Як не впасти під час ожеледиці?

“На львівських вулицях стало дуже слизько, і не завжди вдається втриматися на ногах. Підкажіть, будь ласка, у якому взутті варто ходити під час ожеледиці, аби не впасти?”
Андрій Бордіян, м. Львів
Ігор Стояновський, заступник головного лікаря з хірургічної роботи 8-ої міської клінічної лікарні Львова:
– Правильно дібране взуття в кілька разів знижує ймовірність падіння. Підошва має бути з каучуку, аби не ковзати, шорсткою, із грубим візерунком. Жінкам краще одягати взуття на невисоких стійких підборах чи платформі. Під час прогулянок належить іти без поспіху, дещо розслабивши ноги в колінах, ставати на всю підошву. Не варто піднімати ноги надто високо. Краще минати металеві покришки люків – зазвичай у таку погоду вони вкриті льодом. Особливо обережними під час виходу на вулицю мають бути люди похилого віку. Вони повинні мати хоча б паличку з гумовим наконечником, на яку зможуть обіпертися. Прогулянки вагітних в ожеледицю без супроводу близьких чи рідних також дуже небезпечні як для жінок, так і для майбутніх дітей.
Йдучи слизькою дорогою, не тримайте руки в кишенях, адже саме руки допоможуть зберегти рівновагу або зменшити силу падіння. Бажано не нести важкої сумки, яка хилитиме вас в один бік, ліпше візьміть наплічник. Якщо ж його немає, вагу краще розподілити рівномірно на обидві руки, що допоможе втримати рівновагу.
скільки дитині давати цитрусових?

“П’ятирічна Соломійка дуже любить мандарини, апельсини і грейпфрути. На день може з’їсти їх кілька штук. Дитина не є алергіком, проте нещодавно стала помічати невеличкі прищики на щічках та сідничці. Певний час не давала цих фруктів, і проблем не виникало. Проте незабаром – День святого Миколая, мандаринки і апельсинки у домі знову з’являться. Скажіть, будь ласка, чи можуть цитрусові спричинити алергію та скільки дитині можна їх їсти?”
Тетяна Шерема, м. Дрогобич
Роксоляна Головин, головний дитячий алерголог Львівської області:
– Цитрусові вважають алергенними фруктами. Дітям, у яких генетично вроджена алергія, ці плоди давати заборонено. Проте часто у малюків, що не схильні до алергій, через “передозування” цитрусових може виникнути псевдоалергія. У такому випадку батькам потрібно знати міру – більше однієї-двох мандаринок чи апельсинок на день давати не бажано. Інакше самі собі можете створити проблеми. Інколи доходить до того, що доводиться капати внутрівенно певні препарати або ж звертатися по допомогу до хірургів, оскільки у дітей виникають кишкові непрохідності. Алергія може проявлятися у будь-яких місцях – найчастіше на щічках, згинах рук і кистях. З такими проблемами варто звертатися до педіатрів або ж лікарів-алергологів дитячої лікарні “Охматдит”, що на вулиці Лисенка, 31. Лише вони можуть визначити, чи це прояви алергії, а чи, можливо, початок таких вірусних інфекцій, як кір або вітрянка.
Якщо дитина не є алергіком, але через надмір споживання цитрусових ділянки тіла все ж таки вкрилися прищами, бажано хоча б місяць не давати дитині таких плодів, бо алергія може розпочатися знову, навіть у гострішій формі.
Як захистити дитячу шкіру від морозу?

“Під час прогулянок на морозі обличчя дитини стає сухим, щічки червоніють. Звичайно, перед виходом на вулицю намагаюся змастити шкіру хоч якимсь кремом, проте це не допомагає. Розкажіть, будь ласка, як захистити дитячу шкіру під час морозів і чи можна користуватися кремами. А якщо так, то якими?”
Ольга Барух, м. Львів
Уляна Вовчар, лікар-косметолог:
– Захищати дитячу шкіру від морозів, звичайно ж, треба. Для цього є чимало кремів, але вибирати та купувати їх краще в аптеках. Бажано, щоб у складі була олія авокадо, ожинова, вітаміни А і Е, провітамін B5, бджолиний віск, екстракт календули тощо. Існують засоби, що містять риб’ячий жир, пантенол або ж натуральний екстракт ромашки.
Змащувати кремом обличчя треба заздалегідь, хоча б за 15 хвилин до того, як вийдете надвір. За цей час утвориться захисна оболонка. Належить пам’ятати, що надто товстий шар крему заважатиме повітрообміну, і малюк почуватиметься дискомфортно. Не забувайте добре очищати дитячу шкіру увечері. Можна й самому приготувати відвар: закип’ятіть 150 г води, всипте
2 ст. л. сухої ромашки, дайте покипіти 2-3 хвилини. Після цього зніміть з вогню і годину настоюйте. Готовий відвар процідіть, додайте 1 ст. л. меду та 15 г лимонного соку. Приготований таким чином тонік зберігайте в холодильнику і змащуйте ним шкіру обличчя перед прогулянкою.
Чи можна пити каву вагітній?

“Під час вагітності у мене понижений артеріальний тиск. Знаю, що в такому стані небажано пити каву, проте, окрім неї, мені нічого не допомагає підтримувати тиск у нормі. До лікарів звертатися не дуже хочу. Підкажіть, чи можна пити каву жінці при надії і які ще продукти здатні підвищувати артеріальний тиск у вагітних?”
Олена Киричук, смт Винники
Марія Малачинська, в.о. директора Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення:
– Якщо у жінки спостерігається тенденція до пониженого тиску під час вагітності, найперше її має проконсультувати лікар-кардіолог, який робить висновок і виключає будь-яку серйозну патологію. Це потрібно для того, аби акушер-гінеколог, приймаючи пологи, розумів, як таку жінку вести далі та яким методом її розроджувати. Якщо артеріальний тиск знижується і залежить від певного способу життя – перевантаження, стресової ситуації, недосипання або ж від нерегулярного харчування, цього варто уникати. У вагітної має бути правильний режим праці та відпочинку, вона повинна більше часу проводити на свіжому повітрі, харчуватися збалансовано і калорійно.
Які продукти здатні підвищувати артеріальний тиск – сказати важко. Якщо жінка не може відмовитися від кави, то може випити одне горнятко свіжої заварної та міцної. Це якраз той кофеїн, що підвищує тиск. А оскільки у жінки при надії спостерігається тонус судин матки, більше кави пити не бажано. Підвищити тиск може й настоянка елеутерококу. Але через те, що жінки сприймають її по-різному, ці ліки варто заживати лише за рекомендацією лікаря.