Місяць без цигарок

Громадські організації задоволені тим, що антитютюновий закон виконують на  90%. Натомість ресторатори нарікають на збитки 

Громадські організації задоволені тим, що антитютюновий закон виконують на  90%. Натомість ресторатори нарікають на збитки 

Учора, 16 січня, минув місяць з моменту набрання чинності законом про заборону куріння у громадських місцях. Зараз важко говорити про ефективність цього табу, адже органи контролю ще поблажливо ставляться до порушників, зважаючи на недостатню ознайомленість із новим законом. Ба більше, ресторатори знають про можливі перевірки, тому стараються вмовити відвідувачів курити надворі. Не вгамувалися і дискусії про дискримінацію прав курців. Сьогодні “Пошта” підсумовує результати першого місяця без куріння. 

За офіційною статистикою міліціонерів, найбільше порушників на Львівщині виявили у Дрогобичі та Дрогобицькому районі. “Зазвичай людей штрафували у навчальних закладах та в під’їздах. На сьогодні оштрафували більше ніж 60 осіб на суму понад дві тисячі гривень. Якщо працівники міліції бачать порушників, то спочатку проводять із ними профілактичну бесіду. Якщо люди не реагують, складають протоколи. Громадяни, які бачать когось, хто курить у громадському місці і не реагує на зауваження, також можуть викликати міліцію. Хоча зараз дуже мало свідомих громадян, які телефонують і попереджають”, – розповіла “Пошті” Світлана Добровольська, речник міліції Львівщини. 

КОМЕНТАР

Ганна Гопко,координатор коаліції громадських організацій та ініціатив "За вільну від тютюнового диму Україну":

- Дані Київського міжнародного інституту соціології свідчать про те, що 84% населення України очікують на бездимні приміщення кафе, барів, ресторанів. Українці кажуть, що втомилися від пасивного куріння. Ми вже проводили первинний моніторинг понад 800 закладів Києва, Львова, Ужгорода, Донецька, Дніпропетровська. Ця перевірка показала, що приблизно 90%  ресторанів, барів та пабів дійсно дотримуються цього закону. Ми навіть не очікували таких позитивних результатів. Поодинокі порушення є. Наприклад, десь стоять попільнички. У деяких закладах дозволяють курити у приміщенні після 22.00. Там виділяють окрему кімнатну біля входу зі столиком для куріння. Зараз відбуватиметься ґрунтовніший моніторинг, який охопить більшість областей України.  Як свідчить досвід багатьох іноземних країн, де є такі закони, остаточні підсумки можна підбивати через три-шість місяців після набуття законом чинності. 

Наразі ще ніхто із львів’ян не звертався й в управління захисту прав споживачів зі скаргами на куріння в заборонених місцях. “Та й власники бояться, адже штрафи дуже великі – до 10 тис. грн. У нас є планові перевірки, але ми зобов’язані попередити власника закладу про перевірку за десять днів, а також вказати точні дати, коли відбуватиметься ревізія. Звісно, так ми нічого не виявимо. Поки цей пункт не відмінять, сенсу закон не матиме. Якщо ж є скарга, ми маємо право приходити, не попереджаючи”, – пояснила начальник відділу контролю внутрішнього ринку області управління захисту прав споживачів Львівщини Надія Бригінець. 

Як у грудні писала “Пошта”, закон “Про внесення змін до деяких законів щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів” набрав чинності 16 грудня минулого року. Ним встановлено, що курці-порушники мають сплатити штраф від 51 до 170 грн, а підприємці – від однієї до 10 тисяч гривень (зокрема за розміщення попільничок і куріння в приміщеннях ресторанів).

“Навіть у тих закладах, де ми ще під час першого моніторингу виявили порушення, нині висять наліпки про заборону куріння. Сьогодні закон про заборону куріння виконують приблизно на 90%. Зараз у Львові працює мережа волонтерів, які, помічаючи порушення, телефонують координаторам коаліції. Є поодинокі випадки порушень, нехтування власниками барів, кафе цим законом”, – розповів Петро Рой, представник коаліції “За вільний від тютюнового диму Львів”. Нагадаємо, що львівські активісти наприкінці січня планують ще раз перевірити заклади харчування на дотримання закону. 

 

  ДО ТЕМИ

Ольга Насонова, президент Асоціації ресторанів України, – про наслідки заборони куріння для ресторанного бізнесу, збитки та необхідність внесення поправок до закону 

– Минув місяць з моменту набрання чинності антитютюновим законом. Скажіть, будь ласка, які наслідки для ресторанного бізнесу мала ця новація? Ресторатори говорять про збитки… 

– Є заклади, які втратили за цей місяць досить багато, зокрема йдеться про кав’ярні, де продають алкоголь. Вони недорахувалися близько 20% від виручки. Пивні паби, з власниками яких я спілкувалася, втратили приблизно 10% прибутку. Є заклади, які збитків не мали, хоча раніше люди в них курили. Вони організували комфортне місце для куріння перед входом, поставили там обігрівачі. 

– А чи планує ваша Асоціація домагатися внесення певних поправок до згаданого закону?

– Ми хотіли б внести зміни до цього закону, зокрема в пунктах, що стосуються куріння кальянів та електронних сигарет. Зі звичайною сигаретою ще можна вийти на двір, із кальяном же це зробити не вдасться. А електронні сигарети власне й існують, аби люди кидали курити. 
На мою думку, радикальні дії, зокрема скасування цього закону, не матимуть успіху. Тому краще взагалі про них не говорити. Є багато споживачів і рестораторів, які підтримують цей закон. 
Скажімо, сімейні заклади (йдеться про ті заклади, куди приходять всією родиною – “Пошта”), у яких до цього можна було курити, тепер мають право виганяти всіх курців на вулицю, нічого не втрачаючи. Для таких закладів це навіть корисно. 
Знаю, що заклади, які не встановили якісну вентиляційну систему, тішаться набранням чинності цим  законом – коли в них курили, можна було сокиру вішати. Дим заважав не лише відвідувачам, а й персоналу… 

– На вашу думку, упродовж якого часу власники закладів громадського харчування ще матимуть збитки від цього закону?

– Я ще до впровадження закону передбачала, що збитки для закладів будуть відчутними упродовж чотирьох-п’яти місяців. Потім можливими є два варіанти. Якщо закону дотримуватимуться, люди звикнуть до нього і ходитимуть в ті заклади, що й раніше. Якщо й надалі багато закладів порушуватимуть закон (за моєю інформацією, лише 50% закладів харчування дотримуються його; вони не мають вибору, в іншому разі вони б втратили постійних клієнтів), то ті, хто його дотримується, втрачатимуть значну частину своїх прибутків.   

– Пані Ольго, що, на вашу думку, в цій ситуації можуть зробити ресторатори?

– Насправді є сенс боротися не з цілим законом, а з деякими його пунктами – дозволити курити кальяни, електронні сигарети та сигари, бо культура їхнього вживання передбачає не вихід на вулицю, а навпаки комфортне розміщення в закладі. Можна також спробувати ввести зони для курців, які б становили 10–15% від площі всього приміщення закладу. 
Ще один вихід – створення ресторанів лише для курців. Наприклад, кальянні чи сигарні клуби могли б стати такими закладами. Це б не позначилося на інших закладах харчування лише за умови, що там можна було б лише курити та, наприклад, вживати напої. Якщо ж заклади лише для курців пропонуватимуть повноцінне меню, тобто ще й їжу, то вони становитимуть серйозну конкуренцію ресторанам із табу на куріння. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4030 / 1.62MB / SQL:{query_count}