Поворот труби

Кабінет Міністрів хоче дозволити продаж та оренду газотранспортної системи України. Головний клієнт – “Газпром”?

Кабінет Міністрів хоче дозволити продаж та оренду газотранспортної системи України. Головний клієнт – “Газпром”?

“Здача національних інтересів”, “державна зрада” і подібні вислови часів підписання “харківських угод” сьогодні мали б бути наповнені набагато сильнішим гнівом. Урядовці ініціюють продаж газотранспортної системи, якою, окрім “Газпрому”, схоже, більше ніхто й не цікавиться. Внесений до парламенту наприкінці минулого тижня законопроект №2937 вказує на те, що уряд вдався до радикальних кроків. Багатьом цей проект пояснив десятки польотів віце-прем’єр-міністра Юрія Бойка до Москви.
Парламент рідко вагається, коли на кону стоять принципові для уряду проекти. А це саме той випадок. Кабінет Міністрів пропонує скасувати заборону на приватизацію та оренду “Нафтогазу”, його дочірніх компаній, газотранспортних сховищ, магістралей… Як відомо, сьогодні приватизації не підлягають об’єкти, що мають загальнодержавне значення. Одним із найпомітніших таких об’єктів є саме газотранспортна система. Серед українських політиків є чимало таких, які вважають: ГТС = незалежність. Особливо наполягає на цьому погляді російська сторона, яка ставить знак рівності між зниженням цін на газ та вступом до Митного союзу або ж отриманням контролю над українською ГТС.
Урядовці ж пропонують викреслити енергетичні ресурси із переліку “не для продажу”. Замість слова “забороняється” вписують “здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів” – і проблем немає. При цьому законодавство пропонують доповнити малопомітною нормою: “приватизація державного майна здійснюється відповідно до вимог цього закону (“Про приватизацію державного майна” – “Пошта”) або положень, передбачених міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою”. Якщо ж вітчизняне законодавство суперечитиме міжнародному договору, керуватимуться останнім. Тобто, коли Україна врешті утворить із кимось консорціум з модернізації ГТС (пишемо “кимось”, бо переговори ще не завершилися, але ж розуміємо, що йдеться насамперед про Росію), і якщо там буде прописано, що сторони отримують рівні частки системи у власність, – все, ГТС не наша. Приблизно такою є логіка опозиціонерів та низки експертів. Може бути й по-іншому. Україна може віддати в оренду газотранспортну систему або ж підземні сховища газу й непогано на цьому заробляти. Урядовий законопроект таке передбачає. За такого сценарію потенційний клієнт є тим самим. Але згадаймо, чи багато отримує Україна від перебування Чорноморського флоту у Криму. А там теж оренда, теж прибутки…
Цікавим є ще один момент. Цей проект внесли за кілька днів до проведення круглого столу з питань модернізації української ГТС (російська сторона від участі відмовилася). Одні розцінюють такий крок як ляпас ЄС, інші – як заохочення до дискусії… В оцінці цього документу всі опозиційні фракції дійшли згоди – навіть думка про те, щоб віддати трубу, є державною зрадою. Зважаючи на те, що масштаб проблеми у кілька разів більший, аніж три роки тому під час підписання “харківських угод”, опозиція мусить вигадати щось переконливіше, ніж гра “яйцем по зраднику”.

Михайло Гончар, директор енергетичних програм центру “Номос”
– В уряді України мастаки ухвалювати рішення і вашим, і нашим, пояснюючи кроки, що відповідають інтересам Росії, вимогами європейської сторони. Ніде у зобов’язаннях України в рамках Європейського енергетичного співтовариства не йдеться про те, що українська газотранспортна система (ГТС) має бути приватизованою чи відчуженою в інший спосіб. Це просто результат того чи іншого трактування окремих положень договору Енергетичного співтовариства. Європейський Союз зі свого боку ніколи не порушував питання про відчуження української ГТС – чи то шляхом приватизації, чи то шляхом оренди. Такі вимоги ставить тільки одна сторона – Росія. Тому поява такого законопроекту, тим більше урядового, вказує на те, що певна група впливу в уряді проштовхує своє бачення майбутнього ГТС, пробуючи реалізувати “газпромівський” сценарій. Парламент України через провладну більшість може провести цей проект і зробити його законом. І, залежно від результатів такого голосування, стане зрозуміло, на що стратегічно орієнтується українська влада – не тільки в питаннях ГТС, а й у питанні Митного союзу... Це, звичайно, може бути певним трюком: законопроект подано, але його відхилять – такий собі елемент гри. Але якщо ж його ухвалять і він стане законом, це вказуватиме на те, що здійснена стратегічна орієнтація на альянс із Росією. І передача ГТС в оренду “Газпрому” стане індикатором швидкого “долучення” України до Митного союзу. Все це робиться для того, аби отримати дешевий газ і цим задовольнити електорат. Хоча забувається той факт, що українська ГТС є ключем доступу до головних промислових активів України. Отримавши такий ключ, Росія, безперечно, скористається ним, аби розподілити власність українських олігархів на користь російських. Поганим індикатором є й те, що оприлюднення цього законопроекту відбулося перед третім травня, коли у Брюсселі має відбутися круглий стіл високого рівня з питань модернізації ГТС України. Цим самим українська сторона дезорієнтовує своїх європейських партнерів.
Юрій Корольчук, експерти Інституту енергетичних досліджень
– Ми три роки ведемо переговори із Росією, аби домовитися про ціну на газ, створити новий договір, можливо, створити консорціум. Але упродовж цього терміну ніхто з боку української сторони чітко не сформулював, що Україна може внести в цей консорціум. За великим рахунком, цей законопроект – конкретний опис того, що Україна готова дати в цей консорціум. В останні кілька місяців Росія висунула Україні низку звинувачень, заявивши, що та має сплатити штраф у сім мільярдів доларів за недобір газу. Це перший аргумент, який мав вплинути на Україну. Другий – активізація та прискорення реалізації проекту “Південний проект”, покликаного зменшити транзит газу через Україну. Усі ці речі є негативними для України. Поки що ми як держава на це нічим не відповідали. Цей законопроект – своєрідна відповідь і “Газпрому”, і Євросоюзу. Мовляв, ми готові зробити ось такі речі, а тепер слово за вами. Адже Євросоюз теж висловлює критичні аргументи Україні, зокрема педалює тему реформи в газовій галузі. Україна мала б розділити “Нафтогаз-України” на окремі компанії, які б займалися видобутком, продажем і транспортуванням енергоносіїв. Урядовці не даремно внесли цей проект перед круглим столом, на якому обговорюватимуть реформування ГТС. У Кабміні очікують, що Єврокомісія публічно вступить у переговори України та Росії щодо створення консорціуму, а не просто казатиме, що хоче це зробити. Це перший момент, а другий – в уряді чекають, чи готові у ЄС відновити програму модернізації ГТС, в межах якої на першому етапі планували виділити до двох мільярдів доларів, а в цілому за програмою – близько п’яти. Моя особиста позиція: ГТС потрібно залишити на 100% в українській власності і далі отримувати прибутки від транспортування газу, надавати послуги зі зберігання газу у підземних сховищах. Але це ідеальний варіант. Об’єктивні ж речі, на які зважає влада сьогодні, є такими: висока ціна на газ, скорочення транзиту газу через Україну. Це стимулює шукати варіант вирішення проблем, і одним із таких варіантів є створення консорціуму щодо управління вітчизняною газотранспортною системою із залученням і російської, і європейської сторони. При цьому, звичайно, слід думати, як максимально захистити свої позиції. Але це вже питання до переговірників.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4619 / 1.61MB / SQL:{query_count}