В Німеччині завершився Лейпцизький книжковий ярмарок, де Україна була представлена і повноцінним стендом, і власною програмою, і делегацією авторів, видавців, перекладачів та журналістів. Українські автори, український стенд, дискусії та читання за участі авторів викликали живий і постійний інтерес читачів, відвідувачів та німецької преси. Особливу популярність здобули теми цензури і заангажованості, гендерної рівності, а також перекладів і розповсюдження української літератури в Німеччині, відкриття нових імен з України, чого, зі слів німецьких доповідачів, читачі чекають і прагнуть.
Участь України (а також Білорусі та Польщі) у цьому заході завдячуємо дирекції Лейпцизького книжкового ярмарку, яка вже другий рік поспіль реалізує програму “Транзит”, що сприяє популяризації в Німеччині білоруської та української літератури. Ідея такого розширення присутності нашої країни на європейському літературно-видавничому просторі виникла ще торік після переговорів дирекції книжкового ярмарку в Лейпцигу з фондом Рината Ахметова “Розвиток України”. Партнером програми з української сторони виступає неприбуткова громадська організація “Форум видавців”.
Автори та куратори, що брали участь в дискусіях програми “Транзит”, сходяться на думці про те, що обговорення трьох різних досвідів (України, Білорусі та Польщі) є вкрай важливим для виокремлення і стратегічного долання ключових проблем суспільства, що стосуються культури. “Особливість цих дискусій у їх спонтанності, – говорить авторка і перекладач Наталка Сняданко. – Це дуже різний контекст – Україна, Білорусь, Польща, саме тому обговорення загострюють теми і підштовхують до вирішення проблем”. Куратор програми Мартін Поллак пристає на цю ж думку в ширшому сенсі: необхідність діалогу нагальна не лише для загострення соціально-важливих моментів, а й для повнішого відкриття культури і літератури країн, на яких фокусується “Транзит”, для Німеччини.
Цього тижня Мартін Поллак завітає до Києва, аби підсумувати дворічний досвід співпраці. Круглий стіл “Як говорити про Україну за кордоном. Література: позитивний досвід” за участі Мартіна Поллака, популярного у Німеччині Сергія Жадана, президента ГО “Форум видавців” Олександри Коваль та керівника проектів за напрямом “Динамічна культура” фонду Рината Ахметова “Розвиток України” Олесі Островської відбудеться 22 березня в бібліотеці ім. Тетяни та Омеляна Антоновичів (вул. Сковороди, 2) о 18.00.