Цього тижня уряд тихцем розглянув законопроект, який може серйозно вплинути на побут українців. Кабінет Mіністрів дав добро на вільний продаж травматичної зброї, відтак уже невдовзі відповідним проектом займуться у парламенті. Його ініціатором є Міністерство внутрішніх справ, яке й вирішуватиме, кому можна користуватися зброєю.
Якщо за документ проголосує депутатська більшість, то вже цього року “травматика” стане доступною практично для будь-кого. Сьогодні ж право володіти травматичними пістолетами обмежене кількома категоріями осіб. Одним із ключових аргументів за вільний продаж зброї часто є бажання зрівняти усіх у правах. Тобто якщо це дозволено хоч комусь, то має поширитись на усіх. Утім частіше дозвіл на “травматику” пов’язують із можливістю особистого захисту: зброя – це змога відбитися від нападників. Однак, як показують соціологічні опитування, серед українців мало тих, які очікують від такого дозволу безпеки.
Якщо парламент підтримає ініціативу урядовців, то повнолітні громадяни отримають право володіти газовою, холодною, пневматичною і, головне, травматичною зброєю (вітчизняними пістолетами та револьверами, що стріляють гумовими кулями). Ті ж, хто досягне 21-річного віку, зможуть придбати собі навіть вогнепальну мисливську нарізну зброю. Для цього слід буде отримувати дозволи на купівлю, зберігання-носіння, перевезення та використання зброї.
МВС відмовлятиме у таких дозволах тим, у кого є непогашена судимість; особам без постійного місця проживання; тим, які перебувають на обліку або лікуванні від алкоголізму чи вживання наркотиків; особам, які систематично порушували громадський спокій (якщо є рішення суду), людям із обмеженою дієздатністю (теж мусить бути рішення суду). Для отримання дозволу слід подавати довідку про те, що за станом здоров’я особа може володіти зброєю, і документ про вивчення правил поводження зі зброєю та порядку її застосування. Передбачається, що дозволи на зберігання, носіння та використання “травматики” видаватимуть терміном на п’ять років, а дозвіл на придбання та перевезення зброї – на шість місяців. Усе це може обійтися у понад тисячу гривень та близько місяця часу.
Але це буде в тому випадку, якщо документ пройде через парламент. А тут ситуація незрозуміла. “Регіонали”, до прикладу, заявили, що не підтримуватимуть законопроект “Про дозвільну систему у сфері поводження зі спеціально визначеними видами зброї” (саме так він називається).
“Коли стало відомо, що цей законопроект заплановано до внесення до Верховної Ради, я спілкувався з багатьма представниками фракції Партії регіонів і повністю отримав відповіді, ми не підтримаємо цей законопроект, ми не підтримуємо вільний обіг зброї в українському суспільстві”, – заявив днями Владислав Лук’янов.
Опозиціонери поки що чітко не висловлювали своєї позиції, однак раніше депутати зі “Свободи” заявляли, що готові проголосувати за подібну ініціативу. Зокрема Руслан Кошулинський у інтерв’ю “Українській правді” повідомив, що його партія добиватиметься трьох ключових рішень: закріплення в законодавстві вказання у паспортах національності, заборони абортів та дозволу на вільне носіння зброї. Однак досі опозиціонери не висловлювали своєї думки про ініціативу уряду. Кілька років назад парламент уже розглядав подібний проект закону і навіть прийняв його у першому читанні, але далі цього справа так і не пішла.
Цікаво ще й те, що в Україні абсолютна більшість громадян проти вільного продажу зброї. Згідно опитування Research and Branding group, 80% наших співгромадян очікують, що у випадку легалізації володіння зброєю та її вільного продажу в країні відбудеться сплеск насильства.