Ще у 2004 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 8 та 9 травня Днями пам’яті та примирення. Європа саме вчора вшановувала пам’ять мільйонів жертв Другої світової війни, яка на нашому континенті завершилася 8 травня 1945 року. Однак в Україні досі триває війна… за історичну пам’ять.
І Львів в останні роки є місцем найбільших сутичок між противниками та прихильниками Дня Перемоги. Як показує досвід, це вигідно як нинішній владі, котра свій порятунок та майбутнє бачить лише в ідеологічно розділеній країні, так і націоналістично налаштованим політичним силам, котрі боротьбою із пам’ятниками та прапорами виправдовують свою показову радикальність.
Та насправді у Львові великі проблеми із відзначенням 9 травня розпочалися у 2011-му, коли парламент на догоду комуністам ухвалив закон, який зобов’язував використовувати під час офіційних заходів, пов’язаних із святкуванням перемоги у Другій світовій війні, копії Прапора Перемоги, фактично червоні радянські прапори. Звичайно, така ініціатива збурила західні області України, які добре пам’ятають весь той терор, що здійснювався під червоними прапорами.
Відтоді щороку Львівська міська та обласна ради оголошують 8 травня Днем скорботи і вшанування пам’яті жертв тоталітарних режимів і жертв Другої світової війни, що супроводжується вивішування державного прапора з траурними стрічками та заборонами використовувати 9 травня символіки СРСР, комуністичної та нацистської символіки на території міста Львова й області. Водночас прокуратура щороку через суд зупиняє дію цих постанов органів місцевого самоврядування. І 2013-й не став винятком.
Тут варто наголосити на тому, що ще у червні того ж 2011 року Конституційний Суд визнав: використання Прапора Перемоги під час офіційних заходів разом із державним прапором України суперечить Конституції.
Обіцянки від влади
У вівторок голова ЛОДА Віктор Шемчук провів погоджувальну раду із представниками різних політичних сил та правоохоронних органів, під час якої заявив: він бере на себе відповідальність за спокій у Львові 9 травня. “Ці заходи мають проходити не як роз’єдувальні, а як такі, що об’єднують. У моєму розумінні ми всі можемо бути ідеологічними супротивниками, але не ворогами. Закликаю всі політичні сили дозволити тим, хто хоче висловити скорботу, зробити це, як і тим, хто хоче цей день відсвяткувати”, – заявив губернатор.
За словами Віктора Шемчука, потрібно примирити радянських ветеранів та ветеранів УПА. Голова ЛОДА зазначив, що сьогодні на адміністрації буде лише український державний синьо-жовтий прапор. Він також наголосив на тому, що нині не допустить провокацій з боку жодної політичної сили. Таку позицію висловив і начальник ГУ МВСУ у Львівській області Олександр Рудяк. Головний міліціонер Львівщини зазначив, що міліції на вулицях Львова буде достатньо, аби зупинити провокації. А про підготовку останніх МВС начебто має інформацію. “Є певна інформація з приводу того, що певними особами, а не політичними силами, розробляються певні сценарії. Ми про них знаємо і готові реагувати. Ми б дуже не хотіли, аби в цьому були задіяні представники ЗМІ. Ініціатори провокацій не пов’язані ні з представниками влади, ні з представниками міліції, ні з представниками жодної з політичних сил. Це я можу заявити офіційно, бо маю перевірену інформацію”, – заявив Олександр Рудяк 8 травня.
Стало відомо, що у Львові для забезпечення охорони громадського порядку під час відзначення Дня Перемоги залучать 1 500 правоохоронців. Як вони спрацюють, побачимо вже сьогодні. У 2011 році правоохоронці теж обіцяли спокій, проте самі стали одними із учасників сутичок. Тоді під час бійок львів’ян із “Беркутом” офіційно постраждало 14 осіб, ще 9 затримали.
Боротьба за перемогу
Після того, як у вівторок, 7 травня, суд призупинив дію постанови Львівської міськради про оголошення Дня скорботи та заборону червоних прапорів у місті, вчора юридичне управління ЛМР скерувало позовну заяву до Львівського окружного адміністративного суду з вимогою заборонити проведення акцій 9 травня у Львові, окрім тих, що передбачені як офіційні заходи (на момент здачі газети в друк рішення суду ще не було).
А святкування нині мають відбутися біля Пагорба Слави, що на вулиці Пасічній, на Марсовому полі, що на вулиці Мечникова, та біля монументу Слави, що на вулиці Стрийській. І саме ці заходи мала охороняти міліція. Загалом же громадські та політичні організації станом на вчора подали 20 заявок на проведення заходів 9 травня.
Представники Антифашистського комітету у Львівській області пообіцяли, що прийдуть із червоними прапорами, й анонсували присутність на своїх акціях близько п’ять тисяч учасників. Однак не віриться, що у Львові є стільки прихильників лівої ідеї, а приїзд провокаторів із проросійський організацій Криму, як це було у 2011-му, не очікується.
Водночас у “Свободі” вчора заявили, що розгортання червоних прапорів у Львові сприймуть як провокацію, тому не допустять проведення сталінсько-гітлерівського шабашу. “Свободівці” також заяили про підготовку владою масштабних провокацій. “Ми маємо інформацію про те, що завтра в місцях масового скупчення людей діятимуть провокатори, замасковані під прихильників ВО “Свобода”, які використовуватимуть нашу партійну символіку і провокуватимуть заворушення з міліцією. Також передбачається використання потужних піротехнічних вибухових засобів”, – зазначив Маркіян Лопачак, голова фракції ВО “Свобода” у Львівській міській раді.
Тим часом мер Львова Андрій Садовий просто умив руки. Він пішов у відпустку з 7 по 10 травня. Міські обранці від “Свободи” навіть звинуватили його в тому, що через нього не змогли вчора скликати позачергову сесію ЛМР, на якій хотіли ще раз заборонити червоні прапори.
Тож нинішній день обіцяє бути спекотним. Львів знову може перетворитися на епіцентр “бойових дій” у День Перемоги, що не тільки не принесе позитивних емоцій жодному жителю нашого міста, а й може зашкодити іміджу міста Лева.
“Танці на кістках”
Провокації 9 травня вже стали невід’ємною частиною української політики. Окрім Львівщини, свою принципову позицію щодо заборони тоталітарної символіки висловили також Івано-Франківська і Тернопільська міські ради. Однак там суди теж призупинили відповідні постанови місцевих рад. Можемо спрогнозувати, що червоні прапори під час святкування Дня Перемоги з’являться у низці регіонів, зокрема східних та південних. Принаймі так було в минулі роки.
Водночас дуже правильну позицію з приводу щорічних провокацій 9 травня висловив нещодавно звільнений екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко.
“Травень вже звично стає місяцем спланованого розбрату в Україні. Все логічно – влада розуміє, що може продовжити пограбування народу лише розділяючи і цькуючи його різні групи. Для моїх двох дідів війна закінчилася під рейхстагом. Рідні мого друга Тараса Стецьківа воювали в УПА. Так склалися долі наших предків, так вони розуміли свій обов’язок боротьби зі злом, боротьби за свою землю і свою сім’ю. Протиставляти їх вибір значить продовжувати війну. Цього від нас і хочуть негідники, які перетворили 9 травня в день Сталіна. Час припинити ці політтанці на кістках жертв двох тоталітарних систем – ГУЛАГу і Освенцима. Час скинути бруд брехні імперського агітпропу, яким забивають голови українців трубадури совка”, – написав Луценко у своєму блозі на сайті “Українська правда”.