Скільки потрібно спати, щоб виспатися

“Спокійно та добре виспатися – одна з моїх найбільших мрій. Через швидкий ритм життя, проблеми у сім’ї та й підготовку до свят, стала відчувати, що дуже змучуюся і на сон залишається зовсім мало часу. А якщо і лягаю швидше, то на ранок почуваюся розбитою. Порадьте, як покращити якість сну і скільки має тривати повноцінний сон?”
Єва Гришко, м.Львів
Оксана Захарченко, лікар-терапевт:
– Повноцінний та здоровий сон – одна із запорук здоров’я, його нестача негативно позначається на роботі всіх внутрішніх органів. Найкраще, якщо людина спить тоді, як хочеться, а не тому, що вже пора, як також прокидається тоді, як виспалась, а не тому, що вже час. Проте сучасний спосіб життя не дозволяє нам жити за такою схемою. Тому багато хто страждає через недосипання, розлади сну.
В ідеалі кожній людині спати потрібно не менше восьми годин на добу. Існує навіть правило “трьох вісімок” – вісім годин на сон, вісім – на роботу і вісім – на відпочинок. Коли ми позбавляємо себе навіть години сну, то не даємо нашому організму відновитися, тобто наші клітини не встигають оновитися, шкіра тьмяніє, волосся і нігті псуються.
Щоб гарно виспатися, дуже важливо правильно організувати своє спальне місце. Спати бажано на жорсткому ліжку і без подушок. Їх можна замінити на валик під шию, який підтримуватиме шийний відділ хребта і допоможе розслабитися. На те, як людина швидко засинає, впливає і те, чим вона перед тим поживилася: важливо перед сном не перевантажувати шлунок білковою їжею. Найкраще підійдуть нежирний кефір або сир. Перед сном також не варто переглядати емоційних фільмів та надто довго розмовляти по телефону. Розслабитися перед сном допоможуть теплий душ або ароматна ванна.
Як швидко кинути курити

“Кілька разів намагався кинути курити, проте усі спроби були марними. Цього разу мій намір остаточний, проте досі не знаю, як правильно це зробити. На відміну від попередніх разів хочу це зробити миттєво, а не розтягуючи процес. Підкажіть, будь ласка, як можна швидко кинути курити?”
Іван Гайда, м. Городок
Мирослава Кабанчик, головний нарколог Львівщини:
– Не залежно від того грає людина в азартні ігри, вживає наркотичні речовини, алкоголь чи викурює цигарки – усе це є залежністю.
Люди курять, щоб підтримувати певний рівень нікотину в організмі. Якщо ж він падає, виникає потреба його поповнити, тому рука тягнеться до цигарки. У курців виникає як психологічна, так і фізична залежність.
При спробах кинути курити у людини може погіршуватися самопочуття, виникати безсоння, дратівливість, тахікардія. Але навіть якщо людина переборола фізичну залежність, за нею йде психологічна: нагадувати про куріння може і запах тютюну, і навіть філіжанка кави. Інколи цієї залежності можна позбуватися роками.
Головне правило – кидати курити потрібно однією спробою, але в жодному випадку не зменшуючи кількість викурених сигарет на день, як це дехто робить. Вдома потрібно викинути усі речі, які нагадують про цю залежність – самі цигарки, запальничку чи попільничку.
Кидати курити найкраще при зміні обстановки – переїзді в інше приміщення, перед поїздкою на відпочинок. Проте, якщо таких змін не передбачено, тоді людина сама собі має поставити певні обмеження, наприклад, відсьогодні не курити вдома. А ось заїдання льодяниками, морквою чи іншими продуктами – лише обман, який не порятує від залежності, а лише додасть зайвих кілограмів.
Чим загрожує швидке схуднення

“За час новорічно-різдвяних свят я уже набрав понад п’ять кілограмів. Зараз почуваюся не надто бадьоро. До цього мав невелику проблему із зайвими кілограмами. Пообіцяв собі, що найближчим часом скину вагу – уже відмовився від багатьох продуктів та страв. Дружина ж запевняє, що так чинити неправильно, бо стрімке схуднення може лише нашкодити. Скажіть, будь ласка, чи справді швидкі дієти є небезпечними для здоров’я?”
Ігор Курус, м. Львів
Ольга Муштрук, лікар-дієтолог:
– Швидке схуднення може призвести до швидкого відновлення ваги. Для людини, яка хоче постійно тримати свою вагу у нормі дієта має стати способом життя.
Зима – не найкращий час для схуднення, оскільки у цей час мало природніх вітамінів та брак сонячного проміння. Проте, якщо людині все ж треба трішки скинути вагу, починаючи дієту варто очистити шлунок та розшлакувати. Наприклад, це можна зробити активованим вугіллям у розрахунку одна таблетка на 10 кг маси тіла. Пігулки потрібно ретельно розжувати зубами і запити великою кількістю теплої кип’яченої води. Далі відмовитися від надто жирної, соленої їжі, а також майонезів. Кількість солі на добу не має перевищувати п’ять грамів, причому сіль найкраще додавати після приготування страви. Тим, хто хоче схуднути, бажано пити більше рідини. Їжа у цей період має бути різноманітною, але помірною – три основних прийоми їжі плюс два додаткових на перекуси (яблуко, склянка соку). Найголовнішим та найпоживнішим має бути сніданок, бо саме у першій половині дня обмін речовин найбільший. Після шостої години вечора бажано не їсти, а якщо це неможливо, тоді їжі має бути обмаль – трішки відвареної курятини, овочевого салату чи риби. Людина, яка хоче схуднути, обов’язково має вести харчовий щоденник, де записувати, що їла впродовж дня. Це потрібно для самоконтролю, так людина швидше зрозуміє, від яких саме продуктів вона повніє.
Чи справді термобілизна допомагає зігрітися

“Я працюю охоронцем на стоянці і мені увесь час доводиться перебувати на холоді. На ринках та у крамницях міста продають дуже багато термобілизни. Кажуть, вона не пропускає холод, і людина не мерзне. Її навіть використовують лижники під час походів у гори. Скажіть, будь ласка, що це за вид білизни, з якого матеріалу вироблений і чи призначений для щоденного використання?”
Микола Цвіркун, м. Львів
Інна Кулиба, продавець-консультант промислових товарів:
– Термобілизна призначена для збереження мікроклімату тіла з відводом зайвої вологи. Існують різні моделі термоодягу – кофтинки, водолазки, футболки, різні кальсони і штани, шорти, бриджі, костюми, комбінезони, а також шкарпетки та рукавички. Правильно підібравши білизну, людині буде комфортно при будь-якому температурному режимі: в холод – тепло, а у спекотний день – комфортно.
Для термобілизни застосовують як синтетичні, так і натуральні матеріали. Бавовна і вовна значно програють синтетичним матеріалам, особливо поліпропілену і поліестеру та їх похідних. Бавовна в рази більше вбирає вологу, надовго утримуючи її, і повільніше просихає. Найбільше вона пасує для щоденного використання при мінімальній активності. Вовняна білизна підходить для низької активності і дуже холодного діапазону: найчастіше для повсякденного носіння чи активного відпочинку на природі, наприклад, риболовлі, походів у гори. Вдома термобілизну бажано прати у пральній машині у режимі делікатного прання, без сушіння. Її не варто прасувати, піддавати перегріву, тобто не сушити на радіаторах, а краще розправити і залишити при кімнатній температури до висихання.
Александр Осьмак
https://www.youtube.com/watch?v=hcvw0XVJjk4