Зачинені двері для України

Цього року саміт Україна – ЄС не відбудеться. Вперше за п’ятнадцять років!

Навряд чи потрібно радіти з того, що світова спільнота переходить на жорсткішу політику щодо України. Цими вихідними польська преса писала, що саміт Україна – ЄС не відбудеться, оскільки в Євросоюзу немає мотивації для визначення його дати. Хоча з Росією ЄС (у нашому випадку можна говорити “навіть із Росією”) цього року проведе вже другий саміт. 

Про це Європа попереджала нинішню українську владу вже давно. 

І парламентські вибори, котрі відбулись понад три тижні тому, але ще кілька місяців роздиратимуть суспільство темою проблемних округів, дали абсолютно очікувану відповідь: Янукович і компанія вирішили “розводити” не тільки українську опозицію, а й світову спільноту. 

Так, відповідно до проміжного звіту ОБСЄ – найавторитетнішої у виборчій сфері міжнародної інституції – у кожному десятому окрузі в Україні зафіксовані дуже серйозні порушення, що вплинули на визначення переможців виборів у “мажоритарці”. 

Розуміємо, що ніхто так, як провладні кандидати, не влаштовував “каруселі”, не бавився у вкидання бюлетенів, фальсифікацію протоколів та силову підтримку “Беркута”. А після цього представники ПР ще й їздили європейськими країнами, розповідаючи про “чесні” вибори. 

Звичайно, навряд чи Європа піде нині на такий серйозний крок, як невизнання виборів в Україні, проте вся її критика та зауваження просто не можуть безслідно зникнути. Підстав для покращення стосунків нинішньої української влади і світу немає…  В цій ситуації найгіршим є те, що Україна потроху стає ізгоєм Європейського Співтовариства, коли її, як невиховану дитину, відчитують за провини при кожній нагоді. За звітом екс-президента Європарламенту Пета Кокса та екс-президента Польщі Александра Квасневського, оприлюдненого ще до виборів, в українській політиці досі трапляється такий тип діячів, як “homo sovieticus”.

Учора на засіданні Ради міністрів закордонних справ Європейського Союзу  говорили про майбутнє відносин із Україною. Рішення за її результатами Рада ухвалить в грудні. Тоді ж і Європарлмент прийме резолюцію, в якій дасть остаточну оцінку парламентським виборам в Україні. 

Труднощі порозуміння

Та якщо ж повернутись до питання саміту, то українська влада нині намагається всіляко продемонструвати, що все під контролем, а тимчасові непорозуміння із Заходом можна буде виправити. “Саміт Україна – ЄС відбудеться за будь-яких умов. Найближчими днями будуть оприлюднені дати його проведення”, – каже Костянтин Єлісєєв, посол України при ЄС, інформує УНІАН.

Та ще напередодні Gazeta Wyborcza подавала інші слова цього дипломата. “Кілька разів нагадував: час іде, давайте визначимо дату. Зараз вже, на жаль, пізно; кажуть мені, що календарі обох голів (Єврокомісії Жозе-Мануеля Баррозу та Євроради Германа ван Ромпея) вже заповнені… Як можна розглядати цю проблему або інші в наших відносинах, якщо немає діалогу на вищому рівні? Недостатньо технічних розмов, потрібен діалог на рівні тих, хто ухвалює. Якщо у вас немає діалогу з Україною, значить узагалі не зацікавлені вирішити проблему”, – заявляв Єлісєєв. Окрім того, посол чітко пов’язав таку ситуацію з “проблемою Юлії Тимошенко”. А на вже згадане засідання Ради міністрів закордонних справ ЄС покладав великі сподівання, нібито хотів переконати Баррозу та ван Ромпея визначитись із датою саміту.

Нагадаємо: саміт ЄС – Україна проходить щороку,  і сторони мають можливість підбити підсумки співробітництва між Україною та Євросоюзом за попередній період та визначити пріоритети на найближчу перспективу: раз у ЄС, раз в Україні. 

Останній саміт відбувся 19 грудня 2011 року в Києві. Таким чином, у цьому році організатором саміту має бути Європейський Союз, і Брюссель повинен визначити дату. Цьогорічний саміт вже давно перебував під небезпекою зриву через ситуацію з політичними в’язнями в нашій країні. 

У ЗМІ неодноразово з’являлись повідомлення про те, що цей захід може відбутись не в 2012-му, а в січні-лютому 2013-го. Нині питання і щодо цієї дати залишається відкритим… Тож розмови про підписання найближчим часом Угоди про асоціацію між Україною та ЄС в цій ситуації видаються щонайменше смішними.

Чи є потреба в саміті?

Зауважимо, що серед експертів в Україні, як і серед представників ЄС, побутує думка про те, що за нинішніх політичних умов у саміті немає доцільності. “Тут питання не в тому, відбудеться саміт, чи ні. Головне – політичні координати його проведення, та, власне, заради чого його скликати. Зрозуміло, щодо координат, в принципі, ситуація доволі зрозуміла – вибори фальсифіковані, легітимність новообраної Верховної Ради під величезним знаком питання. І беручи до уваги те, що зараз нелегітимний і президент, і уряд, то саме питання легітимності української делегації під сумнівом… 

Та й заради чого його проводити? Хто повинен відмовитися від своїх переконань, щоби провести доволі дивну зустріч невідомо з ким і невідомо для чого?”–  наголошує Олексій Коломієць, президент Центру європейських та трансатлантичних студій, інформує Gazeta.ua.

Саме про неможливість нормального діалогу, а отже, і безрезультативність будь-яких перемовин із українською владною стороною заявляють і представники Європейського парламенту. “Українські політики та олігархи мали б нарешті замислитися над тим, чи варто продовжувати у тому ж дусі, перебуваючи під загрозою втрати влади або статків через відсутність в Україні правової держави”, – сказав у коментарі Deutsche Welle Міхаель Галер, представник фракції Європейської народної партії у Європарламенті.

Якщо взяти до уваги, що Європейська народна партія є найбільшою і найвпливовішою політичною структурою Європи, а українська партія леді Ю “Батьківщина” є її членом, то позицію Європарламенту неважко передбачити.

Окрім цього, євродепутат із групи “Зелені/Вільний альянс” Ребекка Хармс розповіла журналістам, що у  владних коридорах ЄС всерйоз замислюються над запровадженням санкцій (зокрема візових) щодо окремих представників української влади за прикладом “списку Магнітського” у США стосовно російських чиновників. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5057 / 1.6MB / SQL:{query_count}