Угоду про асоціацію можуть підписати через рік – під час саміту Східного партнерства, що відбудеться у листопаді 2013-ого. У Євросоюзі однак зазначають, що це відбудеться за виконання українською владою трьох умов. Власне, про них йдеться у висновках Ради ЄС, що були схвалені на початку цього тижня у Брюсселі.
Отож, у документі зазначається, що “бажання” підписати Угоду про асоціацію оцінюватиметься за результатами трьох показників: відповідності проведення парламентських виборів та дій після волевиявлення міжнародним стандартам; поступ України у розв’язанні проблеми вибіркового правосуддя та уникнення цих проблем у майбутньому; виконання реформ, що були визначені у погодженому Порядку денному асоціації Україна-ЄС, що був прийнятий ще три роки назад. “Рада підтверджує свої зобов’язання підписати вже парафовану Угоду про асоціацію, включаючи глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі, так швидко, як тільки українська влада продемонструє рішучі дії і відчутний прогрес у трьох згаданих сферах, можливо, до саміту Східного партнерства у Вільнюсі в листопаді 2013 року”, – йдеться у висновках РЄ. Там також зазначають, що “підписання може супроводжуватися попереднім набранням чинності окремих частин”. Нагадаємо, після підписання цієї угоди її текст ще мусять ратифікувати 27 національних парламентів країн-учасниць ЄС. Це може зайняти кілька років. До того ж, аби угода діяла уповні, необхідно, аби її текст ратифікували усі парламенти. Хоч одна відмова – документ не матиме чинності. Але, як видно із висновків Ради ЄС, у дію можуть увести деякі частини угоди. Поки ж цей документ ще не переклали усіма мовами ЄС. До речі, нещодавно в інтернеті з’явився переклад угоди українською, але офіційно так і не підтвердили його достовірність.
У висновках також підтверджують намір Євросоюзу встановити безвізовий режим із Україною. Зроблять це “за умови впровадження добре керованої і безпечної мобільності, умови якої викладені у Плані дій щодо лібералізації візового режиму”. У МЗС відреагували на висновки Ради Європи, сказавши, що взяли рекомендації до уваги. Хоча показовішими є слова президента, який під час свого візиту до Індії дав інтерв’ю виданню The Hindu. “Зараз ми гармонізовуємо наше законодавство, норми та правила у відповідності з Митним союзом. Це довгий шлях, але якщо ми не зробимо це, то наші виробники зіткнуться із дискримінацією і втратять ринок”, – заявив Віктор Янукович.
Долею України переймається і президент Білорусі Олександр Лукашенко. Він переконаний, що “на Заході ні нас, ні вас (Україну – “Пошта”), ні Росію не чекають. Куди йти? Україні Господь велів бути разом”. Під час зустрічі із членами Клубу головних редакторів країн СНД, Балтії та Грузії у Мінську він заявив, що хотів би бачити Україну учасником інтеграційних процесів на пострадянському просторі.