парламенту може бути внесено на вимогу не менше 80 тис. виборців”. Більше того, Віктор Янукович рекомендує, аби закони, які будуть прийняті на референдумі, за звичайною парламентською процедурою можна було змінювати не раніше, аніж через п’ять років. Або ж при наступному скликанні Верховної Ради конституційною більшістю (300 голосів). Якщо згадати останні зміни законодавства, що регламентує проведення референдумів, то стає зрозуміло, куди Президент хилить. За потреби 80 тисяч осіб знайдуться швидко, а з ними вже гуляй душа: так і двопалатний парламент пройде, і вибори президента у парламенті, і приватизація ГТС, і, звісно, інтеграція в Митний союз.
Вправо-вліво
Що ж до інтеграції, то цю невичерпну тему Віктор Федорович теж не обійшов увагою. “Обравши європейський напрямок розвитку як головний, Українська держава не знижує уваги до євразійського напрямку як важливої сфери національних інтересів. Не секрет, що пошук України власного бачення і підходів до співпраці з Митним союзом Російської Федерації, Білорусі і Казахстану не завжди знаходить належну підтримку у партнерів. Разом з тим питання участі України в Євразійському інтеграційному проекті має вирішуватися з урахуванням зобов’язань нашої держави згідно з Протоколом про вступ до СОТ і проектом Угоди про асоціацію з Європейським Союзом”, – йдеться у документі.
Знову ж таки, враховуючи підписаний нещодавно у Білорусії меморандум про співпрацю із трійкою наших північно-східних сусідів, теж можна очікувати неоднозначного прогресу. “Україна зацікавлена у формуванні нової моделі відносин з Митним союзом, яка передбачає “особливі відносини” у сферах взаємного інтересу. Національні інтереси України полягають у збереженні і стратегічних відносин з партнерами, і диверсифікованості та багатовекторності зовнішньоекономічного співробітництва”, – наголошується у посланні.
Водночас “найважливішим зовнішньополітичним пріоритетом” формально залишається інтеграція до ЄС. Україна й далі сподівається на підписання Угоди про асоціацію із Євросоюзом на саміті Східного партнерства у Вільнюсі восени 2013 року. “Ми очікуємо, що наступний саміт ініціативи “Східне партнерство” у Вільнюсі восени 2013 дасть суттєві практичні результати для розвитку відносин України і Європейського Союзу, насамперед у питанні укладення Угоди про асоціацію”.
До речі, одним із корисних елементів такого зближення може стати тісніша енергетична співпраця. У посланні Президента наголошується, що Київ приділить увагу маршрутам, які передбачають транзит енергоносіїв територією України або технічно дозволяють зробити відгалуження до України, а також запропонує Європі використовувати українські підземні сховища газу. Тут слід було б уточнити: якщо їх до того часу не приватизують (відповідний проект уже лежить у ВР).
Про дітей і вибори
У передмові до послання (самий документ має близько п’ятисот сторінок) наступний рік проголошено роком дитячої творчості. “Підтримка дитячої енергії, таланту, жаги до знань і досягнень – саме такі завдання ми ставимо перед державою… Українські політики від виборів до виборів шукають різні гасла. Намагаються достукатися до сердець громадян. Але я глибоко переконаний: ідея оновленої, духовної, творчої України об’єднає всіх українців”, – пише Віктор Федорович.
Із цього вже можна зробити деякі висновки про те, чим Янукович задобрюватиме українців перед виборами. До речі, процес цей може розпочатися уже невдовзі, як тільки в Україні заговорять про втрачені вклади Ощадбанку СРСР, інтеграційні успіхи та соціальні виплати.