Учора українські правозахисники оголосили лауреатів антипремії “Будяк року”. Головним із-поміж них став автор законопроекту про біометричні паспорти Василь Грицак, якого відзначили найповажнішою із нагород – “Золотим Будяком”. Депутат, до речі, колючу рослину отримує не вперше. “Грицаку вручається “Золотий Будяк” в номінації “За найбрутальніше порушення права на приватність” і “За найнебезпечнішу законодавчу ініціативу в галузі прав людини”. І, на жаль, ця ініціатива стала уже законом. Мається на увазі скандальний законопроект “Про єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”, – заявила під час оголошення лауреатів глава Центру інформації про права людини Тетяна Печончик, повідомляє “Укрінформ”.
Лауреатом антипремії стала також Центральна виборча комісія, яка “могла істотно скоротити негативні наслідки протистояння в округах, але усвідомлено цього не зробила, чим порушила права виборців”. Ще один будяк поділили між собою Харківська міська рада та Харківський окружний адмінсуд – “за систематичні заборони на проведення будь-яких акцій в місті”. За “сприяння” штучній ліквідації банку “Базис” (який належав опозиціонеру Арсену Авакову) відзначили й Національний банк України. І ще один будяк пішов президенту Віктору Януковичу та голові Верховної Ради Володимиру Литвину. Останні отримали антипремією за два проступки: за узаконення зміни правил державних закупівель (після чого справа ця стала ще темнішою, аніж була) та за підписання закону “Про основи мовної політики”.
Будяки лауреатам відправили поштою. Зазначимо, що правозахисники цього року відзначили лише п’ять найзлісніших порушень прав людини. Кандидатів на нагороду було значно більше, найчастіше у заявках згадували народних депутатів. На колючого претендували Віталій Журавський за спробу запровадити кримінальну відповідність за наклеп, Юрій Мірошниченко за подання законопроектів, які містили загрози для реалізації екологічних прав громадян, а також колектив авторів законопроекту про заборону пропаганди гомосексуалізму.
Окрім них у заявках фігурували в.о. міністра освіти Дмитро Табачник (за вислови про “розумних і красивих”), “Укрзалізниця” (за транспортну оптимізацію), СБУ та МВС (за видачу Росії опозиціонера Леоніда Розважаєва).