Парламентарі більшості хочуть відродити університетські іспити під час вступу. І якщо не відмовитися від ЗНО, то зменшити його вплив. Відповідний законопроект нещодавно зареєстрували три “регіонали” (М.Сорока, Г. Калетнік та С. Ківалов). Але суть його найкраще висловив інший депутат – комуніст Ігор Калєтнік.
Тиждень назад перший заступник голови Верховної Ради схвилював багатьох, заявивши, що університетам необхідно повернутися до практики вступних іспитів, а від ЗНО відмовитися.
“Система освіти, що існувала раніше, була ефективнішою. Підготовка до вступних іспитів стимулювала молодь обирати і здобувати глибокі знання з конкретної професії замість того, щоб шукати в інтернеті відповіді на цьогорічні тести і намагатися завчити їх напам’ять”, – заявив депутат.
Він стверджує, що 80% учнів виступають проти ЗНО. Скаржаться вони і на складність запитань у тестах, і на неоднозначність відповідей на них. “Через це не всі учні, які протягом року відмінно навчалися, успішно складають ЗНО”, – додає комуніст. Останнє можна пояснити значно простіше, втім, це знає і сам Калєтнік.
Його заява, може б, удостоїлася скромнішої уваги, якби не відоме бажання міністра освіти повернути університетські іспити при вступі. А ще, якби у ті ж дні до парламенту не внесли проект закону, яким і пропонують повернутися до практики вступних іспитів. Заяви комуніста були радше апробацією ідеї, перевіркою того, як на це відреагують. Якщо мляво – “проводимо закон”.
Міністр освіти учора теж долучився до дискусії, запевнивши, що уряд не готує революційних змін. “Ми продовжуємо вдосконалювати тестування і, принаймні, на рівні Державного центру оцінювання, на рівні колегії міністерства ніхто не говорить про якісь революційні новації, щоб щось скасовувати, щось ламати”, – заявив Дмитро Табачник. А ще він “розраховує, що жодна норма умов прийому до вишу і тестування не буде змінена протягом року”…
Насправді, ЗНО підтримується відносною більшістю українців. Ця частка повільно зростає. Наприклад, у грудні 2008 року його підтримували 42% населення (проти були 34%). А останнє дослідження фонду “Демократичні ініціативи” показує, що станом на жовтень 2012-ого на користь тестування висловлюються 49% (проти – 27%).
Зараз ледь менше третини респондентів вважають, що об’єктивнішим є вступ на основі університетських іспитів, утім, стільки ж кажуть, що значно адекватнішим є вступ на підставі результатів ЗНО. Ще 17% за врахування як ЗНО, так і балів шкільного атестата, а 11,5% – за все разом (ЗНО, атестат і вступні іспити).
Про ефективність тестів та те, як їх слід удосконалювати, говоритимуть під час комітетських слухань. Але існує серйозна проблема. Ківалов та компанія уже внесли законопроект “Про вищу освіту”, відтак усі інші проекти, що стосуватимуться цього ж питання, розглядатимуть як альтернативні.
Серед таких буде і той, над яким тривалий час працювала робоча група під керівництвом Михайла Згуровського. Цей варіант уряд мав затвердити у понеділок. Із цієї подією пов’язаний ще один скандал: Кабінету Міністрів запропонували до непізнаваності відредагований варіант проекту Згуровського.
Більше того, якщо уряд не поспішить, то втратить право вносити навіть його. Адже, згідно регламенту Верховної Ради, альтернативні законопроекти можна подавати не пізніше 14 днів від часу, коли депутати отримають основний проект закону (у нашому випадку ним є проект Ківалова-Калетніка-Сороки). Згідно інформації парламентського порталу, цей документ роздали депутатам для ознайомлення дев’ятого січня
КОМЕНТАРІ | |
Юрій Джала, директор Класичної гімназії при Львівському національному університетіім. Івана Франка, вчитель математики: |
Ольга Асадуллаєва, вчитель української мови та літератури ЗОШ №32: |
- ЗНО - однозначно позитивне явище. Воно забирає суб'єктивізм у ставленні та оцінюванні дітей. Мене задовольняє і форма, і зміст його проведення. Це прогресивний підхід, тому від нього в жодному випадку не слід відмовлятися. Звичайно, зажди є певні речі, які викликають невдоволення, наприклад, щодо того, що різні за складністю завдання дають у різні дні або ж по-різному оцінюють. Але завжди навіть щодо найпозитивніших речей є багато невдоволених. Зрозуміло, що для багатьох дітей ЗНО - це напруга, для когось більша, для когось менша. Але от щодо ставлення до інших предметів, то тут більше важить врахування середнього бала атестата. Із цим маємо два нюанси. Позитивно, що враховуються усі знання дитини, які вона здобуває у школі, відтак підвищується вагомість предметів, діти стараються отримати кращі оцінки і усе це підвищує роль учителів інших дисциплін. Але, з іншого боку, цю оцінку виставляють вчителі, які вчать ту дитину. Знову присутній суб'єктивізм, а ще наше суспільство не є безгріховним, тому деякі батьки намагаються вплинути на процес, аби покращити оцінки. На мою думку, оцінку середнього бала враховувати краще тоді, коли б проводилося комплексне незалежне дослідження із усіх предметів, щоб порівнювали усі результати. Щойно ввели середній бал атестата, оприлюднили цікаву статистику: у спеціалізованих магазинах обсяги продажу класних журналів зросли у два рази. Для чого це робилося? Думаю, щоб згодом виправити огріхи дитини у перший рік. Тепер це виглядає трішки по-іншому, адже усі знають, що враховується, відтак стараються впливати на це іншими методами. Було б краще, якби існував окремий обов'язковий комплексний екзамен зі всіх предметів (як сьогодні тести ЗНО із мови). Це було б найбільш об'єктивним врахуванням знань дитини, які вона здобуває у школі. А ще воно дозволило б створити об'єктивний рейтинг шкіл. |
- Я вважаю, що завдяки ЗНО у багатьох з'явився шанс вступити в навчальний заклад. А щодо навчання, то, якщо раніше зверталася увага в основному на ті предмети, із яких складали іспити, то тепер є середній бал атестата, тому учні намагаються мати хороші оцінки із усіх предметів. Середній бал атестата їх до цього змушує, принаймні, вони тримають руку на пульсі, аби із предметів, які їм не потрібні для вступу чи подальшого життя, мати нормальні бали. Тобто існує баланс. Коли я вступала в університет, це був перший рік, коли складали тести. Викладачі тоді казали, що перший раз на філологічному факультеті набрали таких студентів, які не вміють говорити. Думаю, що від 1993 року кількість студентів-гуманітаріїв, які не вміють говорити, суттєво збільшилася. Зараз оцінка знань зводиться передусім до тестів, тому й біда, що гуманітарії не готові до усних відповідей на семінарах чи колоквіумах. |
Марічка Бурмака, співачка (взято із її facebook-сторінки): |
|
- Що ж до дискусії з приводу ЗНО, на мою думку, це система оцінювання, яка практично унеможливлює корупцію! Зі свого досвіду мами минулорічної абітурієнтки скажу таке: Ярина навчається у Києво-Могилянській академії на контрактній основі. Вона складала ЗНО, подавала документи у різні інститути, мала досить високий бал, але виявилось, що недостатній, як для обраного вишу. Як і кожна дитина в Україні, вона могла відстежувати в інтернеті: абітурієнти з яким середнім балом проходять у список "бюджетників", а з яким - вже ні. Вона не пройшла, і це було абсолютно справедливо, бо пройшли ті абітурієнти, у яких середній бал був вищий. А ті, у кого бал був ще нижчий, не пройшли і поготів. Усе зрозуміло, претензій жодних, немає також місця суб'єктивності якихось окремо взятих викладачів у приймальній комісії. Я ще тоді подумала, що, може це і не на нашу користь у даному випадку, але це дійсно справедлива система! Навіть не хочу порівнювати із власним досвідом вступу... |