“Здача національних інтересів”, “державна зрада” і подібні вислови часів підписання “харківських угод” сьогодні мали б бути наповнені набагато сильнішим гнівом. Урядовці ініціюють продаж газотранспортної системи, якою, окрім “Газпрому”, схоже, більше ніхто й не цікавиться. Внесений до парламенту наприкінці минулого тижня законопроект №2937 вказує на те, що уряд вдався до радикальних кроків. Багатьом цей проект пояснив десятки польотів віце-прем’єр-міністра Юрія Бойка до Москви.
Парламент рідко вагається, коли на кону стоять принципові для уряду проекти. А це саме той випадок. Кабінет Міністрів пропонує скасувати заборону на приватизацію та оренду “Нафтогазу”, його дочірніх компаній, газотранспортних сховищ, магістралей… Як відомо, сьогодні приватизації не підлягають об’єкти, що мають загальнодержавне значення. Одним із найпомітніших таких об’єктів є саме газотранспортна система. Серед українських політиків є чимало таких, які вважають: ГТС = незалежність. Особливо наполягає на цьому погляді російська сторона, яка ставить знак рівності між зниженням цін на газ та вступом до Митного союзу або ж отриманням контролю над українською ГТС.
Урядовці ж пропонують викреслити енергетичні ресурси із переліку “не для продажу”. Замість слова “забороняється” вписують “здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів” – і проблем немає. При цьому законодавство пропонують доповнити малопомітною нормою: “приватизація державного майна здійснюється відповідно до вимог цього закону (“Про приватизацію державного майна” – “Пошта”) або положень, передбачених міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою”. Якщо ж вітчизняне законодавство суперечитиме міжнародному договору, керуватимуться останнім. Тобто, коли Україна врешті утворить із кимось консорціум з модернізації ГТС (пишемо “кимось”, бо переговори ще не завершилися, але ж розуміємо, що йдеться насамперед про Росію), і якщо там буде прописано, що сторони отримують рівні частки системи у власність, – все, ГТС не наша. Приблизно такою є логіка опозиціонерів та низки експертів. Може бути й по-іншому. Україна може віддати в оренду газотранспортну систему або ж підземні сховища газу й непогано на цьому заробляти. Урядовий законопроект таке передбачає. За такого сценарію потенційний клієнт є тим самим. Але згадаймо, чи багато отримує Україна від перебування Чорноморського флоту у Криму. А там теж оренда, теж прибутки…
Цікавим є ще один момент. Цей проект внесли за кілька днів до проведення круглого столу з питань модернізації української ГТС (російська сторона від участі відмовилася). Одні розцінюють такий крок як ляпас ЄС, інші – як заохочення до дискусії… В оцінці цього документу всі опозиційні фракції дійшли згоди – навіть думка про те, щоб віддати трубу, є державною зрадою. Зважаючи на те, що масштаб проблеми у кілька разів більший, аніж три роки тому під час підписання “харківських угод”, опозиція мусить вигадати щось переконливіше, ніж гра “яйцем по зраднику”.