Як подолати весняну сонливість?

“Обмаль свіжих овочів і фруктів, малорухливий спосіб життя, брак сонця, переведення годинника таки далися взнаки. Я стала дуже сонливою, дратівливою і просто нестерпною. Повертаючись з роботи помічаю апатію буквально до всього. Як мені можна допомогти?”
Уляна Кіцера, м. Львів
Леся Білянська, головний позаштатний імунолог Львівщини:
– Подолати сонливість та дратівливість допоможуть фізична активність та рух. Перше, що повинна зробити людина вставши з ліжка – прийняти контрастний душ і зробити кілька фізичних вправ. Варто уважно слідкувати і за своїм щоденним меню. Наприклад, ранок бажано починати не з кави, а зі склянки свіжовитисненого соку, тарілки каші із сухофруктами, горішками та родзинками.
Раціон має складатися здебільшого з фруктів та овочів, а саме з квашеної капусти, смородини, грейпфрутів, моркви, цитрин, апельсинів, ківі, бананів. Усі ці продукти стимулюватимуть органи травлення, покращать обмін речовин, а відтак і апетит. До мінімуму варто звести споживання солодощів, жирних продуктів, смаженої, вудженої, жирної висококалорійної їжі. А ось від риби та морепродуктів відмовлятися не можна.
Упродовж дня бажано випивати не менше одного літра рідини. Найкраще підійдуть відвари шипшини, липи, калини, ожини, суниць, малини, а також узвар, зелений чай, мінеральна вода, гаряче молоко з медом та маслом. Допоможуть і трав’яні настої, якщо пити їх за півгодини до їди. Цілющі властивості таких трав, як ромашка, меліса, кріп, м’ята перцева допоможуть не лише заспокоїти психіку, а й посилять апетит.
Коли варто вперше відвідати гінеколога

“Соромно зізнатися, але у свої 23 роки я ще жодного разу не була на прийомі у гінеколога. Почуваюся цілком здоровою, жодних відхилень чи проблем не маю, проте розумію, що звернутися до цього спеціаліста все ж потрібно. Скажіть, будь ласка, що потрібно мати зі собою при огляді в гінеколога, і як часто жінки мають звертатися до таких лікарів?”.
Наталя Рева, м. Броди
Марія Малачинська, лікар-гінеколог, в. о. директора Львівського обласного центру з репродуктивного здоров’я населення:
– Відвідувати гінеколога вперше бажано відразу після початку менструацій. Якщо жінка не знає до кого звертатися, вона повинна підійти в реєстратуру медичного закладу, де їй підберуть спеціаліста або навіть запишуть на прийом. Гінекологічний огляд включає в себе не лише перевірку статевих органів на наявність інфекцій. Лікар обов’язково повинен подивитися, як проходить процес статевого дозрівання і чи немає якихось відхилень у розвитку внутрішніх органів. Спеціалісту варто самому розповісти про стан свого здоров’я, при потребі – наявність тих чи інших проблем. Відтак, лікар збере анамнез і лише потім приступить до огляду чи обстеження. Зі собою дівчині чи жінці не потрібно нічого приносити, особливо медикаментів. При бажанні – рушничок.
В ідеалі на прийом до гінеколога кожна жінка повинна приходити раз на півроку. Таких рекомендацій мало хто дотримується, тому було б добре, щоб вони це робили бодай раз на рік – цього буде достатньо для профілактики, вчасного виявлення багатьох захворювань, зокрема онкопроцесів. Ще варто час від часу за рекомедацією лікаря профілактично пройти УЗД, перевірити молочні залози, здати цитологічні мазки і звичайні на флору.
Як позбутися печії?

“Щоразу після їжі у мене з’являються пекучі болісні відчуття у шлунку. Уже відмовився від хлібобулочних виробів, усякої смаженої та копченої їжі, проте печія не зникає. Що може бути причиною моїх проблем, і як можна позбутися печії?”
Григорій Когут, м. Винники
Іванна Кашпур, лікар-терапевт:
– Печія з’являється внаслідок викиду шлункового вмісту у стравохід та порожнину рота у разі деяких захворювань травного тракту – виразкової хвороби, гастриту, хронічного холециститу, жовчокам’яної хвороби тощо. Причиною виникнення печії також можуть бути переїдання, зловживання гострими та смаженими стравами, стреси тощо. Щоб позбутися печії, варто лікувати основне захворювання, яке стало причиною її появи. До самолікування вдаватися не можна!
Вдома, щоб зменшити болісні відчуття, можна використовувати простий засіб: підігріти 0,5 склянки молока, додати 0,5 склянки лужної мінеральної води (“Лужанська”, “Поляна квасова”, “Свалява”) і 1/4 ч. л. харчової соди. Якщо печія часто з’являється, допоможе відвар лікарських рослин, що містять слиз. Це коріння синюхи блакитної та алтеї лікарської, насіння льону. По 3 ст. л. кожної з них подрібнити на кавомолці, залити 0,5 л води кімнатної температури, дати настоятися упродовж ночі і зранку витримати на киплячій водяній бані 15 хвилин. Відвар трохи охолодити, процідити та вживати теплим у разі появи печії (дві-три ложки), а також додатково по 0,5 склянки три-чотири рази на день до їди.
Категорично забороняється використовувати соду. Вона лише шкодить організмові, адже при взаємодії кислоти й лугу відбувається хімічна реакція, за якої виділяється величезна кількість вуглекислого газу.
У чому користь ківі?

“Я дуже люблю фрукти – споживаю їх щодня у досить великих кількостях. Зараз “налягла” на такий фрукт як ківі, які, на щастя, дуже смачні та й ціна помірна. З розмов чула, що вони ще й дуже корисні. У чому є їхня користь?”
Зоряна Бордіян, м. Львів
Зоряна Завада, голова Асоціації дієтологів Львівщини:
– За вмістом вітамінів тропічний фрукт ківі випереджає інші фрукти – це ідеальний баланс корисних речовин та калорій. Він багатий на вітаміни А і D, С, Е, В2, В3, В6, бета-каротин, фолієву кислоту. Окрім того, містить природні цукри, органічні кислоти, пектинові речовини, флавоноїди, магній, калій, залізо, фосфор. За вмістом вітаміну С ківі вдвічі перевершує апельсин, а тому прекрасно захищає від інфекцій, зміцнює імунну систему, ефективно запобігає астмі та респіраторним захворюванням. У поєднанні з магнієм цей вітамін підтримує серцеву функцію. До того ж магній успішно регулює клітинний обмін і сприяє стійкості при стресах, яких у нашому житті не бракує. Високий вміст електролітів калію допомагає регулювати кров’яний тиск, вивести з організму холестерин та солі натрію. Також ківі запобігає утворенню тромбів. Особливо цінне ківі для травної системи, адже сприяє виведенню токсинів з організму та запобігає розвиткові раку товстої кишки. Надзвичайно корисне ківі для жінок, які чекають дитину. Воно містить достатню кількість фолієвої кислоти, яка є важливою для нормального внутріутробного розвитку. Також у ківі багато йоду, якого так не вистачає у нашому регіоні, що особливо важливо для вагітних та тих, хто має проблеми із щитоподібною залозою.