Можливо, у жовтні українці востаннє переводили стрілки годинника. Міністерство економічного розвитку та торгівлі запропонувало відмовитися від щорічного переходу на літній час. Це передбачено проектом закону “Про порядок обчислення часу на території України”.
У міністерстві пояснюють, що таку ідею раніше підтримали і в парламентському комітеті з питань науки та освіти, і в уряді. Але документ, який уже побував у парламенті, сьогодні потребує додаткових узгоджень, оскільки змінився склад Верховної Ради та склад уряду. Його ще узгоджуватимуть із міністерствами фінансів, охорони здоров’я, юстиції, Національною академією наук, а тоді передадуть депутатам.
Мінекономіки пропонує залишити Україну у природному для неї часовому поясі і не переводити у березні стрілки годинника вперед. “Встановлення зазначеного порядку обчислення часу спрямоване на забезпечення покращення стану здоров’я громадян, підвищення працездатності населення, зменшення кількості аварій”, – пояснюють автори документу. Набути чинності зміни мали б із 1 березня.
Сьогодні ж порядок обчислення часу визначений урядовою постановою, в якій зазначено, що в останню неділю березня о третій годині ночі слід переводити стрілки годинника вперед, а в останню неділю жовтня о четвертій годині ночі – на годину назад. У 2011-му депутати вже намагалися “заморозити” час.
Тоді вони хотіли, аби Україна жила й далі за літнім часом (перевести стрілки вперед і далі жити за московським часовим поясом). До речі, так само зробили у Білорусії. Там, як і в нас, почали наслідувати Росію, яка два роки тому встановила на всій території літній час. У нас же після місяця дебатів вирішили все повернути.
Перехід на літній час – ідея Бенджаміна Франкліна. Першою країною, що ухвалила зміни, стала Німеччина. Вважалося, що перехід дає змогу економити електроенергію, більше працювати і зменшувати викиди вуглекислого газу в повітря. У 2004 році японські дослідники навіть доводили, що зміна часу дає змогу зменшити кількість нічних крадіжок на 10%. Хоча є й немало тих, хто скептично ставиться до цієї ідеї. Вони доводять, що за нинішніх умов позитивний ефект вкрай незначний, тому ним можна сміливо нехтувати.
У 2012 році на літній час переходило 78 країн світу. Серед них і держави Європи та Північної Америки.