SOPA по-українськи

Уряд розробив механізм боротьби із порушниками авторських прав

фото: torange.ru
Потрапляння України на верхні позиції списків найбільших порушників інтелектуальної власності уже стало доброю традицією. Схоже, українським урядовцям це або добряче набридло, або вони злякалися початку розслідування Офісу торговельного представника США, або ж просто перейнялися проблемою. У Міністерстві освіти і науки України придумали, як боротися із інтернет-піратством. На сайті відомства оприлюднили проект закону, у якому й описується процедура.
Усе доволі просто. Бачите, що десь в інтернеті лежить об’єкт, над яким ви попотіли, і до того ж не давали нікому дозволу його оприлюднювати – мусите звернутися до Державної служби інтелектуальної власності. Тут ще раз доведеться попотіти, адже перелік документів, які слід надати (ніяких електронних листів – несіть пошту!) є доволі довгим. Це й ідентифікаційний номер, і документи, що посвідчують власність на об’єкт, і адреса порушення, і контакти тих, хто обслуговує цей сайт (так-так – усе робите самі), і чимало іншого. Окрім такої заяви слід відправити й лист компанії, яка здійснює сервісне обслуговування сайту, на якому виявили порушення.
Не обійдеться і без “держмита”: за кожну зазначену у заяві пісню слід платити 17 копійок (1% від неоподаткованого мінімуму), а за кожне відео – 17 гривень (суму в розмірі неоподаткованого мінімуму).
Отримавши таку заяву, у Держслужбі звертатимуться і до ймовірного порушника інтелектуальної власності, якому, між іншим, теж доведеться потрудитись над різними довідками та копіями документів (уже це може бути непоганим покаранням). До речі, не обійдеться і без “держмита”: за кожну зазначену у заяві пісню слід платити 17 копійок (1% від неоподаткованого мінімуму), а за кожне відео – 17 гривень (суму в розмірі неоподаткованого мінімуму).
Але головне ось що: якщо у Держслужбі погодяться, що маємо випадок порушення інтелектуальної власності, то це може стати підставою для вичищення наповнення сайту (на наступний день після оприлюднення рішення), а згодом і до його блокування (якщо упродовж року зафіксували три таких порушення). До того ж, урядовці пропонують карати як особу, яка порушує авторське право, так і сервісну службу, яка цьому не протидіяла.
* SOPA (Stop Online Piracy Act (SOPA або H.R. 3261) – законопроект, що розширює можливості американських правоохоронних органів і правовласників у боротьбі з нелегальним контентом в інтернеті.

Давно варто переглянути підходи до авторського права

Директор Всеукраїнської ліги авторів Микола Сосновський – про блокування сайтів, готовність українців платити за ліцензійний контент та причини, чому урядовий проект боротьби із піратами не пройде

– Чи вирішить проблеми інтернет-піратства проект Міносвіти?
– Передусім мені не подобається сама назва цього проекту – “захист інтелектуальної власності в інтернеті”. Поняття захисту тут не спрацює, потрібні зовсім інші підходи – не захищати, а розвивати. Коли ми говоримо про захист, то розглядаємо лише один бік відносин, грубо кажучи – лише правовласників. А насправді гроші приносять користувачі. Потрібно йти не шляхом заборон, а розвивати те, що допоможе принести в систему гроші. Цей же проект на таке не спрямований. До того ж зараз немає дієвих способів захистити що-небудь в інтернеті, якщо ти не володієш технологіями.
– А механізм блокування сайтів?
– Він абсолютно неперспективний. Як приклад можна розглянути історію із музичними інтернет-магазинами. В Україні із цим боролися, здається, із 2003 року, а закінчилося усе тим, що у нас сьогодні немає легальних сайтів. Кількість піратів та людей, які просто слухають музику в інтернеті, відтоді аж ніяк не зменшилася, а збільшилася, але сьогодні вони усі сидять “Вконтакте”. З одного боку ми втратили користувачів, ми не маємо магазинів, не заробили грошей, більше того – свій людський ресурс ми віддаємо росіянам. А це саме те, на чому заробляють інші: умовно кажучи, одне відвідування – один цент. Усе це і є причиною тих спроб забороняти. Такі механізми не працюють, адже завжди знайдеться хтось, хто переманить людей. Сьогодні із десяти найвідвідуваніших в Україні сайтів лише двоє українських, решта – закордонні. Це знову ж таки удар по економіці. Рекламодавець, який ще є тут і готовий платити гроші, невдовзі понесе їх туди, де сидітиме більше користувачів. Він понесе ці гроші в Яндекс, mail.ru... Тому просто забороняти щось, блокувати – це нічого не дасть, адже взамін не пропонують нічого. От спробуйте зараз купити що-небудь легальне в інтернеті, знайти ресурс, на якому можна це зробити законно.
– На вашу думку, українці готові будуть платити, якщо будуть легальні ресурси із музикою, фільмами..?
– Це насправді справа звички. Слід поступового виробляти звичку. Неможливо ж в один момент примусити усіх платити. Є період, коли люди хочуть шукати і скачувати на шару, особливо це поширено серед молоді. Але більшість людей, якщо мають місце, де можна усе отримати легально, зручно, швидко, зрозуміло – одразу туди і йдуть. Людям зручніше користуватися відомими ресурсами, на яких можна заплатити, але які й мають усе. Українці готові платити, але у нас не існує зручної системи оплати. Є багато сайтів, де пропонують розрахуватися через СМС, але ж невідомо, чи прийдуть гроші, куди мали б. У такі речі більшість людей просто не вірить.
Ми якось проводили дослідження серед молоді і виявили, що багато із них готові платити до 50 гривень у місяць лише для того, аби було гарантовано, що вони мають усе просто і доступно. Питання лише в тому, яким чином отримати ці гроші. Якщо для цього треба йти кудись і заповнювати папірці… Над цим треба працювати, але набагато легше розповідати, що треба забороняти, забороняти…
Тому я думаю, що цей проект не пройде. Проблему слід вирішувати комплексно, а тут є спроба урвати шматок. Слід змінювати і саму концепцію закону про авторські права, адже сьогодні це право зовсім інше. Поняття авторського права давно підмінене. От, наприклад, є два автори пісні, є ще дві людини – виконавець і той, хто записав фонограму… Але усе це викуповується і виходить, що той, хто придбав продукт, підмінює його поняттям авторського права... Плюс маємо фактор інтернету, в якому неможливо що-небудь заборонити. Якщо сьогодні якась частина сайту перебуває в Україні, то, за потреби, уже завтра вона буде в Німеччині. І як ви будете забороняти розміщувати на ньому якийсь контент? Писатимете записки в Німеччину? Ну добре, вони переїдуть на Віргінські острови... Це уже не спрацьовує. Уже давно слід переглянути підходи до авторського права.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4489 / 1.59MB / SQL:{query_count}