Чому дитина боїться йти у дитсадок?

“Після новорічно-різдвяних свят син відмовляється йти у дитячий садок. Певний час з’ясувати причину відмови нам не вдавалося – дитина тільки плакала і казала, що більше ніколи туди не піде. Згодом виявилося, що страхи сина були пов’язані з тим, що у садку його змушують їсти, окрім порції, ще й добавку. Скажіть, будь ласка, що робити батькам у такій ситуації?”
Ірина Петрів, м. Львів
Галина Бондар, психолог:
– Якщо в дитини виникли якісь страхи, у жодному разі не можна з цього сміятися, а навпаки, поставитися з розумінням і бажанням допомогти. Логічно, що після свят, а отже, тривалих вихідних, дитині не хочеться йти у садок, де треба чемно поводитися, спати і харчуватися за графіком.
Найімовірніше, проблема з їжею у вашого сина – домінантна: він сказав те, що перше спало йому на думку. Але якщо малюка ця ситуація справді лякає, йому варто пояснити, що наступного дня ви разом підете в садок і попросите виховательку, аби та не змушувала сина брати добавку. Після такої розмови він знатиме, що батьки на його боці, дбають про те, аби йому було комфортно. Ви повинні переконати дитину, що й надалі триматимете ситуацію під контролем. Треба сказати: “У тебе вихователька дуже хороша. Вона турбується про твоє здоров’я і хоче, щоб ти виріс сильним та мужнім. Ми з нею розмовляли, і вона запевнила, що таке більше не повториться”.
Аби період адаптації минув швидше, всіляко підтримуйте бажання дитини йти у садок; спробуйте наблизити її хатній режим до садкового; частіше кажіть синові чи доньці, що вони вже дорослі; повідомляйте вихователів про особливі звички своєї дитини і більше довіряйте працівникам дошкільної установи.
Чи можна отримувати пенсію через банк?

“Віднедавна з нами почала мешкати бабуся. До цього вона жила в іншій області. Наразі невирішеним залишилося питання пенсії, яку їй і досі приносять на стару адресу. Скажіть, будь ласка, чи може вона відкрити картковий рахунок у банку для одержання пенсії та як це зробити?”
Іванна Калита, м. Львів
Галина Друзь, секретар громадської приймальні головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області:
– Пенсійний фонд України здійснює виплату пенсій як через поштові відділення, так і через банківські установи. Тепер літні люди мають право обирати форму отримання пенсії. Віддавши перевагу банку, можуть на власний розсуд вибрати фінустанову, що здійснюватиме пенсійні виплати як готівкою у касі банку, так і через картковий рахунок. Виплата пенсій через банківські установи для Пенсійного фонду безкоштовна, тоді як за доставку пенсій через УДППЗ “Укрпошта” треба платити поштовий збір. Здійснення виплати пенсій через банківські платіжні картки відкриває літнім людям нові можливості у комплексному обслуговуванні та економить час, оскільки не потрібно стояти в черзі до банківської каси.
Чи можна оформити субсидію, якщо є заборгованість?

“Через певні життєві обставини наша родина не мала змоги у повному обсязі платити за комунальні послуги. Тож маємо борг, який ніяк не можемо погасити, бо й без цього сімейні витрати дуже великі. Скажіть, будь ласка, чи може родина, маючи заборгованість за комунальні послуги, оформити субсидію?”
Ірина Князь, м. Львів
Наталя Федорович, начальник управління соціального захисту Львівської міської ради
– Так, оформити субсидію, маючи заборгованість за комунальні послуги, можна. Із серпня 2010 року відпала потреба укладати угоду про реструктуризацію боргу. Але наголошую: якщо сім’ї субсидію все ж таки оформили, то попередню заборгованість вона також повинна сплатити – бодай частинами щомісяця. Якщо ж борг не погашатиметься нею, то, згідно з чинним законодавством, виплату субсидії мають право припинити.
Яким чином люди мають сплачувати борг, держава не регламентує. Це вже правові стосунки з тими організаціями, які надають комунальні послуги. Проте кожна така організація намагається не допускати, аби заборгованість існувала більш ніж три роки. Для того, щоб оформити субсидію, сім’ї потрібно звернутися у відділ соціального захисту населення за місцем проживання, підготувати необхідний пакет документів та написати заяву відповідного зразка. У заяві належить вказати розмір житлової площі, доходи працездатних та непрацездатних членів сім’ї за останні шість місяців, вписати усе майно, у тому числі й автомобільний транспорт. Субсидію призначають тоді, коли оплата житлово-комунальних послуг перевищує 10% середньомісячного сукупного доходу пенсіонерів і 15% доходу працюючих осіб.
Як захиститися від крадіжки грошей з платіжної картки?

“Нещодавно з моєї платіжної картки зникла досить велика сума – більш як тисяча гривень. Картка зі мною – ніде її не губив і нікому не давав, тому ситуація мене дуже насторожила і здивувала. У банку з’ясували, що останній раз моєю карткою розраховувалися в інтернет-магазині. Підкажіть, будь ласка, як захиститися від крадіжки грошей з платіжної картки?”
Ігор Горбань, м. Львів
Ярослав Грибовенський, менеджер банку:
– Тут допоможе лише пильність самих людей. У більшості випадків банки мало чим здатні зарадити клієнтам, якщо у них зникли з картки гроші. Річ у тім, що в будь-якому договорі про відкриття карткового рахунку є пункт про те, що клієнт зобов’язаний тримати реквізити картки, тобто номер і пін-код, у таємниці та не передавати ці дані третім особам. Якщо ж шахрай дізнався реквізити і скористався ними, то довести, що карткою розраховується її несправжній власник, дуже складно.
Якщо спритникові все-таки вдалося розплатитися вкраденою карткою у магазині чи інтернет-мережі, потрібно написати заяву в банк про те, що ці транзакції здійснювали не ви. Банк проведе внутрішнє розслідування і ухвалить рішення повернути втрачене або ж відмовити.
Аби збільшити шанси повернення грошей, потрібно відразу ж після крадіжки зателефонувати до сервіс-центру, щоби там заблокували всі операції. Іноді для блокування картки досить відправити есемеску. Не варто відгукуватися й на повідомлення або спам, надіслані електронною поштою, з проханням вказати дані картки або ввести їх на спеціальному сайті. Жоден банк такого не вимагатиме, адже це конфіденційна інформація клієнта!