Йдеться лише про статус спостерігача, але не виключено, що його набуття може покласти початок приєднанню України до східних побратимів. Сьогодні в Астані (Казахстан) розпочинає роботу дводенне засідання Вищої Євразійської економічної ради. Подія могла б взагалі не зацікавити вітчизняних політиків, але все вказує на те, що вона має чимало шансів стати ключовою для зовнішньої політики України. Урядовці очікують, що
29 травня в Астані президенти трьох країн-членів Митного союзу (МС) разом із Віктором Януковичем нарешті підпишуть Меморандум про поглиблену співпрацю України із МС. Документ, зокрема, передбачає, що Україна стає спостерігачем при союзі Росії, Білорусії та Казахстану, хоча зміст цього меморандуму досі залишається не відомим навіть для експертів.
Урядовий уповноважений з питань співпраці з РФ, країнами СНД, ЄврАзЕс та іншими регіональними об’єднаннями Валерій Мунтіян навіть не сумнівається, що Україна таки стане спостерігачем у “союзі трьох”. Він уже неодноразово розтлумачував, що ж для нашої держави означатиме набуття нового статусу. “Україна хоче подавати свої пропозиції, аби вони були враховані не тоді, коли рішення вже ухвалене, а до його ухвалення, щоб вислухали її аргументи. Українська сторона розуміє, що не буде мати права голосу, оскільки Україна – не учасник МС. Але висловлювати свою позицію, пропонувати своє бачення і вносити пропозиції для нас важливо.
Я думаю, МС у цьому також зацікавлений. Ми розуміємо одне одного у цьому питанні, адже розрахунки доводять: від інтеграції виграють обидві сторони”, – запевняє Мунтіян.
Чи стане такий статус компромісом у бажаннях вписати Україну? Відомо ж, що в Росії добиваються вступу України до Митного союзу зі всіма областями та трубами – без нас це утворення не таке поважне, як того хочуть сусіди. В уряді теж передбачають, що “спостереження” може стати лише першим етапом такої інтеграції. “Я вважаю, що цей статус можна розглядати як інструмент, який покаже, наскільки і яким чином поглиблювати співпрацю та економічну інтеграцію. І уряд, і глава держави прекрасно розуміють: статус спостерігача не дасть тих преференцій, гарантій та ефектів, які б дало Україні повноцінне членство у МС і ЄЕП. Але статус спостерігача дозволить підготуватися до процесів, що відбуваються у цих об’єднаннях, краще зрозуміти і підготуватися для ухвалення керівництвом держави правильних управлінських рішень”, – уточнив Мунтіян в інтерв’ю “РИА Новости”.
Доволі показово й те, що у неділю вранці Віктор Янукович несподівано вирішив летіти до Москви, аби поговорити про наболіле. Як правило, про такі візити прес-служба глави країни попереджає завчасно, але цього разу обмежилися лише стандартним поясненням – президенти обговорили “питання двостороннього співробітництва та взаємодію в рамках інтеграційних об’єднань”. Передбачається, що Віктор Федорович поговорить із Володимиром Володимировичем у середу в Астані. Йтиметься знову про газ, ГТС і статус при Митному союзі.