Як уникнути передменструального синдрому?

“Щомісяця майже в однаковий час у мене змінюється апетит, з’являється біль внизу живота і в попереку, головний біль, дратівливість та інші неприємні симптоми. Скажіть, будь ласка, чи можна уникнути передменструального синдрому та як собі допомогти у такі дні?”
Катерина Хіть, м. Винники
Марія Малачинська, в. о. Львівського обласного центру з репродуктивного здоров’я населення:
– Різні жінки передменструальний синдром переносять по-різному. Тому й підхід має бути індивідуальним. У такі дні варто більше відпочивати, обмежити фізичні навантаження, змінити режим дня, а також харчування. Воно має бути регулярним, збалансованим та повноцінним.
Щодо фізичних навантажень, то кожна жінка повинна визначити для себе оптимальне, але не лише у такі дні, а й постійно. Це може бути пілатес, йога, аквааеробіка. Якщо жінка займатиметься спортом увесь рік, вона легше переживатиме ці дні.
Якоїсь універсальної панацеї немає. Якщо передменструальний синдром впливає на ваше життя, заважає працювати, потрібно звернутися до лікаря-гінеколога, який після обстеження з’ясує першопричини і, якщо буде потреба, призначить лікування. Але, як свідчить практика, більшості жінок не варто вживати жодні препарати, швидше вони мають змінити спосіб життя або обмежити фізичні навантаження.
Як виправити клишоногість у дитини?

“Нещодавно помітила, що моя чотирирічна донька під час ходьби почала викривляти ніжки до середини. Скільки б не робила їй зауваження, нічого не допомагає. Як можна виправити дитячу клишоногість та чи допоможе у цьому масаж?”
Зоряна Вовк, м. Городок
Надія Фіалка, лікар-масажист:
– Клишоногість – це деформація стопи, що характеризується її відхиленням всередину від поздовжньої осі гомілки. Розрізняють вроджену та набуту клишоногість.
За набутої клишоногості можна використовувати коригуючу гімнастику, лікувально-оздоровчий масаж. Метою такого масажу є розтягнення та пом’якшення напружених і скорочених м’язів.
Працювати над усуненням цієї проблеми варто і вдома. Наприклад, на підлогу можна поставити рівну палицю або намалювати лінію й змусити дитину рівно ходити по них. Вдома взуття бажано одягати навпаки: правий – на ліву ногу, а лівий – на праву. А ще виправити клишоногість допоможе плавання, особливо брасом (“жабкою”), а також їзда на велосипеді.
Як позбутися підвищеної пітливості?

“Не лише влітку, а й у холодну пору року я страждаю від підвищеної пітливості. Пітніють не лише ноги, ділянка під пахвами, а й долоні. Скажіть, будь ласка, які можуть бути причини цього і порадьте, якими методами можна позбутися неприємного запаху поту?”.
Андрій Бокало, м. Львів
Галина Переймибіда, лікар-дерматокосметолог Львівського обласного шкірвендиспансеру:
– На підвищене виділення поту (гіпергідроз) страждає приблизно 1-2% населення. Перед тим, як почати лікування, потрібно визначити причину надмірної пітливості, тобто первинний це гіпергідроз чи вторинний. Наприклад, передумовами первинного гіпергідрозу можуть бути захворювання залоз внутрішньої секреції, неврологічні чи інфекційні захворювання. Причинами вторинного або локального гіпергідрозу, ймовірно, є генетика.
У лікуванні надмірної пітливості народні методи мало допоможуть. Потрібно змінити спосіб життя – відмовитися від гострої та жирної їжі, носити не синтетичний одяг, а речі з натуральних матеріалів (вовна, шовк, бавовняні і лляні тканини, натуральна шкіра). Окрім цього, чоловікам варто одягати майку, а лише потім кофти, видаляти волосся під пахвами, часто приймати контрастний душ та загартовуватися.
Зараз на ринку є багато антиперспірантів, які допомагають за надмірної пітливості. Але їх варто купувати лише в аптечних мережах. Якщо й вони людині не допомагають, у Львівському обласному шкірвендиспансері пацієнтам вводять ін’єкції ботулотоксину. Проте варто пам’ятати, що ефект від них буде тимчасовим (від чотирьох місяців до одного року). Потім підвищена пітливість може турбувати знову, хоча, можливо, й не так сильно.
Чи можна самостійно видалити вушні сірчані кОрки?

“У дитинстві мені у поліклініці досить часто витягали вушні сірчані корки. Зараз маю ту ж проблему. Скажіть, будь ласка, від чого вони з’являються, і чи можна їх видаляти в домашніх умовах? Чула, що є препарати для їх видалення. Які з них безпечні та як ними користуватися?”
Ольга Крупач, м. Львів
Юрій Соколовський, головний отоларинголог Львова, завідувач ЛОР-відділенням першої міської лікарні:
– Виникнення вушних сірчаних корків – нормальний фізіологічний процес в організмі кожної людини. Корки можуть з’являтися як у молодих, так і в людей старшого віку. Причин накопичення сірки є багато, переважно вони фізіологічні – природна схильність та емоційний стан людини.
Людина, у вусі якої дуже швидко накопичується сірка, обов’язково має звернутися по допомогу до отоларинголога, інакше слух може погіршитися. Самостійно чистити вуха не бажано. Цим можна лише нашкодити собі, наприклад, занісши у вухо інфекцію або перебивши барабанну перетинку.
В аптеках є кілька засобів, які допомагають розріджувати сірку, проте їх варто купувати лише після консультації лікаря. До розрекламованих препаратів, які нібито усувають сірчаний корок з вуха, ставлюся негативно. Досить часто люди стають нашими пацієнтами саме після використання таких засобів. Люди не просто не досягають бажаного ефекту, а й шкодять собі, отримуючи ускладнення.