Тіньовий обіг коштів – багаторічна вітчизняна практика, викоренити яку в Україні поки що не вдавалося нікому. Тіньова економіка у нашій державі в різні роки була пов’язана з колосальними сумами. Без вирахування податків, минаючи гаманці громадян, які одержують зарплати з бюджету, за допомогою різноманітних бухгалтерських схем конвертувалися та “пливли” повз касу мільйони та мільярди. Проте зараз вітчизняний бізнес починає активно виходити з тіні. Мільярди гривень, які багато років йшли, минаючи бюджет, готівкою, поступово зміцнюють вітчизняну економіку.
Будь-який економіст скаже, що впродовж багатьох років ця ганебна практика була головною бідою нашої економіки. Через тіньовий обіг українські бюджетники отримують надто скромні, за європейськими стандартами, мізерні зарплати. А іноді кілька місяців навіть того не отримують. Саме цих грошей не вистачає на ремонти вітчизняних доріг, які в багатьох регіонах країни перетворилися з шосе на напрямки. Саме ці гроші мали забезпечити комфортні умови на наших подвір’ях, ремонти наших шкіл, лікарень, театрів, житлових будинків, освітлення вулиць і багато-багато іншого.
Тому не може не тішити той факт, що за минулий рік лише Київська митниця збільшила донарахування до державного бюджету майже в десять разів. А Львівська митниця за січень-жовтень 2012 року перерахувала до державного бюджету 4 млрд 148 млн грн. Отже, якщо порівнювати з аналогічним періодом 2011 року, надходження до бюджету збільшилися майже на 740 млн грн. Про це повідомили авторитетні інтернет-видання України.
Як не дивно, це зовсім не означає, що податки для бізнесу збільшилися. За словами експертів, причина таких позитивних результатів не в посиленні, а в лібералізації податкового законодавства та підвищенні рівня податкової культури самого бізнесу.
Що це означає? Все просто. Раніше будь-яким способом, як законним, так і не дуже, бізнесмени намагалися ухилитися від сплати податків, побільше заховати, видати та отримати в конверті. При цьому мало хто реально усвідомлював, що ховають вони ці гроші не від бюджету, а від своїх співгромадян, власних батьків та дітей. Вітчизняний підприємець, який заховав за допомогою “сірої” бухгалтерії певну суму, раніше відчував себе успішним бізнесменом, який перехитрив систему. Однак фактично він обманював себе.
Усвідомлення цього з’явилося лише тоді, коли наш бізнесмен із конвертом хрустких купюр в кишені рвав шини на розбитих дорогах, йшов темним та брудним двором, а потім піднімався пішки (оскільки ліфт не працює) у свою квартиру і з подивом виявляв, що вдома немає гарячої води. При цьому його батьки скаржилися на несплату копійчаної пенсії, а діти – стипендії; лікарі “швидкої” чесно зізнавалися, що виїхати за його викликом не можуть, оскільки немає грошей на пальне.
Схоже, вітчизняний бізнесмен усвідомив: у всіх цих бідах винен не якийсь віртуальний чиновник-бюрократ, не якийсь політик або начальник. Винен у цьому він сам. І починати щось змінювати на краще потрібно з себе.
Врешті-решт підприємці зрозуміли одну просту річ: податки потрібні не державі, а бюджетникам. На щастя, податківці, митники та інші держслужби сьогодні всіляко сприяють лібералізації бізнесу. Прагнуть віддалитися від бюрократії, позбутися корупції, зробити максимальні поступки. І результат очевидний. Наприклад, Державна митна служба у першому кварталі 2012 року забезпечила надходження до держбюджету майже 30 мільярдів гривень. Це на чверть більше, ніж за аналогічний період 2011 року. Як результат, вчителі, лікарі та пенсіонери сьогодні забули, що таке багатомісячні затримки зарплат і пенсій.
Ситуація змінилася на краще, вона стала наслідком змін у роботі як самих бізнесменів, так і багатьох відомств. Перші усвідомили, що ухиляння від сплати податків завжди стає причиною дефіциту бюджету, а потім і порожнього гаманця самого платника податків. Другі зрозуміли, що не рейдами та перевірками, а спрощеною та лібералізованою системою можна досягти позитивного результату, що принесе користь всім громадянам України.