Кращі у боротьбі з курінням

Всесвітня організація охорони здоров’я визнала Україну одним зі світових лідерів у боротьбі проти куріння.

фото: polit.ru
Вчора, у Всесвітній день без тютюну, представник ВООЗ вручив нагороди двом найактивнішим вітчизняним політикам-борцям проти поширення тютюну – Лесі Оробець та Тетяні Бахтєєвій. “Щороку ВООЗ відзначає видатних особистостей на всіх континентах за їхній вклад у подолання тютюнової епідемії. ВООЗ на найвищому рівні визнає, що Україна здійснила реальний прорив у запровадженні прогресивних норм антитютюнового законодавства, і за цим проривом стоять реальні люди”, – пояснила керівник відділу боротьби із неінфекційними захворюваннями Бюро ВООЗ в Україні Наталія Король.
Згідно з даними Держкомстату, за останні вісім років кількість українців-курців зменшилася на 1,9 мільйони. Якщо у 2004-му курили 25% наших співгромадян, то сьогодні – 21%. Така зміна є наслідком ухвалення жорстких законів. Україна послідовно заборонила будь-яку рекламу сигарет у всіх видах ЗМІ, а минулого року ухвалила ще й закон про повну заборону куріння в громадських місцях. Моніторинг, який проводили громадські активісти, засвідчив: не дотримуються цього закону у 7% закладів харчування.
За даними ВООЗ, заборона реклами тютюну дає змогу зменшити кількість курців у середньому на 7%. “Наукові дослідження свідчать про те, що близько третини випадків експериментування молоді із сигаретами – результат впливу реклами, стимулювання продажів та спонсорства. У більшості запеклих курців небезпечна залежність від нікотину починає розвиватися до 20 років”, – повідомляє Центр новин ООН. До речі, темою цьогорічного Дня без тютюну якраз і стала заборона реклами тютюну.
Андрій Скіпальський, голова правління Центру громадського представництва “Життя”
Сьогодні ВООЗ нагородила двох політиків – Тетяну Бахтєєву, голову парламентського комітету з питань охорони здоров’я, та Лесю Оробець. Їх відзначили як найактивніших та найбільш послідовних у боротьбі проти куріння. Насправді в контексті боротьби із тютюнопалінням у нашій країні вже здійснено чимало, особливо того, що стосується законодавства. Але й багато ще треба зробити – йдеться про зміни соціальних норм, сприйняття і виконання законів. Потрібно збільшувати реальні ціни на сигарети, бо для дітей та молоді вони й далі залишаються дуже доступними. Ціна, що не перевищує середньої вартості упаковання молока, є неприпустимою. А є ще дешевші сигарети, які можна купити будь-де. До того ж ціни повинні збільшуватися у реальних вимірах, а не тільки корелюватися, враховуючи інфляцію. Також потрібно бути більш активними у відстоюванні своїх прав на бездимне повітря у кафе, барах, ресторанах. Цей закон (закон, яким заборонили куріння у громадських місцях, ресторанах, набув чинності 16 грудня 2012-го – “Пошта”) досить добре виконується і був сприйнятий дуже добре всіма сторонами, але ми знаємо, що з ним потрібно прожити кілька років, не дозволяючи змінити ситуацію у гіршу сторону. Це має стати соціальною нормою. Порушення цього закону на рівні 7-10% є достатньо прийнятним. Немає жодної країни, де б аналогічний закон виконувався на 100% в усіх громадських закладах. Для України виконання навіть на 93% є великою перемогою.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4281 / 1.56MB / SQL:{query_count}