Невідомі сланці

Прихильників видобутку нетрадиційних вуглеводнів більше, ніж противників. Але українці визнають, що мало знають про газ зі сланців

Українці готові підтримати видобуток сланцевого газу, якщо дізнаються про нього більше. На сьогодні прихильниками видобування нетрадиційних вуглеводнів є 39% громадян, а противниками – 27%. У той же час понад третина українців не може визначитися, до кого себе зарахувати, оскільки мало знає про сланцеві проекти в країні.
Найпоширенішою причиною підтримки видобутку газу зі сланців є перспектива зниження цін на газ та опалення. Противники видобутку нетрадиційних вуглеводнів найчастіше пояснюють свою позицію можливими екологічними ризиками, зокрема ймовірністю забруднення питної води. Про це свідчать результати дослідження GfK Ukraine.
Тема сланцевого газу в Україні обросла чималою кількістю міфів та домислів, що створює благодатні умови для маніпуляцій. Дослідження GfK Ukraine вперше дає можливість з’ясувати, що про сланцевий газ думають самі українці, які вони мають страхи і про що прагнуть дізнатися детальніше.
З’ясувалося, що найбільше прихильників проектів розробки сланцевого газу живе у Києві (50%). Столиця, як відомо, однаково віддалена від тих регіонів, де можливий видобуток сланцевого газу. У цих же регіонах (схід – Юзівська площа, захід – Олеська ділянка) кількість прихильників видобутку сланцевого газу є меншою і приблизно однаковою. Найчастіше підтримують видобуток газу зі сланцевих порід молодші українці (18-34 роки), а старше покоління (віком від 44 років) ставиться до цього питання найбільш критично.
Прихильники розробки сланцевого газу пояснюють своє позитивне ставлення такими причинами: перспектива зниження цін на газ і опалення (85%); створення робочих місць, залучення інвестицій (68%); енергетична, економічна, політична незалежність від Росії (65%). Показовим є й те, що жителі західного та східного регіонів однаково часто вказували таку причину, як незалежність від Росії (69% і 65% відповідно, тобто значущої різниці між цими показниками немає). 
Противники сланцевих проектів серед головних причин свого негативного ставлення найчастіше називали такі: ризики забруднення питної води (70,4%); загальне занепокоєння щодо екологічних наслідків видобутку газу (54%); ризики забруднення ґрунту та забруднення повітря (49,6% та 38,3% відповідно); ризики дефіциту питної води (37%); проблеми утилізації забрудненої води (34,7%); ризики землетрусів (16,6%).
Звернімо увагу на ще один нюанс: більшість українців самі визнають, що знають про сланцевий газ надто мало. Понад половина респондентів – 57% – не знає, які компанії планують займатися розробкою сланцевих родовищ в Україні. Лише 21% поінформований про відповідні плани Shell, 7% – про плани Сhevron, 6% – про плани “Надр України”. 11% українців взагалі вважають, що цими проектами займатиметься “Газпром”!
 “Проекти розробки сланцевого газу в Україні можна назвати у певному сенсі національно об’єднувальними, адже кількість їх прихильників є приблизно однаковою у всіх регіонах країни”, – коментує результати дослідження Інна Волосевич, старший дослідник GfK Ukraine, відповідальний за соціально-політичні дослідження. У компанії наголошують: 85% українців хотіли б дізнатися більше про проекти розробки сланцевого газу. Бракує інформації як про вигоду, що отримає Україна у разі  успішної розробки родовищ сланцевого газу, так і про те, як саме вивчатимуть ризики і контролюватимуть вплив видобутку сланцевого газу на довкілля.
Дослідження GfK Ukraine проводилося з 4 по 22 квітня 2013 року. Вибірка становить 1 000 респондентів віком понад 18 років. Максимальна похибка – 3,1%.

До теми:

У ЄС теж переймаються “екологічною проблемою” сланцевого газу. Втім, на думку комісара ЄС з питань енергетики Гюнтера Етінгера, відмовлятися від видобутку сланцевого газу точно рано. За його словами, це правильно – прагнути захищати території, де є питні та ґрунтові води, тому на рівні ЄС тема гідророзриву та екологічного захисту детальніше обговорюватиметься уже цього року.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5414 / 1.56MB / SQL:{query_count}