Третій зайвий

Модернізація української газотранспортної системи може відбуватися без європейської сторони

Модернізація української газотранспортної системи може відбуватися без європейської сторони

Під час вівторкової прес-конференції Ми­кола Азаров заявив, що Україна вже втомилася запрошувати ЄС до участі в модернізації газових труб. Мовляв, минуло два роки, Україна готова, Росія готова, а Європа вагається. До речі, цього ж дня російські посадовці говорили приблизно те саме. Щоправда, значно відвертіше: Росія не хоче, аби  у створенні консорціуму брала участь третя сторона. Цілком достатньо й двох.

Враховуючи тривалі газові переговори, зношеність вітчизняної газотранспортної системи та неприховане бажання “Газпрому” отримати монопольний доступ до цієї системи, настрої вітчизняних урядовців можуть мати негативні наслідки. 

“Тристоронній консорціум залежить від третьої сторони. Ми готові, Росія готова. Де та третя сторона? Ви, напевно, чули: наш Президент про це говорив, будучи в Брюсселі. Ми також запитували неодноразово: де ж підтримка Європейського Союзу? Ми ж три роки говоримо про це. Скільки нам ще чекати? Рік, два, три? Ви говорите: ви там обережніше з Росією, так? Але висловлюйте пропозиції! Якщо ви запропонуєте нам щось, ми обговорюватимемо це”, – розповів Азаров.

КОМЕНТАР
Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова:
- Я б не сприймав ці заяви Миколи Азарова як чисту монету. Насамперед це велика гра. Україна насправді дуже зацікавлена в участі європейської сторони у консорціумі з управління вітчизняною газотранспортною системою. Але Росія відмовляється від такого варіанту. Небезпека двостороннього консорціуму (лише за участю України та Росії) очевидна, бо такий варіант заважає євроінтеграції України в галузі енергетики. Внаслідок цього ми не зможемо замінювати правила, за якими працює "Газпром", правилами Європейського Союзу. Україна не зможе виконати своїх зобов'язань перед Європейським енергетичним співтовариством. З іншого боку, "Газпром" отримає монопольну владу на газовому ринку України, що створить потенційну не тільки економічну, а й політичну загрозу. Не знаю, скільки такі переговори триватимуть. Думаю, цього не знає навіть українська влада. Це може тривати ще кілька років, а може врешті вирішитися, адже зараз Україна перебуває у вразливому стані. Тому є безліч варіантів

Натомість російське МЗС учора оприлюднило заяви представника РФ при ЄС Володимира Чижова. Наводимо найпоказовіший момент: “Із російської точки зору може йтися лише про двосторонній консорціум Росія–Україна. Якщо ж компанії із ЄС бажають інвестувати, наприклад, у доставки устаткування, то це можна лише вітати”.

Цікаво, що у Євросоюзі до таких заяв ставляться спокійно. 

“Ми можемо тільки повторити те, що вже говорили багато разів. ЄС хоче, якщо того прагнуть Україна і Росія, почати тристоронні консультації щодо газового транзиту в будь-який час. Комісія (Єврокомісія – “Пошта”) також багато разів зазначала, що готова відігравати відповідну роль у можливому тристоронньому консорціумі”, – йдеться в заяві Єврокомісії, оприлюдненій у вівторок ввечері. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4839 / 1.56MB / SQL:{query_count}