Україна стала “напівчленом” Митного союзу. Нам можна буде спостерігати, але не впливати. Озвучена Президентом формула співпраці “3+1” починає діяти уже з початку наступного тижня. Учора прем’єр-міністр України Микола Азаров повернувся із Мінська, де підписав меморандум про співпрацю із трьома східними сусідами (повна назва цього документа –Меморандум про поглиблення взаємодії між Євразійською економічною комісією та Україною). Його дієвість викликає сумніви у багатьох експертів, хоч усе вказує на те, що це лише формальний початок шляху у Євразійський союз.
В уряді відмовилися оприлюднювати проект меморандуму до дати його підписання. Посилаються на те, що це багатосторонній документ, відтак він не може оприлюднюватися за рішенням лише однієї сторони. Щоправда, текст меморандуму вдалося дістати журналістам dt.ua, які й опублікували його, аби всі охочі могли ознайомитися. Отож, погляньмо, що дасть Україні статус спостерігача.
По-перше, наша країна зможе відвідувати відкриті (!) засідання Вищої Євразійської економічної ради, Ради Євразійської економічної комісії та колегії Євразійської економічної комісії. Вона зможе бути присутньою, але не матиме права брати участь в ухваленні рішень. По-друге, Україна матиме право одержувати копії документів, ухвалених Вищою Євразійською економічною радою і Євразійською економічною комісією, за винятком документів, що міститимуть інформацію обмеженого поширення (конфіденційні документи або папери для службового користування). По-третє, Україна матиме можливість визначити свого представника для обговорення питань, пов’язаних із поглибленням співробітництва.
От і всі права. А є ще й зобов’язання. Підписуючи цей меморандум, Україна “декларує наміри дотримуватися принципів, зафіксованих у документах, що формують договірно-правову базу Митного союзу і Єдиного економічного простору, і утримуватися від дій і заяв, направлених проти інтересів Митного союзу і Єдиного економічного простору”. Якщо відверто, права нічого не варті, а зобов’язання може ще не раз відгукнутися.
Цікавим є ще один пункт цього документа. У ньому зазначається, що меморандум не є міжнародним договором, відтак не створює прав і зобов’язань, регульованих міжнародним правом. Тобто всі суперечки, які можуть виникнути (що неминуче, згадаймо хоча б газ), регулюватимуться не українськими, не міжнародними законами, а правилами, які є чинними у Митному союзі. Ось така математика.