Верховна Рада Криму хоче домогтися більшої незалежності від центральної влади. Серед іншого тамтешні депутати прагнуть подавати законопроекти до загальноукраїнського парламенту, отримати право власності на майно, що є в автономії, і врегулювати проблему делегування загальнодержавних прав.
Спікер парламенту АРК Володимир Константинов у своєму вітанні кримчанам із річницею створення автономії повідомив, що Конституційна асамблея, враховуючи статус Криму, звернулася до депутатів півострова, аби ті запропонували свої поправки до Конституції. “Виходячи з досвіду кримського регіоналізму, я запропонував наше колективне бачення змін десятої глави Конституції України (стосується мови – “Пошта”) щодо автономії, і одинадцятого розділу, який ставить питання місцевого самоврядування. Сьогодні потрібно захистити місцеве самоврядування від тиску бюрократії, олігархії, покласти кінець комерціалізації охорони здоров’я і освіти”, – заявив Володимир Константинов.
КОМЕНТАР |
Олександр Палій, історик, політолог: |
- Це зайва політизація. Коли у людей не виходить економіка, вони починають розповідати, яка погана Конституція, що треба її змінювати, щось їм заважає. Сьогодні вся Конституція у руках тієї влади, яку представляє і сам Константинов. Бери й роби, що хочеш. А право законодавчої ініціативи у Криму й так є: через депутатів, що представлені у Верховній Раді, які були обрані на мажоритарних округах в автономії. Таких є добрий десяток, а ще ж вихідці з Криму є й у списках різних партій. У чому питання? Бери й реалізуй свою законодавчу ініціативу, пропонуй через цих осіб. На жаль, у нас регіональні проблеми часто так і "вирішуються": вину перекладають на щось, що начебто заважає. Насправді, як сказав Президент, їм заважає те, що й поганому танцюристу. |
“Ми повинні виробити пропозиції щодо внесення змін до Конституції України щодо насамперед наділення Верховної Ради автономії правом законодавчої ініціативи в парламенті країни, надання права власності на майно, що належить Криму; врегулювання правових основ делегування автономії окремих державних повноважень, що дозволить скоротити витрати і спростити бюрократичні процедури, усунути дублювання діяльності відомств і в цілому підвищити ефективність державного управління”, – продовжив спікер.
Питання прав автономії надзвичайно політизоване. Частіше за все “законодавчий сепаратизм” залишається грою слів. Чи так буде і цього разу, чи Конституційна асамблея прислухається до “автономістів”?